Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Tadej Pogačar vyhrál Lombardii

Poslední klasiku sezóny a závěrečné představení v profipelotonu pro Nibaliho a Valverdeho, to byl Il Lombardia 2022. Závod padajícího listí obhájil Slovinec Tadej Pogačar. Druhý skončil Enric Mas a třetí Mikel Landa.

08.10.2022 / 16:46

Závod odstartoval rozlučkou dvou legend, Vincenza Nibaliho a Alejandra Valverdeho, pro které to byl poslední závod kariéry.

Legendy_Valverde_Nibali končí...

Únik dne byl vyprovokován brzy a byli v něm Luca Covili, Alex Tolio (Bardiani-CSF-Faizanè), Natnael Tesfatsion, Simone Ravanelli (Drone Hopper-Androni Giocattoli), Davide Bais (Eolo-Kometa), Alessandro De Marchi (Israel-Premier Tech), Lawson Craddock (BikeExchange-Jayco), Kenny Elissonde (Trek-Segafredo), Cristian Scaroni (Astana Qazaqstan), Aurélien Paret-Peintre (AG2R Citroën). Ještě 100 km před cílem měl únik necelé tři minuty.

Unik_Lombardia

Rozhodnutí měla padnout na Madonna del Ghisallo (cca 60 km před cílem) či Civigliu (cca 17 km před cílem). To už nebyli v pelotonu Pozzovivo, Nieve (baskický vrchař také končil kariéru v tomto závodu a bohužel tedy pádem...), a Fortunato, kteří museli odstoupit po kontaktu s vozovkou.

Pozzovivo po pádu odstoupil z Lombardie

Před stoupáním na Madonna del Ghisallo rozjel peloton tempo a bylo po úniku. Na kopci jelo tempo Jumbo Visma (pro Vingegaarda), hned za ním UAE (s Pogačarem).

V závěrečné fázi kopce pak rozjel řemeslo Joao Almeida a spousta závodníků začala trpět, třeba i Alaphilippe. Almeida si pak 40 km před cílem po výborně odvedené práci i ve sjezdu z čela i celého pelotonu odstoupil.

Madonna del Ghisallo

Ještě před Civigliem přišlo první ze dvou stoupání na San Fermo della Battaglia. Rozjel to Quick Step, Bora a EF, ale pak si zase taktovku přebral UAE a Davide Formolo.

K selekci zatím nedošlo. A tak se šlo na Civiglio 4,2 km dlouhý kopec s průměrem 9,7 %. Alaphilippe se na Civiglii na čele neudržel, z prvního fleku jen Fabbro z Bory a za ním UAE. Nibali také začal ztrácet, ale snažil se úvodní skupinu docvaknout.

Atak Mase

19 km před cílem nastoupil Pogačar a držel se ho jen Enric Mas. Kousek za nimi byl Landa a až pak Vingegaard, Higuita, Valverde, Uran. Landa dojel první dvojici, ale zase nastoupil Mas a kontra i Pogačar.

Nahoře byli tedy Pogačar s Masem, za nimi 8 sekund Landa, za kterým byli asi o dvacet vteřin dále Bardet, Higuita kousek za nimi pak A. Yates, Valverde.

Ve sjezdu pak Mikel Landa vedoucí dvojku dojel. Za nimi doskočili stíhací skupinu také Molard, Vingegaard, Mollema, Ciccone a Carlos Rodriguez. Za první trojkou měla stíhací skupina manko asi 37 sekund.

Trojice Landa, Pogačar, Mas

Čelní trojice spolupracovala i na posledním kopci, ale v závěru to zkusil dvakrát Mas, ale Pogačar se nenechal překvapit. Před Landou měli do sjezdu 18 sekund 5,5 km před cílem v Comu.

Závěr patřil ve spurtu Pogačarovi, který předčil dle očekávání Mase, třetí dojel Landu. Čtvrtý dojel Higuita, za ním Carlos Rodriguez a spurt další skupiny vyhrál loučící se Valverde. Vincenzo Nibali zakončil sezónu 24. místem. Jediný český cyklista v balíku, Michal Schlegel závod nedokončil.