Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Tipovačka Giro d’Italia: V prvních dnech válí tým A.A.M.™

Téměř stovka virtuálních stájí sestavených našimi tipéry se zároveň se startem v San Lorenzu vrhla na napínavou třítýdenní pouť. Kdo se blýskl v prvních devíti etapách? A na koho sláva teprve čeká?

18.05.2015 / 11:32

Který tým bude nakonec slavit nejvíce?K získání Nastro Manubrio Rosa, ceny pro vítěze celkové klasifikace má po devíti závodních dnech nejblíže manažer týmu A.A.M.™ z party Dirtty™. Jeho deset jezdců vyjelo před prvním odpočinkovým dnem rovných 300 bodů. Základ položil A.A.M.™ už v prvním dnu, po týmové časovce byl na prvním místě se 115 body. Hned ve druhém dni přeskočil vítěze časovky o jediný bod Džejár JARA z party Vpodlahy. Třetí den byl osudným pro Domenica Pozzoviva. Pozzo se připletl do pádu už ve druhé etapě, ve sjezdu během další části Gira ale spadl favorizovaný Ital znovu a tentokrát už to bylo vážné.S obličejem částečně pokrytým obvazy se Domenico vrátil už v civilu před televizní kamery, pro polovinu tipérů bude odstoupení jezdce stáje AG2R La Mondiale znamenat dvacetibodový odpočet na konci Gira.
Po šesté etapě šel do čela FIK PRO TOUR, který správně trefil v první desítce tři spurtující Italy a Luku Mezgece. Ve finiši šesté etapy zatrnulo cyklistickým nadšencům, když byl divákem sražen k zemi Daniele Colli z Nippo – Vini Fantini. Pro domácího jezdce skončilo Giro těžkým zraněním, spolu s ním šel na asfalt i největší favorit, Alberto Contador! El Pistolero, kterého má v sestavě 90 % tipujících, si dvakrát vykloubil rameno, v závodu však pokračuje a i v kopcích se dokáže držet tvrdého tempa Astany. 10 % manažerů, kteří místo Contadora zvolili jiného jezdce, tak zatím výraznou výhodu nezískávají.Vedoucímu týmu A.A.M.™ se v sedmé etapě vyplatilo poměrně výjimečné angažování Diega Ulissiho (12,5 %) a Juana Josého Lobata (15,9 %), což znamenalo zisk dalších 43 bodů. Dobrý útok se podařil v horské etapě stáji Dárkyhry.cz z party Brno, jehož manažer zařadil na soupisku tři hlavní hvězdy Arua, Contadora i Porteho a také vítěze etapy Beñata Intxaustiho. Silně do pořadí v TOP 10 promlouvala také stáj Pantani (Parta z 9. patra). Tomuto tipérovi se povedla dobrá trefa v poslední etapě do San Giorgio del Sannio, kde jako třetí dojel Simon Geschke. Devětadvacetiletého Němce z Giant - Alpecinu má Pantani v sestavě jako jediný a navíc jako žolíka.
Velký skok se podařilo od nevydařené týmové časovky udělat týmu Boňkov Cycling, ze 70. místa se po osmi etapách se tato stáj posunula až na hranici první desítky - na dvanáctou příčku. Po dobrém bodovém příspěvku od německé gorily Andrého Greipela však tento tým bude muset také počítat s odpočtem za pád Domenica Pozzoviva. Skvělý progres zaznamenal také Liquigas, který k 65 bodům z časovky přidal v dalších etapách 199 bodů a je nyní na osmé příčce.

Michael Matthews se raduje z vítězného spurtu na Giru


Nejvýraznějším bodovým přínosem byl pro své manažery australan z Orica GreenEDGE Michael Matthews, čtyřiadvacetiletého jezdce nominovala v tipovačce takřka polovina sportovních ředitelů. Hodně užitečným je také Alberto Contador, kvůli vysokému zastoupení v týmech však nevytváří až takový rozdíl mezi tipéry. Často nasazovanými jsou také Richie Porte (72,7 %) a Rigoberto Urán (76,1 %), ti ale zatím vyjeli shodně pouze 14 bodů. Vše se však může změnit v následujících dnech, Porte ze Sky zatím šetří síly a hraje zezadu, Urán z Etixxu se v prvních dnech potýkal se zánětem průdušek, v celkovém pořadí už však ztrácí 2:10 minuty.

Roman Kreuziger po boku Contadora, za zády je Astana i Sky

Až neuvěřitelné výkony předvádí stáj Astana, nejen mladý lídr Fabio Aru (55,7 %), ale i jeho superdomestik Mikel Landa, Paolo Tiralongo vyhrál devátou etapu a celý tým se dokáže držet s Aruem výrazně déle, než jak je tomu v ostatních týmech. Velkou důvěru má u tipérů populární český pomocník Richieho Porteho Leopold Kónig. Kenyho mají v sestavě dvě třetiny manažerů, zatím však nebodoval. Contadorův superdomestik Roman Kreuziger byl zvolen do 40 % stájí, zatím je celkově šestý a pokud nebyl vybrán jako žolík, získal tipérům 20 bodů.
Prvních padesát týmů tipovačky je naštosováno v rozmezí sta bodů, celá soutěž je tak s body za dalších 12 etap a dresy za celkové vítězství a další kategorie hodně vyrovnaná.  

Petr Vakoč dostává na Giru stejně jako ostatní jezdci zabrat
V lize expertů je na tom nejlépe mladík, který je v Itálii přítomen a to dokonce v závodnické roli. Ano, je to Petr Vakoč z Etitxx – Quick Step. „Zítra den volna! Ještě nikdy jsem se na odpočinek tolik netěšil. Devět etap máme za sebou a jen za poslední tři dny 19 hodin na kole,“ napsal na svůj facebook po prvních dnech své premiéry na závodě Grand Tour.  
Petr zažívá atmosféru a cyklistickou nálož, kterou dosud nepoznal a během odpočinkového dne může mrknout i na to jak se mu daří v tipování. Vaki byl v tipovačce dokonce těsně druhý, po šesté etapě se ale mírně propadl a nyní je s 257 body jedenáctý.  Druhým nejúspěšnějším expertem je muž s bohatými zkušenostmi z profesionálního pelotonu, František Raboň, jeho 234 bodů znamená 24. příčku. 

Pro další informace a zajímavosti ze světa cyklistiky nás sledujte také na Facebooku a Twitteru.

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/giroditalia, http://www.etixx-quickstep.com/