Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


UCI představila nová antidopingová pravidla, týmy mohou tvrdě pykat za jezdce

Mezinárodní cyklistická unie v minulém týdnu prezentovala upravená antidopingová pravidla, která jsou nastavena podobně jako nová pravidla světové antidopingové agentury (WADA) a platí od 1. ledna 2015.

07.01.2015 / 13:00

Antidopingová pravidla prošla změnami, UCI bude důraznější.

Jednou ze změn je například trestání týmů za opakované provinění jednotlivců. Dříve mohly být týmy potrestány jen za týmové závody. Pokud se jednotlivec provinil například v týmové časovce, týmový výsledek byl neplatný. Nyní může UCI pokutovat World Tour týmy a profesionální kontinentální týmy ve  výši pěti procent jejich ročního rozpočtu a to v případě, že se jejich závodníci proviní dopingem dvakrát během dvanácti měsíců. Tým za těchto podmínek může také dostat od disciplinární komise UCI zákaz startu na mezinárodních závodech na období 15 až 45 dnů. Pokud by se provinil třetí závodník, tým může dostat distanc na 15 dní až 12 měsíců.

S novým pravidlem souvisí také námitky, tým může svůj postih odvrátit například pokud prokáže, že dopingové provinění nebylo vinou jezdce, nebo že nikdo z jezdců ani členů realizačního týmu se nezapojil do porušení pravidel a v týmu byla opatření, která porušování antidopingových pravidel zabraňovala.

Zakázaná spojení
Tvrdší budou také tresty pro závodníky, kteří mohou dostat až čtyřletý zákaz činnosti. V případě, že se dopingový hříšník přizná, může být jeho trest snížen na polovinu, vše záleží na závažnosti provinění.

Větší důraz bude podle UCI kladen také na „přepadové“ kontroly, aby bylo testování méně předvídatelné.

Nová pravidla se týkají každého, kdo závodí a každého kdo je ve spojení s týmy například ve funkci přípravy jezdců a nezáleží, zda má UCI licenci nebo ne. Nově je důrazněji pohlíženo na spojení s potrestaným jezdcem, které může být nyní porušením antidopingových pravidel. Na tuto možnost bude však jezdec, který by měl spojení s potrestanou osobou, písemně dostatečně upozorněn.

Takovým spojením je například získávání tréninku, strategie, techniky, výživového či zdravotnického poradenství nebo poskytování vzorků k analýze.

Svědectví a výjimky
Podle pravidel mohou být závodníci potrestáni také na základě svědectví třetí strany, což může přinést více případů jako byly doživotní zákazy pro Lance Armstronga nebo Michela Ferrari. Rozšiřují se i další možnosti jak prokázat porušení antidopingových regulací.

V pravidlech je přepracována také sekce týkající se výjimek při terapeutickém užití, některé látky mohou být použity v případě, že je to z lékařského hlediska nezbytné. Tyto výjimky musí být získany od UCI. Pokud je tato výjimka vydaná národní antidopingovou organizací a splňuje podmínky UCI, tak bude také uznána. Závodníci na národní úrovni mohou o tuto výjimku požádat zpětně, tato možnost byla profesionálním jezdcům odebrána.

Zdroj fotografie: ©Graham Watson, www.uci.ch