Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Do ATT Investments přichází sedm nových cyklistů

V hodnocení evropských kontinentálních týmů podle žebříčku UCI si ATT Investments oproti loňskému roku polepšil o 13 míst, takže letos se stal 21. nejlepším týmem v této kategorii. Přesto nebo právě proto pro nadcházející sezónu výrazně obměnil sestavu. Tým opustilo 6 cyklistů. Na jejich místa přišlo 7 nových tváří. Mezi nimi Jakub Otruba, Daniel Turek i Estonec Mihkel Räim.

15.11.2022 / 8:20

Daniel Turek

 

Českou část sestavy rozšiřují Jakub Otruba, přestupující z Elkov Kasper, Daniel Turek z rakouského Felbermayr – Simplon Wels, Pavel Kelemen z AC Sparta Praha a Fillip Chýle z Ústeckého centra cyklistiky.

 

Mihkel Raim

 

Ke Slovákovi Štočkovi přibývají tři další cizinci. Z italského druhodivizního EOLO – Kometa je to maďarský cyklista Márton Dina, taktéž z úrovně ProTeams Mihkel Räim ze španělského Burgos – BH a třetím je Gert Kivistik, další Estonec přicházející z klubového estonského týmu Peloton.

ATT Investments

Po letošní sezóně odcházejí další dva závodníci ATT Investments do ProTeams. Mika Heming přestupuje do švýcarského Tudor Pro Cycling a Tomáš Bárta do španělského týmu Caja Rural – Seguros RGA.

V týmu končí další čtyři kluci. Jde o letošní nováčky Jakuba Havrlanta a Michala Rottera, po dvou letech strávených v týmu končí Karel Tyrpekl a po třech i Petr Hetfleiš.

ATT Investments

Z loňské sestavy zůstávají vedle Jiřího Petruše a Petra Klaboucha také Karel Camrda, Tomáš Jakoubek, Jan Kašpar, Michal Schuran, Daniel Sporysch, Matěj Stránský a Matúš Štoček.

ATT Investments roste každým rokem. O licenci Continental Teams požádali poprvé v roce 2020. V tom roce závodili s třinácti lidmi. Z nich v sestavě pro rok 2023 zůstávají dva, dlouholetý kapitán Jiří Petruš a Petr Klabouch.

V týmu tehdy působil i Vojtěch Řepa. Úspěchy v týmu ATT Investments ho vynesly v roce 2021 o úroveň výš do španělského Equipo Kern Pharma, kde letos zaznamenal řadu výborných výsledků, z nichž vyniká 5. místo na Okolo Slovinska (2.Pro) za vítězným Tadejem Pogačarem či účast na španělské Vueltě (2.UWT).

Představení zahraničních posil

Nejzkušenějším z této trojice je 29letý Mihkel Räim. V roce 2016 přešel z italského Amore & Vita do Israel Cycling Academy, kde se potkal s Danem Turkem. Spolu a s týmem postoupili o rok později do úrovně ProTeams a Räim si dokonce v roce 2020 zazávodil v nejvyšší lize WorldTeams.

V dalším roce ho na poslední chvíli zaměstnali v polském HRE Mazowsze, aby další rok přestoupil do Burgos – BH.

Za dobu své kariéry tento velmi dobrý klasikář s velmi dobrým spurtem vyhrál etapy v USA (Colorado Classic), Španělsku (Vuelta Castilla y Leon), Turecku (Tour of Antalya) a také na Okolo Slovenska (2017). Ovládl i dva etapové závody a to Okolo Maďarska (2016) a Okolo Estonska (2019). Je také čtyřnásobným estonským šampionem.

 

Marton Dina

Maďarský cyklista Márton Dina přišel v průběhu roku 2019 do tehdy kontinentální italské Komety a zůstal v ní i v posledních dvou letech, kdy pod názvem EOLO – Kometa postoupila o úroveň výš.

26letý cyklista se může pochlubit 2. místem na Okolo Maďarska v roce 2019, v roce 2020 2. místy ve vrchařské soutěži na Coppi e Bartali i Tour of the Alps a především nominací na Giro d´Italia.

Letos byl mj. 2. na maďarském šampionátu, když do cíle přijeli společně s Attilou Valterem, přestupujícím z Groupama-FDJ do Jumbo-Visma, a teprve pět minut za nimi dorazil další cyklista z úrovně World Barnabás Peák z Intermarché.

Márton Dina se se svými 186 cm a 67 kg jeví jako univerzál.

Gert Kivistik

Gert Kivistik bude ve svých 26 letech poprvé působit v úrovni Continental Teams. V klubovém Pelotonu, jakož i v klubových francouzských týmech, kde předtím prožil dva roky, takže má zkušenosti z juniorské verze Paris – Roubaix jakož i Gent – Wevelgem pro kategorii U23, mnoho UCI závodů neodjezdil.

Letos si však velmi slušně vedl na obou estonských etapových závodech, na Okolo Estonska (2.1) skončil 21. a na Baltic Chain Tour (2.2) na 12. místě. Přidal k tomu 4. místo z estonského šampionátu, z něhož má už i 3. místo z roku 2020.

Naposledy se předvedl na letošním gravel světovém šampionátu, kde se dlouho pohyboval ve skupině s Petrem Saganem, aby nakonec skončil na 19. místě ve skupince např. s Lilianem Calmejanem, silničářem AG2R.

Od této nové posily si vedení týmu slibuje, že by mohl svým pojetím a specializací nahradit Miku Heminga.

Pavel Kelemen

Nejstarším borcem v ATT Investments bude v příštím roce Pavel Kelemen.

Pavel byl především úspěšný reprezentant České republiky v dráhové cyklistice. Jako takový má medaile z evropských šampionátů, byl účastníkem i dvou olympiád. Poslední rok strávil na silnici v týmu Sparty Praha.

Co si od něj v týmu slibují, je zřejmé. Jeho závěrečné zrychlení najde v českém prostředí jen minimální konkurenci. Pokud zapracuje na vytrvalosti, má i ve svých 31 letech předpoklady sbírat úspěchy a body především v hromadných koncovkách. 

 

Daniel Turek je spolehlivý univerzál se stabilní výkonností, který prožil šest let v Israel Cycling Academy a poté dva poslední roky v Felbermayr – Simplon Wels. V lednu mu bude 30 let a za dobu své kariéry si připsal mj. etapy ve Francii (Circuit des Ardennes), Rakousku (Oberösterreichrundfahrt), Německu (Tour de Berlin) i při Tour de Ázerbaidjan, na stupně vítězů se dostal v Norsku (Tour des Fjords).

Dokázal se prosadit i v celkové klasifikaci etapových závodů, byl celkově 2. na Dookola Mazowsza (2020), 5. v Rumunsku na Sibiu Tour (2016) a 8. na Tour of Norway (2019). Letos vyhrál vrchařskou soutěž na Tour of Antalya a osmidílný rakouský pohár na silnici.

Jakub Otruba

Jakub Otruba,v lednu 25letý, po pěti letech a letošní dosavadní své nejlepší sezóně opouští Elkov – Kasper a míří do v roce 2022 druhého nejúspěšnějšího českého týmu.

Letos bodoval především na profilově náročnějších etapových závodech kategorie 2.1, když dokončil Sibiu Tour na 14., Turul Romaniei na 3. a Okolo Slovenska na 5. místě. K tomu přidal z dvojkových etapáků 3. místo na Tour of Malopolska a 10. ve Francii na Alpes Isére.

Jak vidno, ATT Investments se proměňuje i co do věku cyklistů. Zatímco ještě před dvěma lety šlo s dvěma výjimkami o tým s cyklisty v kategorii do 23 let a letos jich byla v této věkové kategorii dobrá polovina týmu, přičemž ovšem jen dva dovršili v roce 2022 víc než 23 let, tak letos část mladých nahradili vyzrálejší závodníci.

Tým se ale podpory mladých nezříká. Jednak Stránskému a Sporyschovi je 19 a Camrdovi a Kašparovi 21 let. A jednak do týmu přichází Filip Chýle, nadějný letošní junior z Ústeckého centra cyklistiky, letos mj. 5. na MČR, kde na mimořádně obtížné trati jel vyrovnaný závod s absolutní domácí špičkou této věkové kategorie Kadlecem, Novákem a Teleckým.

Navíc další cyklistické naděje soustředěné pod ústeckou trenérskou taktovkou Vládi Kříže budou moci v průběhu sezóny využívat různorodou podporu ze strany ATT Investments, včetně např. pobytu na týmových kempech, s perspektivou možného postupu do tohoto českého kontinentálního týmu.

Plán přípravy

Poprvé se tým v novém složení a kompletní sestavě sešel o tomto víkendu na soustředění v Amenity Resort ve Špindlerově Mlýně. Poprvé a naposledy bez bicyklů, které tradičně nahradily mnohahodinové pěší túry po krkonošských hřebenech a stráních.

Následovat bude MTB kemp v Amenity Horní Věstonice a 9. prosince odlétá celý tým na první zahraniční soustředění do Španělska s centrem opět na pobřeží Costa Blanca, které k najíždění kvalitních přípravných kilometrů v příznivém klimatickém prostředí využívá velké množství profesionálních týmů.

 

Vyjednávání o podobě týmu pro příští rok nebyla vždy jednoduchá. Zájem stát se součástí naší sestavy o dost převyšoval naše předsevzetí mít v roce 2023 maximálně šestnáct závodníků. Mezi jiným se o místo v týmu ucházeli výborný vrchař Alexis Guerin, který nakonec zakotvil v belgickém Pro týmu Bingoal, sprinter Bartosz Rudyk, jenž posléze našel místo v polském Voster ATS, a také Michael Kukrle, který se rozhodl podepsat rakouskému Felbermayr – Simplon Wels,“ poznamenal k inovované sestavě manažer a majitel týmu Radim Kijevský.

A ke složení z hlediska věku a specializace dodal: „Jsem přesvědčen, že jsme tým sestavili – viděno ze všech úhlů pohledu – jak nejlépe to šlo. Týmu v této podobě maximálně věřím. Je vyrovnaný jak z hlediska věku, tak cyklistické specializace. Měli bychom se opět výkonnostně posunout.“

Zdroj fotografie: foto: ATT Investments/Filip Bezděk, Elkov Kasper/Markéta Navrátilová, Tomáš Tesař, Sirotti, archiv Gert Kivistik/Tartu Rattamaraton, Felbermayr Simplon Wels, Okolo Slovenska, Tour of Estonia, UCC