Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Zhodnocení ženské cyklistiky v roce 2014

Nejen profesionální mužská cyklistika, ale i česká ženská cyklistika, která je převážně na bázi polo-profesionální či spíše amatérské. Jména jako Sáblíková, Nash, Havlíková, Huříková či Nosková však určitě není třeba představovat. Přečtěte si, jak se českým cyklistkám dařilo v roce 2014.

06.01.2015 / 18:31

Cyklistka žen v ČR v roce 2014 v přehledném souhrnu

Silniční cyklistika

V silniční cyklistice dominovala Martina Sáblíková. Po éře Lady Kozlíkové se Martina dokáže prosazovat na mezinárodní scéně, kdy na MS v časovce jednotlivců obsadila krásné 12. místo. Uspěla i na domácím etapovém UCI závodě Tour de Feminin, kde se umístila celkově na 2. místě a vyhrála 3. etapu, časovku a ovládla vrchařskou soutěž. Dominovala též na MČR v časovce jednotlivců, v silničním závodě, a dokonce jí tyto výsledky zajistili i celkové prvenství v ČESKÉM POHÁRU na silnici.

Na mezinárodním poli se letos dokázala prosadit i Tereza Beranová (Trefná), která dokázala zvítězit i díky práci svých týmových kolegyň v etapě na etapovém UCI závodě Tour of Adygeya. Tereza jasně ukazuje svou vyzrálost a pohyb v pelotonu a své úžasné spurtérské dovednosti.

V českém pelotonu se objevilo nové jméno, a to v podobě Zuzany Neckářové, která do poslední chvíle opravdu vévodila ČESKÉMU POHÁRU na silnici a jen výborné výsledky Martiny Sáblíkové na mezinárodní scéně a technický problém v posledním dílu ČP v Praze jí odsunuli na druhé místo v celkovém pořadí. Na MČR v časovce dokázala tato povoláním lékárnice zdárně sekundovat těm nejlepšími, když se umístila na 4. místě. V UCI závodech Gracia i v na Ruském území určitě nejela jen na zkušenou, ale ukazovala, že dokáže závodit i s těmi zkušenějšími závodnicemi, a to se odrazilo v podobě prvních UCI bodů z etapového závodu Tour de Feminin, kde v celkovém pořadí obsadila 15. místo a ve čtvrté etapě se umístila na 5. místě. Zuzka se v elitě pelotonu žen objevila teprve prvním rokem a určitě se zde neztratila, dokonce úspěšně závodí i v cyklokrose na TOI TOI CUPU.

Určitě kvalitní závodnicí v českém ženském silničním pelotonu je mladičká Anežka Drahotová, která své kvality potvrdila při MČR v časovce, kde se umístila na 3. místě a v silničním závodě na druhém. Dokázala se odpoutat od pelotonu a dojela sama do cíle za Sáblíkovou. Vyhrála i jeden závod ČP.

Neměli bychom zapomenout ani na obojživelnici a matadorku v pelotonu, která se v letošním roce spíše zaměřuje na závody MTB Pavlínu Šulcovou. Ta si jen tak mimochodem odskočila také na MČR v silniční cyklistice a v časovce se umístila na 2. místě a v silničním závodě na 3. V loňském roce ji bohužel na delší dobu vyřadila nemoc, která ji omezila ve startech na dalších závodech a v dosažení výraznějších výsledků i v letošním roce.

Kdo určitě patří v Česku do špičky, je mladá Denisa Bartošová. Po výborném startu v jarních závodech ČP a následné skvělé práci v UCI závodě Gracie Orlová ji přibrzdilo zranění, kvůli kterému také ukončila sezonu dříve.

Jistě příjemným překvapením je výkon Jany Svobodové. Významnou oporou týmu se stala především v závodě Tour de Feminin, kde v poslední etapě vybojovala 15. místo. V celkovém hodnocení ČP obsadila 3. místo díky stabilnímu výkonu ve všech závodech.

Obrovskou nadějí pro budoucnost je letos 1. rokem juniorka Nikola Nosková, která se dokáže nejen měřit, ale i porážet ty nejlepší ženy v českém pelotonu. Tato závodnice napříč disciplínami, ať už to je silnice, MTB nebo cyklokros, potvrdila svoji výkonnost hlavně na MČR a především na MS v silničním závodě, kde obsadila nádherné 4. místo. Samozřejmě, že se stala jasnou vítězkou ČP v kategorii juniorek.

Neměli bychom zapomínat i na ostřílené závodnice, jako jsou Pavla Havlíková, která také dokáže závodit ve špici jak na silnici, MTB i cyklokrosu, Martinu Růžičkovou, dráhařku Jarmilu Machačovou, která dokáže slušně zajet časovku, ale ani na silnici se neztratí.

V juniorské a kadetské kategorii nám mohou vyrůst další kvalitní závodnice a díky skvělé práci některý trenérů pro zmínku pan Hollóši, pan Vršecký atd., ale i díky koordinátorovi přes ženskou cyklistiku panu Friedemu, který připravuje pro rok 2015 ženský silniční tým v Lounech, nebo panu Heřmanovskému v Uničově, který se věnuje také ženské kategorii anebo i podpoře Cyklotrenink.com Tomáši Konečnému (reprezentační trenér) a v neposlední řadě i Czech mix Teamu. Můžeme říci, že ženská silniční cyklistika má šanci jít směrem nahoru. Jen stále chybí více kvalitnějších závodu a startů v zahraničí, jak tomu bylo za dob Vyškova nebo Ústí, kde byly silné týmy, které celoročně startovaly s těmi nejlepšími.

MTB

V této kategorii máme skvělé závodnice v podobě Kateřiny Nash – bronzová medaile na MS ve štafetách a další skvělé výsledky. Terezky Huříkové - zlato na ME v maratonu a bronzová medaile na MS v maratonu. Určitě nesmíme zapomenout na úřadující mistryni v cross coutry Pavlu Havlíkovou a Irenu Berokovou - vítězku z MČR v maratonu a další skvělé závodnice (např. Veselá , Štěpánová, Škarnitzlová, Kuntová, Machulková, mladičká Průdková nebo Czeczinkarová atd.).

Cyklokros

Výsledky v cyklokrosu v ženské kategorii jsou opět neskutečně výrazné i na mezinárodním poli. Největší zásluhu na tom má jedinečná Kateřina Nash, bikerka závodící za Americký Pro tým Luna. Kateřina vévodí v cyklokrosu na americkém kontinentu a přitom patří do absolutní špičky i ve světě. Je aktuální mistryní ČR v cyklokrosu. A své kvality potvrdila prvním místem v závodě SP v Namuru, navázala druhým místem v Zolderu a je určitě největší nadějí a lákadlem pro blížící se MS v cyklokrosu, které se bude konat v lednu v Táboře.

Pak zde máme medailistky z ME a MČR Pavlu Havlíkovou (závodící za profi tým Telenet Fidea) a mladou talentovanou Martinu Mikuláškovou. Obě potvrzují svojí převahu v českém pelotonu a určitě patří i do špičky světové.

Opět nesmíme zapomenout na Nikolu Noskovou, která zvítězila v celkovém hodnocení TOI TOI Cupu a jistě ukazuje všem, že s ní můžeme do budoucna všichni počítat. Máme zde opět další velice šikovné závodnice, opět Kuntová a Štěpánová, Lukešová, Mináriková-Švecová, Šafářová a další.

Dráha

Zde máme jasnou osobnost v podobě Jarmily Machačové (dříve mistryně světa v bodovačce), která se dokáže prosazovat na vrcholných akcích jako je Světový Pohár, MS atd. a dále Lucii Záleskou, která momentálně úspěšně závodí v omniu.

Mezi další kvalitní závodnice patří především v rychlostních disciplínách mladičké sestry Kaňkovské a další (např. Šrůtková, Majerová, Drdová a další).

Zdroj fotografie: www.czech-mix-team.cz