Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Okolo Lombardie končí sezónu i kariéry Nibaliho s Valverdem

Posledním závodem sezóny je klasika z Bergama do Coma, Il Lombardia. Obhajuje Tadej Pogačar, hlavním tahákem bude loučení dvojnásobného vítěze Vincenza Nibaliho a jeho španělského souputníka Alejandra Valverdeho. Startuje se v sobotu 8. října.

02.10.2022 / 8:17

Tadej Pogačar

 

Závod padajícího listí se tradičně jede z Bergama do Coma. 116 ročník měří 253 kilometrů a opět jsou jeho součástí ikonická stoupání na Ghisallo, San Fermo della Battaglia, Civiglio, a opět San Fermo.

 

Lombardie 2021

Letošní ročník Il Lombardia je delší než v roce 2021, s celkovou vzdáleností 253 km a 4800 metry převýšení. Závod začíná v Bergamu a projede italským vnitrozemím, než projede kolem jezera Como a skončí v samostném městě Como. První část závodu je velmi hornatá, úvodní stoupání, Forcella di Bianzano, přichází po pouhých 23 kilometrech závodu (je to 6,4 kilometru dlouhé při sklonu 5 %.) Toto stoupání rychle následuje Passo di Ganda, dlouhé 9,2 km v průměru 7,3 %.

Lombardia_2022 ProfilNa cyklisty pak čeká další krátké stoupání do města Dossena, před prudkým sjezdem, který je zavede na dvě stoupání: Forcella di Bur a poté Colle di Berbenno. První z nich je nejdelší, s Forcella di Bur zabírá 18,2 kilometru, ale průměrný sklon je mírný s průměrem pouhých 2,5 %. Colle di Berbenno, která pak následuje, je pouze 4,5 km dlouhé, ale těžší než její předchůdce s průměrem 6,2 %.

 

 

Po těchto stoupáních se peloton ponoří do regionu Brambilla, aby čelil Colle di Berbenno, které má délku 4,5 kilometru při průměrném sklonu 6,2 %. Na vrcholu tohoto stoupání zbývá ještě 130 kilometrů závodu.

 

Lombardie22

 

Dalších 80 kilometrů se pak trasa začíná zplošťovat. Peloton bude sjíždět podél nádherných břehů jezer Lago di Garlate a Lago di Como, dokud nedorazí do Bellagia, které značí začátek závěrečných stoupání v Il Lombardia 2022.

Madonna del Ghisallo startuje tato stoupání: je dlouhá 8,6 km s průměrným sklonem 6,2 % a maximální sklony 14 %. Odtamtud sjede peloton do Asso, kde v minulých ročnících odbočoval doprava, ale v roce 2022 projede městem, aby vjel do cílového okruhu se zbývajícími 30 km.

 

Lombardie

 

Jakmile vjedou profíci na závěrečný okruh, bude na borce čekat San Fermo della Battaglia, 2,7 kilometru stoupání s průměrným sklonem 7,2 %, který převyšuje místy i 10 %. Jezdci pak klesají do cílového Coma, kde poprvé projedou cílem.

 

Historie Lombardie

 

Poslední kolo zahajuje výstup na Civiglio, stoupání 4,2 kilometru s průměrným sklonem 9,8 % a maximem 14 %. Cyklisti poté sjedou zpět do cílového okruhu a znovu budou čelit San Fermo della Battaglia a sjezdu do Coma. Na vrcholu závěrečného stoupání to bude do cíle už jen 6,8 kilometru ostrý sjezd do cíle a se spurtem v Comu.

 

Cena Lombardie

 

Obhajuje tedy Tadej Pogačar, který loni porazil domácího Masnadu a třetí byl Adam Yates. Adam Yates, po sezóně přestupující z Ineosu právě do UAE za Pogačarem se tak bude loučit s britským týmem. Dobrou formu má vítěz TdF Jonas Víngegaard, kterou prokazoval na etapáku Okolo Chorvatska.

Pak jsou tu Alaphllippe, loučící se Nibali s Valverdem, Mollema, Fuglsang, Vlasov, Bilbao, Martinéz, Higuita, Hindley, Schachmann, Arensman, Caruso, Mohorič, Landa, Pinot, Urán, Pozzovivo, Mas, Madouas, Bardet, Ciccone, Almeida, Vine, Latour či Fortunato. Opravdu skvělá konkurence na vrchařské klasice. A kdo z našich? Zatím je v předběžné nominaci Caja Rujal Michal Schlegel, který byl celkově 16. na závodu Okolo Chorvatska.

Zdroj fotografie: https://www.ilombardia.it/en/