Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Petr Vakoč o výhledu v Etixx-Quick Stepu

PETR VAKOČ si na prahu nové sezóny dává postupné cíle, na jejich konci by mohla být v září v dresu Etixx-Quick Step španělská Vuelta.

02.03.2015 / 15:15

Petr Vakoč ve žlutém na závodu Tour de Pologne 2014

Jak hodnotíte loňskou sezónu? Čekal jste takový úspěch v prvním roce v seniorské kategorii a závodech série World Tour?
Loňská sezona rozhodně předčila veškerá moje očekávání. Věřil jsem, že by se mi mohl podařit dobrý výsledek, ale rozhodně mě nenapadlo, že to hned bude vítězství na závodě World Tour kategorie a držení žlutého trikotu po čtyři dny.

Co bylo loni nejtěžší v pelotonu mezi profíky? Závody a tempo v nich, orientace v pelotonu nebo třeba kilometry v trénincích?
Na přestup mezi profíky jsem byl díky angažmá v týmu Etixx-iHNed.cz (nyní AWT- Greenway, farma profi týmu Etixx- Quickstep) velmi dobře připraven. Fungovali jsme v duchu profesionálních týmů, ať už co se týče zabezpečení, tak přístupu k závodění. Nebyla to tedy pro mě tak velká změna, věděl jsem, co asi mohu očekávat. Tempo je mezi profesionály samozřejmě vyšší a startovní pole mnohem vyrovnanější, ale myslím, že jsem si přivykl rychle. Největším problémem pro mě asi byl pohyb v pelotonu na belgických závodech.

Vybavíte si dnes ještě ty poslední kilometry úniku na Tour de Pologne? Je to i motivace do dalších tréninků?
Ano, je to pocit, na který se nedá zapomenout. Dodalo mi to ohromnou motivaci pro trénink a sebevědomí do dalších závodů.

Petr Vakoč vítězí na CCT v roce 2013 na Sv. Kopečku.

Podle toho, co může člověk vidět na webu, máte v Etixx Quickstepu skvělé zázemí technické i ostatní. Je tomu tak? Měl jste už zkušenost s Bakala Academy centrem?
Zázemí je naprosto perfektní po všech stránkách. Máme ten nejlepší materiál i podpůrný tým. Nedávno otevřená Bakala Academy nám tyto možnosti ještě rozšířila. Osobně se na první návštěvu nového centra chystám začátkem března, ale pravidelně využívám spolupráce s tamními oborníky. Na tréninkové kempy a některé závody jezdí dietolog či trenéři z Bakala Academy a v kontaktu jsme spolu celoročně.

Jak probíhá vaše aktuální příprava?
Většinu zimního období strávím ve Španělsku, zanedlouho odjíždím na třetí týmové soustředění do Calpe a pak mě ještě čeká individuální na Mallorce. Na kole strávíme 4-6 hodin denně a k tomu ještě nějaký čas v posilovně.

Už znáte závodní plán? Pronikly už zprávy, že byste měl jet Vueltu. Vidíte sebe spíše jako etapového závodníka nebo klasikáře?
Závody mám naplánované na jarní část sezony. Začínám v Dubaji, následuje Volta Algarve, Le Samyn 3 das West Vlaanderen a Okolo Katalánska a Baskicka. Vyvrcholením první části sezony by pro mne měly být ardenské klasiky. Vuelta je ještě daleko, ale předběžně figuruje v mém programu.

Petr Vakoč na Czech Cycling Tour 2013.

Jaké vy si dáváte cíle do sezóny?
Mým cílem je podávat vyrovnané výkony po celou sezonu a být k ruce Cavendishovi, Kwiatkowskému, Uranovi a dalším. Učit se od nich, pomáhat jim k vítězstvím a zasloužit si nominaci na Vueltu.  A když se naskytne šance jet na výsledek, tak ji naplno využít. Moc rád bych navázal na loňskou sezonu dalšími vítězstvími.


Cyklistika zažívá boom v Anglii, na Slovensku, německé televize zase budou přenášet Tour de France. Co by mohlo pomoci, aby šla cyklistika nahoru i u nás?
Cyklistika v posledních letech zažívá růst i u nás, roste počet českých kontinentálních týmů, závodů i profesionálních jezdců. O raketový boom na Slovensku a v Anglii se postarali zejména výborné výkony tamních jezdců. Věřím, že jsme na dobré cestě a i u nás čeká cyklistiku podobný boom.

 

Kdo je Petr Vakoč?
Rodák z Prahy začínal v deseti letech v malé oddílu MKV sport, kde ho vedl bývalý výborný cyklokrosař Miloslav Kvasnička. V roce 2006 přestoupil do Dukly Praha a začal se věnovat výhradně cyklistice. V roce 2010 část sezony strávil v UCI centru ve Švýcarsku, v týmu světové cyklistické unie. Následující rok, první v kategorii U23, již ve švýcarském týmu strávil téměř celý. I v roce 2012 závodil v zahraničí, jen se přesunul o kousek vedle do francouzského týmu CC Etupes.

V roce 2013 se Petr vrátil zpět domů, do nově vzniklého týmu Etixx-iHNed.cz který působí jako farma World tour týmu Omega Pharma Quickstep, kde podával tak dobré výkony, že si vysloužil pozvánku do prvního týmu Omega Pharma Quick Step (Dnes již Etixx Quick Step). Od roku 2014 je tedy členem OPQS. Petr byl 2. na Mistrovství Evropy U23 konaném v Olomouci v roce 2013, 3. na Závodě míru juniorů z roku 2010, mistr ČR  časovky a 15 . na  mistrovství světa v roce 2011.

V loňské sezóně zazářil sólo únikem ve 2. etapě na Tour de Pologne z Toruně do Varšavy, kde senzačně zvítězil a čtyři etapy jezdil ve žlutém trikotu. Celkově skončil na Tour de Pologně na 10. místě. Vybojoval dvě stříbra na MČR v časovce a individuálním závodě. Na MS ve Španělsku pak byl nejlepší z našich na 29. místě a na stejné pozici byl i v časovce. 

V roce 2013 jsem se vrátil zpět domů, do nově vzniklého týmu ETIXX-IHNED, který působí jako farma World tour týmu Omega Pharma Quickstep. Od té doby byl hlavní cíl jasný. Dostat se do tohoto elitního celku. Díky dobrým výsledkům v průběhu celé sezony se mi můj celoživotní sen nakonec povedl a od roku 2014 jsem členem OPQS.  Z mých předchozích výsledků si nejvíce cením 2. místa na Mistrovství Evropy U23 konaném v Olomouci v roce 2013, 3. místa na Závodě míru juniorů z roku 2010, mistrovského titulu z časovky a 15 . místo z mistrovství světa v roce 2011. Kromě kola se také  věnuji škole. V roce 2011 jsem úspěšně složil maturitní zkoušku na Gymnáziu Elišky Krásnohorské a začal se studiem na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nyní jsem ve třetím ročníku. - See more at: http://www.petrvakoc.com/about-me#sthash.aPNLZ6FN.dpuf
V roce 2010 jsem část sezony strávil v UCI centru ve Švýcarsku, v týmu světové cyklistické unie. Následující rok, první v kategorii U23, jsem již ve švýcarském týmu strávil téměř celý.  I v roce 2012 jsem závodil v zahraničí, přesunul jsem o kousek vedle do francouzského týmu CC Etupes. - See more at: http://www.petrvakoc.com/about-me#sthash.aPNLZ6FN.dpuf
V roce 2010 jsem část sezony strávil v UCI centru ve Švýcarsku, v týmu světové cyklistické unie. Následující rok, první v kategorii U23, jsem již ve švýcarském týmu strávil téměř celý.  I v roce 2012 jsem závodil v zahraničí, přesunul jsem o kousek vedle do francouzského týmu CC Etupes. - See more at: http://www.petrvakoc.com/about-me#sthash.aPNLZ6FN.dpuf
Zdroj fotografie: http://www.etixx-quickstep.com a www.profipeloton.cz / OPQS / Tim De Waele