Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


World Tour pokračuje: Kudy povede Paříž - Nice?

Z Austrálie se série závodů kategorie World Tour přesouvá do Evropy, francouzský podnik Paříž – Nice začíná časovkářským prologem už v neděli.

02.03.2015 / 21:24

Cyklisty čeká osm etap a 1 141 kilometrů v sedle

Na sedmikilometrový prolog v ulicích městečka Maurepas vzdáleného zhruba třicet kilometrů od Paříže naváže v týdenním programu sedm dalších etap.

V první etapě nečeká na závodníky nijak záludná silniční zkouška, trať vyninoucí se ze Saint-Rémy-lès-Chevreuse nabízí velmi rovinatý profil. Z předměstí Paříže se jezdci vydají na jih a absence převýšení v cílovém Contres zřejmě přinese sprinterům šanci zabojovat o etapový úspěch.

Závod přezdívaný course du soleil neboli jízda za slunce pokračuje startem v zoologické zahradě ZooParc de Beauval a etapou s podobným profilem, ve které bude pouze jedno lehčí stoupání. Cesta jihozápadním směrem vede dál do Saint-Amand-Motrond, kde bude také začínat i třetí etapa Paříž – Nice. Trasa vede přes tři lehčí stoupání třetí kategorie, 179 kilometrů dlouhá trasa má před svým koncem v Saint-Pourçain-sur-Sioule pouze velmi mírně zvlněný profil.

Nejen závěr čtvrté etapy bude velmi nepříjemný

Královská etapa je připravena na 204 kilometrech mezi Varennes-sur-Allier a horským průsmykem Croix de Chaubouret nacházejícím se ve výšce 1 201 m. n. m. Po méně náročném začátku čeká na cyklisty skutečná zkouška. Po pěti stoupáních třetí kategorie a dvou druhé kategorie končí závod desetikilometrovým výjezdem první kategorie se 6,7% stoupáním.

Čím závodníci ve čtvrtek skončí, tím budou v pátek třináctého také pokračovat. Na úvod páté etapy je tak v plánu další dvanáctikilometrové stoupání první kategorie na Col de la Republique. Po několika kopcích nižší kategorie dorazí závod k lehce zvýšenému finiši ve vesnici Rasteau.  

Mnoho kopců absolvují jezdci i v šesté etapě

Odpočinek není v plánu ani v šesté etapě, jejíž profil vypovídá o třech stoupáních druhé a třech stoupáních dokonce první kategorie. Do cíle v Nice dorazí závodníci po poměrně prudkém sjezdu z Côte de Peille.

I závěrečná časovka bude oproti předchozím závodům roku neobvyklá. Od Azurového pobřeží města Nice vyrazí závodníci jednotlivě vzhůru k průsmyku vesnice Èze (Col d'Èze). Po vysilujícím průběhu předchozích etap nepřekvapí ani profil poslední časovkářské části. 9,6 kilometrů dlouhá etapa bude celá do kopce s místy až 8,5% stoupáním.

73. ročník Paříž – Nice, jízdy za sluncem, chystá pro cyklisty a fanoušky celkem 1 141 závodních kilometrů, na kterých bude zápolit 20 nejlepších týmů světa. O jejich sestavách budeme informovat již brzy.


SH

Zdroj fotografie: http://www.letour.fr/paris-nice/, http://www.letour.fr/paris-nice/ - Sébastien Boue