Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Cyklistický závod V4 láká velké hvězdy včetně Štybara!

Před 8 lety se zrodila myšlenka uskutečnit sportovní událost, která by symbolizovala integraci zemí Visegradské 4. Z úst tehdejšího polského ministra zahraničí zaznělo, co by mohlo lépe poukazovat na snadnou a pohodlnou dopravu napříč členskými zeměmi než závod v silniční cyklistice. Za podpory jeho protějšků z České republiky, Slovenska a Maďarska se tak o rok později uskutečnila první série čtyř závodů pod názvem Visegrad 4 Bicycle Race.

07.03.2020 / 4:07

BrychtaJan_VelkaBites_Brno_VelkaBites_20180325_115546_DSC_0777-1

 

V České republice se zároveň jedná o nejvýznamnější závod tohoto charakteru v silniční cyklistice. Mimo svou závodnickou atraktivitu je významný také tím, že je zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a každoročně přiláká závodníky z mnoha dalších evropských zemí. V letošním roce se uskuteční již sedmý ročník série závodů V4 a zároveň se díky pořadatelství Favoritu Brno po šesti letech vrací tato událost do Brna, resp. na Jižní Moravu. Zde se v roce 2014 při jeho premiérovém ročníku radoval z vítězství právě odchovanec Favoritu a dnes profesionální jezdec Josef Černý.

Od prvního ročníku, kdy závodníci absolvovali trasu z Frýdku Místku do Brna se závod konal například v Náchodě, Kyjově, nebo ve Valticích. Závody tohoto formátu jsou vždy velkým sportovním zážitkem a událostí pro celý region.

BrychtaJan_VelkaBites_Brno_VelkaBites_20180325_114224_DSC_0707

 

Nejen pro českou cyklistiku a region, ale také pro město Brno má závod velkou váhu. Cyklistika se tu těší velké oblíbenosti, každoročně se v Brně konají mezinárodní dráhové mítinky, nebo v loňském roce například Mistrovství Evropy horských kol. Jsme tedy rádi, že můžeme doporučit podporu závodu světového formátu také v silniční cyklistice, která zde má dlouholetou historii a doufáme, že i v příštích letech bude součástí kalendáře sportovních akcí,“ říká k závodu Visegradské 4 člen Rady města Brno Mgr. Jaroslav Suchý.

Organizátoři letošního ročníku ji navíc chtějí ve spolupráci s městem Brnem, Jihomoravským krajem a dalšími partnery ještě více přiblížit nejen příznivcům silniční cyklistiky, ale také ostatním divákům a využít této mimořádné příležitosti k představení půvabu Jižní Moravy. Divákům tak v rámci LIVE! přenosu závodu, díky kterému budou mít fanoušci přehled o dění na trati, přiblíží také krásy měst a přírody jižní Moravy, kterými trasa povede.

O významnosti závodu vypovídá také samotná povaha trasy, kdy se odstartuje z brněnského Velodromu a následně se závodníci průjezdem přes výstaviště, vydají do Mikulova a poté zpět do Brna. O vítězi se pak rozhodne v prostorách dominanty města hradu Špilberk. O závod navíc projevily vedle zahraničních týmů zájem také největší jména české cyklistiky v čele se Zdeňkem Štybarem: „Momentálně se soustředím hlavně na jarní klasiky, nicméně poté bych měl mít prostor v programu a před domácím publikem bych se ukázal moc rád. Trasa závodu by mi měla vyloženě vyhovovat, takže bych rozhodně přijel s těmi nejvyššími cíli,“ sdělil své plány vítěz etapy na Tour de France z roku 2015.

Význam akce pro celý region Jižní Moravy dokumentuje také skutečnost, že záštitu nad celou akcí převzala primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a brig. gen. Ing. Leoš Tržil, MBA ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Závod se uskuteční za podpory Visegrádských fondů, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Statutárního města Brna a Jihomoravského Kraje a dalších partnerů. Pořadatelem závodu je Favorit Brno.

Zdroj fotografie: Jan Brychta / Světcyklistiky.cz