Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Komu bude ve Veroně patřit maglia rosa?

V sobotu 11. května odstartuje 102. ročník Giro d´Italia prolog v Boloni, a 2. června jej ukončí časovka ve Veroně. Aspirantů na růžový dres je hodně. Dumoulin, S.Yates, Nibali, M.A. López, Roglič a ještě do včerejška Bernal. Na startu jsou také dva naši Jan Hirt a Josef Černý

06.05.2019 / 5:04

Froome na Zoncolanu

 

Na Giru budou tradiční boje ve spurtech, časovkách, klasikářských dojezdech, únicích a hlavně největším bojem a krásný pohár, slávu a růžový dres. A také o dres nejlepšího mladíka, vrchaře a bodovačka. Zkusíme navařit kuchařku adeptů na jednotlivé etapy i trikoty.

Loňský triumf nebude obhajovat Chris Froome, který se bude soustředit na Tour de France. Jeho dva velcí soupeři z roku 2018 Tom Dumoulin i Simon Yates na start do Boloni dorazí a budou chtít letos triumf ve Veroně urvat.

„Jako vždy se na cestu do Itálie a na samotné Giro moc těším. V letošním roce to bude skvělý závod s výborným obsazením a náročnostní trasy. Očekávám tvrdou bitvu, celá příprava nyní vrcholí, trénink bude za námi a konečně odstartujeme v Boloni,“ řekl na webu Gira loni druhý a vítěz z roku 2017 Tom Dumoulin.

Úvodní prolog má 8 km a bude tak více adeptů na vítězství. Protože první a druhá časovka končí na kopci a záverečná má stoupání uprostřed, nebudou až tak velkými favority ryzí časovkáři typu Campenaerts či van Emden, ale lze očekávat tuhé bitvy mezi Tomem Dumoulinem, Primožem Rogličem, Ionem Izagirrem  a Bobem Jungelsem. Ostatní favorité na GC se budou snažit neztratit příliš sekund.

Spurty na Giru

 

Spurterských dojezdů se letos v Itálii rýsuje zhruba sedm, samozřejmě je ještě může ohrozit únik. Hlavním favoritem dojezdů bude domácí rychlík z Deceuninck-Quick Step Elia Viviani. Jeho soupeři budou Německ Ackermann z Bory, Francouz Démare z FDJ, Kolumbijec Gaviria z UAE, Australan Ewan z Lotto Soudal, další domácí borci Nizzolo (DD), Mareczko (CCC), Modolo (EF), Belletti (Androini), Cimolai (ICA). Otázkou bude, kdo ze sprinterů zvládne druhou polovinu Gira, přejede kopce a dojede si pro dres nejlepšího sprintera...

Giro d´Italia

 

O maglia bianca, dres pro nejlepšího mladíka bude velkým favoritem Team Sky, vlastně pardon Ineos. Jasným aspirantem byl od 4. května Egan Bernal, ale vyřadila ho zlomenina klíční kosti po pádu v tréninku, na Tour of Alps jeli výborně Pavel Sivakov (vítěz) i Brit Tao Geoghegan Hart, ale jestli Ineos pojede na ně, toť otázka. Ineos má plán B, zatím není jasné, jaký.


James Knox z DQS by se mohl mezi borce z Ineos vmísit, bojovat budou určitě také bývalý hokejista Sepp Kuss v dresu Lotto Visma, Ben O´Connor z DD, Lucas Hamilton z Mitchelton-Scott, Valentin Madouas z FDJ, Sam Oomen z Team Sunweb, Laurens de Plus z Lotto Visma, Hugh Carthy z EF či Gulio Ciccone z Treku.

Team Ineos a jeho Young Guns...

 

V klasikářských dojezdech by se mohlo dařit jezdcům jako jsou Moscon, Ulissi, Formolo, Consonni, Madouas, Senechal, Gasparotto, J. Mc Carthy, Gibbons, Brambilla, Villela, Battaglin, Polanc, Gallopin nebo Rojas.

Vítězové etap Gira

 

Bojovat se bude také o maglia azzura pro nejlepšího vrchaře. Loni jej vyhrál Froome před Cicconem, S. Yatesem a Nievem. Kromě Frooma jedou všichni tři i letos, připojit by se mohli borci jako Landa z Movistaru, Majka z Bory nebo Pozzovivo z Bahrainu, pokud se zotaví z pádu na Valonském šípu.

Simon Yates v etapě do Sappady

 

A teď hlavní menu. Souboj o růžový dres. Na poslední chvíli jej vzdal kvůli zdravotním potížím Valverde a smolně o něj přišel i Bernal, ale i tak bude na jeden pohár hodně vlků. Dumoulin, S.Yates, Nibali, M.A. López, Roglič, Carapaz, Mollema, Majka, Landa, Zakharin a Jungels, to jsou hlavní favorité. Uvidíme, zda borci s lepší časovkou využijí tří etap proti chronometru.

"Myslím, že spousta výborných kluků letos jede Giro. Půjdeme na start všichni se stejným cílem, kterým je vyhrát růžový dres. Bude to opravdu tvrdý závod. Někteří odborníci říkají, že by mi Giro mělo sedět, ale když jste dobří, všechno vám sedí. Když máte formu, můžete závodit se všemi kopci. Chtěl jsem letos startovat na Giru, protože tam tento rok jsou tři časovky, a ty já umím. Je zde také spousta těžkých stoupání, které mám také rád," řekl před startem Slovinec Primož Roglič.

Jan Hirt

 

Na startu budou také dva čeští závodníci. Jan Hirt bude superdomestikem supermana Lópeze v Astaně. Josef Černý pojede v CCC a po 13. místě na Eschborn-Frankfurt by mohl dostat šanci v některém z rychlejších dojezdů, kde by sprinteři neměli takovou podporu týmových vlaků nebo by mohl naskakovat do úniků.

"Čekám na začátek tohoto Giro d'Italia s velkým zájmem a netrpělivostí! Loňské třetí místo mě nabylo obrovskou motivaci a teď se opravdu těším na návrat do Itálie. Loňské Giro bylo obrovskou show, bylo to něco velmi krásného a emocionálního! Opravdu doufám, že letos to bude stejné nebo ještě lepší. Alespoň náš tým se bude snažit, aby letošní Giro d'Italia bylo i díky Astaně nezapomenutelné," zmínil k Giru Hirtův "šéf" Miguel Ángel López.

Pokud jde o úniky, budou v nich určitě početně dominovat domácí borci z prokontinentálních stájí, pokud jde o úspěšnost, bude hlavním favoritem na úspěch Thomas de Gendt. Zadařit by se mohlo i Slovinci Polancovi, zkusit by to mohli i třeba Bilbao, Nieve nebo Conti. Shrnuto, podtrženo, máme se na co těšit...

Zdroj fotografie: www.giroditalia.it Stanislav Heloňa