Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Profil 104. ročníku Gira. Zoncolan, dvě časovky i štěrk Strade Bianche

Giro d´Italia startuje 8. května a končí 30. května po 21. etapách. Začíná a končí časovkou v Turíně, respektive v Miláně. Na cyklisty čeká 3 450 kilometrů, roviny, hory i štěrk na Strade Bianche. A také bájný Monte Zoncolan či Passo Pordoi.

01.05.2021 / 7:36

 

Závod začíná 8,6 km dlouhou časovkou. Italové budou doufat, že se po ní obleče do růžové jejich v dresu Ineosu Filippo Ganna. Pak přijde na řadu šance pro spurtery v etapě do Novary a možná pro klasikáře ve třetím dějství končím v Canale. 

 

giro_profily_2021

 

Ve 4. etapě přijdou první kopce. Peloton zamíří jižně do Sestola, kde v Apeninách uvidíme první souboje borců na celkové pořadí. Před pěti lety na stejném místě triumfoval Giulio Ciccone.

Stage_4

 

V 5. etapě se pojede podél Jaderského moře a můžeme čekat souboj sprinterů. Následuje další zkouška vrchařů ve 150 km dlouhé etapě do Ascoli Piceno s cílem na Mt. Giacomo 1 093m. Následuje další sprinterská zkouška v sedmé etapě do Termoli, aby přišel opět vrchařský test s cílem na vrcholu Guardia Sanframondi.

Úvodní vrchařský blok pak bude pokračovat i v 9. etapě s cílem v lyžařském středisku Campo Felice, kde poslední dva kilometry vedou po prašné cestě. Do hry tak může vstoupit i nepříjemný faktor defektů. První týden pak skončí zřejmě spurtem balíku ve Folignu.

 

Stage_11

Po volném dni přijde test Strade Bianche. Na borce čeká v závěru Montalcino a výhodu budou mít určitě ti, co v březnu jeli Strade Bianche. Bernal 3., Bilbao 10., Mollema 18., Bardet 20. Ve 12. etapě vzdá peloton holt Gino Bartalimu, když projede jeho rodnou vískou Ponte a Ema, sedět by mohla klasikářům či úniku. Třináctá etapa pak opět dá šanci rychlostním typům, končit bude ve Veroně.

Monte Zoncolan

A pak to přijde. První ***** etapa s cílem na Zoncolanu. Byť se pojede z jednodušší strany, budou někteří cyklisti počítat ztráty v minutách a grupetto v desítkách minut. Na borce čeká 14 kilometrů s průměrem 8,5 % a závěrečné 2 km s průměrem 13 %. 

Stage_20

Následovat bude jednodušší etapa, která navštíví i Slovinsko a cíl má v Gorizii. V 15. etapě pak přijde opět horská výzva. Bude mít 214 kilometrů a ze Sacile se vydá přes La Crosettu do srdce Dolomit. Cyklisté budou muset zdolat Passo Fedaia, Passo Pordoi (2 239 m), kruté Passo Giau s průměrem 9,3 % na 10 kilometrech, než sjedou do cílové Cortiny d´Ampezzo dějiště OH 2026.

Stage_17

Po dalším odpočinkovém dni dostanou závodníci zabrat v 17. etapě a to na Passo di san Valentino (1 315 m) a také v cílovém Sega di Ala (1 246m). Poslední dva kilometry celého stoupání mají zase průměr 12 %. Následovat bude sprinterský přesun přes 228 km dlouho etapu do Stradella.

Stage_19

A jsou tu Alpy. Etapa končí po 176 km na Alpe di Mera. 9,7 km dlouhý kopec s průměrem 9 % a opět s těžkostí v závěru stoupání, mezi 7. a 8. kilometrem jsou i 14% úseky. 

 

Stage_20

V předposlední etapě z Verbanie (rodiště Pipa Ganny) do Alpe Motta čeká na cyklisty 4 300 metrů stoupání a téměř vše ve druhé polovině 164 kilometrů dlouhé etapy.

Nebude se kam schovávat, protože na borce čeká 30 kilometrů dlouhé Passo di San Bernardino (2 065 m) a peloton zavítá do Švýcarska. Počáteční sklon není příliš strmý, ale únava už bude hrát svoji roli a to přijde ještě Passo della Spluga (2 115 m), kopec, který se v závodě objevil jen jednou, již v roce 1965. Pak se zase peloton vrátí do Itálie a následovat bude 16kilometrovým klesáním a poslední šance pro vrchaře v cílovém kopci Alpe Motta (1 727m).

Milan

 

A pak už "jen" necelých 30 km rovinatá časovka do Milána. Opět pro Gannu? A celkové pořadí? To uvidíme...

 

Zdroj fotografie: www.giroditalia.it