Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Jaká bude letošní La Vuelta?

V úterý startuje letošní poslední Grand Tour, španělská La Vuelta. Letos se pojede zkrácená verze o tři etapy, tedy 18 etap. Na startu je obhájce vítězství Primož Roglič, jede Froome, Carapaz, Valverde a také dva naši, Zdeněk Štybar a Jan Hirt.

19.10.2020 / 5:02

Mapa_Vuelta_2020

PROFIL VUELTY

75. ročník začne na severu Španělska, kde vše odstartuje 175 km dlouhou kopcovitou etapou, která bude pro borce s vrchařskými dovednostmi a vsazením, což využijí i ve druhé etapě z Pamplony do Lekunberri, která je kratší, a po kopci (1 215 m) přijde v závěru ještě 20 km sjezd do cíle. I další etapa bude hodně náročná, měří zase "jen" 166 km, ale závěrečný kopec má zase 1200 metrů.

Palmares_Vuelta

Až ve čtvrté etapě dostanou šanci sprinteři, ale v páté se opět pojede do kopců. Na pořadu jsou tři stoupání přes 1 000 metrů v závěru, opět tedy pro vrchaře a klasikáře.

 

A před volným dnem přichází brutalita na stadionu, obrovsky těžká etapa. Jen 136 km, ale tři vrcholy. Alto del Portalet ( 1 794 m), Col d´Abisque (1 709 m) a cíl na Tourmaletu ve 2 115 m. Otázka, zda se bude na tyto kopce jet, protože momentálně je tam opravdu dost sněhu...

Tourmalet

Po volném dni přichází etapa do Villanueva del Valdegovia, 160 km, v závěru stoupání 900 m se 14% úseky, pak ještě 18 km do cíle. A v osmé opět těžká horská etapa se dvěma pořádnými kopci Puerto de la Rasa (1 390 m) a Alto de Moncalvillo (1 490 m). V deváté a destáté etapě přijde druhá a třetí šance pro sprintery a o den později další vrchařský oříšek. Čtyři náročné výjezdy. A to není vše, o den později čeká borce L´Angliru, legendární kopec Vuelty...

 

Angliru

Po volném dni přijde na řadu časovka, 33,7 km dlouhá s kopcem na závěrečném 1,5 km, což zřejmě nebude na výměnu časovkářského speciálu za vrchařský. Takže časovkáři by měli mít výhodu. Následuje 14. etapa z Lugo do Ourense, 205 km dlouhá, kopcovitá, ale balík by mohl dojet pohromadě. Obdobně by to mohlo být i v další etapě, která má dokonce 231 km, ale pro klasické sprintery bude asi už moc těžká. Stejně jako 16. etapa ze Salamancy do Ciudad Rodrigo, která měří jen 162 km, ale stoupání také obsahuje ve svém itineráři. A přichází finále. Horská etapa na Alto de la Covattila bez 35 metrů 2 000 m. V 18. etapě už se jen pojede korunovace a spurt do Madridu.

Červený dres pro lídra

Obhajuje Primož Roglič, který na TdF přišel o vítězství až v závěrečné časovce. Bude si chtít spravit chuť a pojedou pro něj opět Dumoulin, Kuss, Gesink i G. Bennett. Loni druhý Valverde jede také s podporou Solera a Mase. Doma bude chtít Movistar zachránit zpackanou sezónu.

 

 Historie

 

Třetí místo už neobhájí vítěz Tour de France Tadej Pogačar, který sezónu už ukončil. Naopak Ineos Grenadiers bude chtít napravit Tour de France. Loučit se bude Chris Froome, jedou i Carapaz, Sosa, Amador a van Baarle. Také FDJ bude chtít vylepšit domácí závod, jedou Pinot i Gaudu. Bora posílá na celkové vítězství Grosschartnera. Silný bude i Bahrain, na celkové asi pojede Poels.

Roglič

Překvapit můžou mladíci z DQS Steimle s Bagiolim, EF má vrchaře Carthyho s Martínezem, Mitchelton-SCOTT Nieveho s Chávesem, ISN Dana Martina, Cofidis Guillauma Martina, UAE Costu, Formola a De la Cruze. Astana asi pojede na snad uzdraveného mladého Rusa Vlasova.

Zelený dres - bodovací soutěž

Nejlepší sprinter bude zřejmě ze dvojice Sam Bennett a Pascal Ackermann. Dál jsou tu Cort Nielsen, Grega Bole, Jasper Philipsen, Jon Aberasturi, Matteo Moschetti, Jakub Mareczko, Alberto Dainese, Martin Laas, Max Kanter a Lorrenzo Manzin.

 

 Bennett 2019 Vuelta

 

 

Puntíkatý dres - vrchařská soutěž

A máme tu nejlepšího vrchaře. Loni zvítězil překvapivě Francouz Bouchard, letos bude asi těžké trefit vítěze. Mohl by to být někdo z okruhu G. Izagirre, De la Cruz, Carthy, Geniez, Grosschartner, De Marchi, Hirt, Gaudu, Sosa, Wellens, Chaves, Lopez či S. Henao.

 

Trikoty 2019

Bílý dres - nejlepší mladík

O mladíka si to zřejmě rozdá domácí Enric Mas s borci z Ineosu Sosou a Riverou, je tu Gaudu, Martínez, Steimle a Bagioli v DQS, Vingegaard, Mäder, Inkelaar, Lopez či Eg.

Vuelta2019

 

Z našich borců je zatím na soupisce Zdeněk Štybar v Deceuninck Quick-Step a Jan Hirt v CCC. Půjdou zřejmě po etapách. Hirt bude bojovat také o smlouvu v dalším angažmá, tak snad se mu zadaří. Velké bitvy lze čekat v několika klasikářských dojezdech.

Tam by kromě našeho borce ze Stříbra mohli dominovat třeba L.L. Sanchéz a G. Izagirre z Astany, Woods z EF, Mohorič a Poels z Bahrainu, Formolo z UAE, samozřejmě doyen pelotonu Alejandro Valverde z Movistaru, Dan Martin z ISN, Bagioli z DQS a další.

 

Zdroj fotografie: www.lavuelta.es