Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Poslední Grand Tour sezóny je tu. V sobotu startuje španělská Vuelta

Třetí z velkých Grand Tour startuje už v sobotu v Nimes. 72. ročník závodu opět přinese dramatické momenty. Chris Froome by chtěl po Tour de France oslavovat také v Madridu. Povede se mu to? Proti bude mnoho závodníků.

14.08.2017 / 6:09

Vuelta a Espaňa. Kdo se bude radovat letos?

Letošní Vuelta startuje 13 km dlouhou, rovinatou týmovou časovku ve francouzském městě Nimes. Půjde o technickou časovku, kde budou rozhodovat dobré nájezdy do zatáček. A když zaprší...vzpomeňme na Düsseldorf na Tour... O vítězství bude usilovat zejména Rohan Dennis s BMC, ale možná mu uškodí skandál s chyceným Samuelem Sanchezem, dalšími favorizovanými týmy budou tradičně Quick-Step, Movistar a Sky. Ve druhé etapě si to rozdají spurtéři, takže Degenkolb, van Genechten, Restrepo, Lobato, Modolo, Trentin, Cort-Nielsen nebo Debusschere. Moc příležitostí už pak sprinteři mít nebudou...

Už ve třetí etapě se pojede do hor. V Andorra le Vella končí horská etapa s prudkými stoupáními, útok by se dal realizovat kilometr před cílem, pokud nebude některý z favoritů (Froome, Nibali, Aru, Contador, Zakharin, A. Yates, Jungels, Pozzovivo, Bardet, Majka, Costa, Barguil, Fernandez) bdělý, může ztratit hodně. Další etapa dá opět šanci rychlíkům.
Pátá etapa do Alcossebre má čtyři kategorizovaná stoupání, která nejsou ve vysokých nadmořských výškách, ale jednoduchá nebudou. Do závěrečné stojky budou chtít promluvit závoďáci se silným vsazením, Luis Leon Sanchez, Simon Yates, Woods, Moscon, Villela, Rosa, Lobato, Alaphilippe.

 Vuelta, to budou kopce a kopce...

Šestá etapa do Sagunt má opět čtyři kategorizovaná stoupání, je to etapa pro únik. Další etapa je vůbec nejdelší v celé Vueltě, měří 207 km. Etapa se bude rozhodovat na Alto del Castilo, poté následuje 12 km sjezdu do cíle. Osmá etapa a cílový kopec, vrchařská prémie 1. kategorie na Alto Xorret de Catí (1 100 m), pak ještě 3 km sjezd do cíle.
Další etapa má opět krátkou cílovou stojku,ve hře bude opět někdo se závěrem do kopce. Po volném dni přijde na řadu 10. etapa s náročným kopcem v závěru, opět šanci pro únik nebo spurt osekané skupiny.

Vuelta bude za půlkou, jedenáctá etapa je pro jezdce na celkové pořadí. Čekají na ně dva vrcholy, zase ne až tak prudké s cílem v Observatorio Astronómico de Calar Alto. V dalším pokračování se pojede 160 km dlouhá etapa do Les Dómenes, opět je zde šance pro únik. Třináctá etapa, bez dvou kilometrů 200 km a spurt do mírného konce, jako šité pro Degenkolba.
O den později 175 km dlouhá etapa a boj o celkové pořadí do Sierra de la Pandera (1 830 m), velké horko, to vše bude hrát roli.  Každý, kdo bude mít na paměti, co se stalo v roce 2016 mezi Sabiñanigo a Formigal, si vzpomene na 15. etapu a Contadorův atak, na který dojel i náš Leopold König. 130 km v Sierra Nevadě, boj od startu do cíle. 

 

Po volném dni přijde 40 km dlouhá, rovinatá časovka. Tady budou nabírat vteřiny Froome, Jungels, Kruijswijk, Kelderman a možná Contador. Po časovce přijde 17. etapa a extrémně těžká horská etapa, kdy sjedou cyklisté téměř k moři a pak je čeká rampa, ve které bude pro týmy stěžejní držet svoje lídry na čele. Pak to bude na nich.
18. část Vuelty a etapa do Santo Toribio de Liébana, čtyři stoupání, opět velmi těžká etapa. V následující etapě do Gijonu se bude rozhodovat na stoupání 16 km před cílem, kdo tam zaváhá, přijde o šance. Horská a krátká etapa (119,2 km) čeká na závoďáky ve 20. etapě. Zase může být rozhodnuto na Alto de l'Angliru tak, jak tomu bylo v roce 2011 mezi Bradley Wigginsem a Juanjo Cobem. Jedná se o poslední fázi a borci do toho dají určitě vše. Poslední etapa do Madridu už přinese korunovaci vítěze a šanci pro sprintery.

Předběžná startovka

Zdroj fotografie: www.lavuelta.com