Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Kdo bude zářit na letošní Tour de France?

Závod roku v cyklistice se velmi rychle blíží. Už příští sobotu v Nizozemí odstartuje časovkou Tour de France. Kdo bude favoritem na dílčí a celkové umístění?

30.06.2015 / 6:08

Hlavní favorité Tour de France na celkové vítězství

 

Na jezdce čeká ve 102. ročníku Tour de France celkem 21 etap a 3 360 závodních kilometrů v sedle. Ná své si přijdou špurtéři hlavně v úvodu, klasikáři, protože několik závodů má dojezd do vrchu jako na Ardenských klasikách, časovkáři mají šanci v úvodním prologu a týmové časovce a borci na celkové pořadí si užijí od 10. etapy, kdy je v závěrečných jedenácti etapách minimálně 9 s horským dojezdem nebo s hodně velkým kopcem v průběhu etapy.

Z favoritů o celkové pořadí se bude jednat na Staré dámě o velmi třaskavý souboj. Na první trojku je minimálně pět hlavních favoritů, mezi které lze počítat loňského vítěze Tour de France Vincenza Nibaliho z Astany, letošního vítěze Gira Alberta Contadora z Tinkoff-Saxo, kolumbijského vrchaře Naira Quintanu z Movistaru, Chrise Froome ze Sky a Francouze Thibauta Pinota z FDJ. Překvapit mohou ale další borci. Především Tejay Van Garderen z BMC, Romain Bardet z AG2R, Simon Yates z Orica GreendEdge, Joaquim Rodriguez z Kaťuši nebo Rui Costa z Lampre.

Borci na dojezdy v rovinatých koncovkách si užijí hlavně ve druhé, čtvrté, páté sedmé a 21. etapě do cíle TDF na Champs-Élysées, to už ale nebudou ve startovním poli zřejmě všichni spurtéři. Loni kraloval na Tour německý expres Marcel Kittel z Giant-Alpecin, letos však bojuje se zraněními a nakonec Tour nepojede. Nahradit jej může jeho stájový kolega John Degenkolb, který by navíc mohl uspět i v těch ne úplně rovinatých dojezdech, které také budou na pořadu dne. Hlavními protivníky Kittela budou Mark Cavendish z Etixx - Quick Step, a především letošní suverén rovinatých dojezdů a nejen jich, Nor Alexander Kristoff z Kaťuši. Hodně vepředu bude i Peter Sagan z Tinkoff-Saxo, který dokázal Cavendishe s Kristoffem zaskočit i na závodu Okolo Švýcarska, navíc pro něj platí to, co pro Degenkolba, že může přejet kopec a zaspurtovat i s klasikáři.

Pro klasikáře je nachystán dojezd na Mur de Huy ve třetí etapě, v osmé pak na Mur de Bretagne. Klasikářský profil může mít i 15. a 18. etapa, kde kopce nejsou tak náročné. Mezi favority na tyto dojezdy budou krom zmiňovaných Degenkolba se Saganem hlavně letošní suverén Ardenských klasik Alejandro Valverde z Movistaru, dále Daniel Martin z Cannondale Garmin, silné borce na tyto dojezdy bude mít Etixx pokud pojedou Kwiatkowski a Allaphilippe či náš Zdeněk Štybar. Vsazení má také Greg Van Avermaet z BMC, borci ze Sky Ian Stannard či Geraint Thomas, nebo Simon Gerrans z Orici.

Časovku si specialisti na boj s chronometrem užijí v první etapě, kde je na pořadu třináctikilometrový prolog a v deváté etapě, kterou je týmová časovka na 28. km. V těchto etapách lze sázet na Tonyho Martina z Etixx Quick Step, Toma Dumoulina z Giant-Alpecin, který se bude chtít ukázat na domácí trati v Utrechtu a na Okolo Švýcarska prokázal výbornou formu, když dvakrát zdolal v časovce domácího Fabiena Cancellaru z Trek Factory Racing.

České fanoušky zajímá také účast českých borců. Zatím je potvrzena nominace Jana Bárty v německé Boře. Čeká se, zda Tinkoff nasadí Romana Kreuzigera, Sky Leopolda Köngia a u Zdeňka Štybara je jeho účast hodně vázaná také na termín narození potomka.

Průběžná startovka TDF

HR

Zdroj fotografie: http://www.lequipe.fr