Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Cyklistický závod V4 láká velké hvězdy včetně Štybara!

Před 8 lety se zrodila myšlenka uskutečnit sportovní událost, která by symbolizovala integraci zemí Visegradské 4. Z úst tehdejšího polského ministra zahraničí zaznělo, co by mohlo lépe poukazovat na snadnou a pohodlnou dopravu napříč členskými zeměmi než závod v silniční cyklistice. Za podpory jeho protějšků z České republiky, Slovenska a Maďarska se tak o rok později uskutečnila první série čtyř závodů pod názvem Visegrad 4 Bicycle Race.

07.03.2020 / 4:07

BrychtaJan_VelkaBites_Brno_VelkaBites_20180325_115546_DSC_0777-1

 

V České republice se zároveň jedná o nejvýznamnější závod tohoto charakteru v silniční cyklistice. Mimo svou závodnickou atraktivitu je významný také tím, že je zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a každoročně přiláká závodníky z mnoha dalších evropských zemí. V letošním roce se uskuteční již sedmý ročník série závodů V4 a zároveň se díky pořadatelství Favoritu Brno po šesti letech vrací tato událost do Brna, resp. na Jižní Moravu. Zde se v roce 2014 při jeho premiérovém ročníku radoval z vítězství právě odchovanec Favoritu a dnes profesionální jezdec Josef Černý.

Od prvního ročníku, kdy závodníci absolvovali trasu z Frýdku Místku do Brna se závod konal například v Náchodě, Kyjově, nebo ve Valticích. Závody tohoto formátu jsou vždy velkým sportovním zážitkem a událostí pro celý region.

BrychtaJan_VelkaBites_Brno_VelkaBites_20180325_114224_DSC_0707

 

Nejen pro českou cyklistiku a region, ale také pro město Brno má závod velkou váhu. Cyklistika se tu těší velké oblíbenosti, každoročně se v Brně konají mezinárodní dráhové mítinky, nebo v loňském roce například Mistrovství Evropy horských kol. Jsme tedy rádi, že můžeme doporučit podporu závodu světového formátu také v silniční cyklistice, která zde má dlouholetou historii a doufáme, že i v příštích letech bude součástí kalendáře sportovních akcí,“ říká k závodu Visegradské 4 člen Rady města Brno Mgr. Jaroslav Suchý.

Organizátoři letošního ročníku ji navíc chtějí ve spolupráci s městem Brnem, Jihomoravským krajem a dalšími partnery ještě více přiblížit nejen příznivcům silniční cyklistiky, ale také ostatním divákům a využít této mimořádné příležitosti k představení půvabu Jižní Moravy. Divákům tak v rámci LIVE! přenosu závodu, díky kterému budou mít fanoušci přehled o dění na trati, přiblíží také krásy měst a přírody jižní Moravy, kterými trasa povede.

O významnosti závodu vypovídá také samotná povaha trasy, kdy se odstartuje z brněnského Velodromu a následně se závodníci průjezdem přes výstaviště, vydají do Mikulova a poté zpět do Brna. O vítězi se pak rozhodne v prostorách dominanty města hradu Špilberk. O závod navíc projevily vedle zahraničních týmů zájem také největší jména české cyklistiky v čele se Zdeňkem Štybarem: „Momentálně se soustředím hlavně na jarní klasiky, nicméně poté bych měl mít prostor v programu a před domácím publikem bych se ukázal moc rád. Trasa závodu by mi měla vyloženě vyhovovat, takže bych rozhodně přijel s těmi nejvyššími cíli,“ sdělil své plány vítěz etapy na Tour de France z roku 2015.

Význam akce pro celý region Jižní Moravy dokumentuje také skutečnost, že záštitu nad celou akcí převzala primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a brig. gen. Ing. Leoš Tržil, MBA ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Závod se uskuteční za podpory Visegrádských fondů, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Statutárního města Brna a Jihomoravského Kraje a dalších partnerů. Pořadatelem závodu je Favorit Brno.

Zdroj fotografie: Jan Brychta / Světcyklistiky.cz