Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Získá Roglič čtvrtý titul na Vueltě?

Startuje poslední letošní Grand Tour španělská Vuelta. Poslední tři ročníky opanoval Slovinec Primož Roglič. Dokázal po pádu a odstoupení z Tour de France zregenerovat a dotrénovat? Kdo budou jeho soupeři? Vuelta začíná grand departem v Nizozemí #VamosHolanda. Z našich borců by měl jet Jan Hirt, v nominaci Kern Pharma je Vojtěch Řepa. Průběžně AKTUALIZUJEME.

12.08.2022 / 11:48

Primož Roglič

 

Letošní 77. ročník Vuelty začíná 19. sprna a končí 11. září. Má 21 etap a délku 3 280,5 km. Papírově má 6 rovinatých etap, 2 rovinaté se stojkou v závěru, 4 klasikářské etapy, 7 horských etap, 1 týmovou a jednu individuální časovku a 3 volné dny.

Mapa_Vuelta2022

 

Startuje se tedy v nizozemském Utrechtu a po delší době uvidíme na Grand Tour týmovou časovku, která měří 23 km. Pak dostanou šanci sprinteři v etapách znovu do Utrechtu a v Bredě.

 

Po přeletu a volném dni bude pokračovat Vuelta ve Španělsku. V kopcovitém Baskicku dostanou šanci hlavně klasikáři a únikáři. V 6. etapě už se bude opět bojovat o celkové pořadí, pojede se do 1 134 m. n. m.

 

 

V 7. etapě je kopec ještě dost daleko před cílem a do něj se bude klesat. O den později už to bude opět o závěru nad 1 000 metrů s cílem v Yernes ty Yameza. Devítka má sice cíl jen v 750 metrech, ale je to pěkný strmilovák. Následuje den volna v Alicante.

Stage_15_Vuelta_2022

Po dni volna je tu 30,9 km dlouhá, rovinatá časovka z Elche do Alicante. Po rovinaté 11. etapě přijde ve 12. zase nepříjemný kopec v závěru ve stoupání na Esteponu.

Třináctka je zase rovinatější, byť závěr bude trochu do kopce. O den později už tu bude pohoří Sierra Nevada a cíl v 1 820 metrech. 15. díl španělského závodu přiínese cíl ve 2 515 metrech na Alto Hoya de la Mora. Monachil. Následuje volný den v Jerezu.

 

Vuelta_2021

Po posledním volném dni jdem Vuelta do finále. Na rozjetí bude přívětivá etapa do Tomares pro sprintery. O den později už bude cíl zase nad 1000 metrů, takže klasikáři nebo i boj o celkové? Další den určitě horská etapa a v závěru dvakrát na Alto de Piornal.

Následující den se opět pojede v horách, tentokrát kolem Talavery. O červený dres se pak bude bojovat už jen ve 20. etapě, kde jsou dvě prémie druhé a dvě první kategorie a cíl v 1 800 metrech. 21. etapa už jen dekorační do Madridu.

 

Kdo bude bojovat o dresy?

 Červený dres lídra Vuelty

V boji o lídra zkusí dorovnat Primož Roglič v počtu celkových vítězství domácího Herase, když by mohl dosáhnout na čtvrtý triumf v řadě.  Pomáhat by mu měli Dennis, Gesink či Kuss. Otazník visí nad zdravotním stavem Primože Rogliče. Kromě vyhozeného ramene měl mít na Tour snad i naštípnutý obratel. Začal trénovat 14 dní zpět, takže formu doladit stihnout může...

Vynikající formu předvedl na San Sebastianu Remco Evenepoel z QPS, zvládne ale všech 21 etap udržet konstatní formu? Pomoci by mu měly i časovkářské kilometry. K ruce bude mít Devenynse, Masnadu, Van Wildera a poprvé po těžkém pádu z jara pojede i mistr světa Julian Alaphilippe.

Silná bude Bora v sestavě s Hindleym, Higuitou či Keldermanem. Ineos posílá Carapaze, Haytera, C. Rodrigueze či Sivakova. Domácí Movistar musí na Vueltě zachraňovat první ligu..., proto budou důležité výkony Valverdeho, Verony či Mase.

UAE vysílá do boje Almeidu (ten měl před Vuelta Burgos covid a nad svojí formou také sám spelukuluje), Solera, Ayusa a Mc Nultyho.  Bahrain sází na Landu (v médiích se vyjádřil, že pojede spíše na etapy), Poelse, Haiga a Mädera. Astana s loučícím se Nibalim a uvidíme, zda se do sestavy dostane i Miguel Angel López, nedávno vyšetřovaný skrz pašování drog. Ale na Vuelta Burgos vypadal, že na jeho výkonnost neměla kauza vliv.

 

Roglič a Mas

 

Trek Segafredo pojede na Juana Pedra Lópeze, nejlepšího mladíka Gira. Arkea Sámsic na Naira Quintanu (zatím jede, ale jeho dopingová aféra mu asi nepomůže Quintana diskvalifikován z TdF za doping), Cofidis na Iona Izagirra a bratry Herradovi. AG2R sází na Bena O´Connora a Jungelse, Israel Premier Tech na Frooma, Hagenem a Impeyem.

Intermarché Wanty Gobert Materieux pojede asi na Pozzoviva, Jan Hirt zřejmě zkusí vybojovat etapu. Bike Exchange má v nominaci Simona Yatese, Lotto Soudal De Gendta, FDJ Molarda s Pinotem, DSM Thymena Arensmana, EF Urana a Carthyho s Chavesem, Alpecin-Deceuninck Jaye Vina. V dresu Kern Pharma pojede svůj debut na Grand Tour Vojtěch Řepa.

Sprinter

 Spurt Vuelta

O sprinterský dres budou bojovat Mads Pedersen, Sam Bennett, Merlier, Ackermann (jeho start je ale po pádu na ME v Mnichově nejistý), Groves, Thijssen, Hayter, Teunissen, Molano, Aberasturi, Vendrame, Cimolai, Coquard, D. van Poppel, Canal, E. Hayter či Stewart.

Vrchař

 Vrchařský dojezd Vuelta

V boji o vrchaře je to velká loterie. Může tam být třeba Champoussin, Molard, Chaves, J. Herrada, De Marchi, Buitrago, Haig nebo Bizkarra.

Mladík

Remco Evenepoel vyhrál San Sebastian

Dres pro nejlepšího mladého jezdce bude o formě Evenepoela. Jeho soupeři budou Juan Pedro López, Almeida, Sivakov, Ayuso, Mc Nulty, Champoussin, Higuita či Carlos Rodriguez.

PŘEDBĚŽNÁ STARTOVKA VUELTY

Vuelta 2021

Zdroj fotografie: https://www.lavuelta.es/en/ Charly López