Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Česká a slovenská želízka v ománském ohni. Kdo pojede na Arabském poloostrově?

Tour of Oman je jedním ze soubojů elitních cyklistů v úvodu sezony. Na startu se jich sejde celá řada, naději na etapová vítězství či dokonce úspěch v celkovém pořadí mají i čeští a slovenští jezdci.

16.02.2015 / 12:05

Leopold König má dobrou náladu i po sedmihodinovém tréninku.

Pravděpodobně nejsledovanějším Čechem v Ománu bude Leopold König nově hájící barvy týmu Sky. Při neúčasti jeho týmového kolegy Chrise Frooma, dvojnásobného vítěze Tour of Oman, se “Keny“ stal lídrem Sky pro tento podnik. Se silnou sestavou zahrnující i další posilu Wouta Poelse bude Leopold König mířit v Ománu vysoko. Už v prvních závodech roku potvrdil König dobrou formu, když na Mallorce obsadil třetí a páté místo. Jedná se o výrazné zlepšení oproti minulosti, když na těchto závodech bylo Königovo maximum 44. místo.
Nyní má Leopold König šanci ukázat jak se porve s náročným stoupáním na Jabal Al Akhdhar neboli Zelenou horu a prvním etapovým závodem v dresu hvězdného týmu Sky.

Stáj Tinkoff-Saxo míří do Ománu se silnou sestavou.
Do boje na ománských silnicích vyrazí zítra také Peter Sagan. Ten už sbíral zkušenosti na nedaleko Arabského poloostrova v minulém týdnu na Tour of Qatar. Také se jednalo o jeho první závodní kilometry v novém týmu. A byl zde velice úspěšný. Připsal si dvě druhá a tři čtvrtá místa, mírně zaostal pouze v časovce a tak z toho bylo nakonec šesté místo v celkové klasifikaci. K etapovému vítězství navíc chyběly pouze decimetry. Peter Sagan oblékl bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce Tour of Qatar, v bodovací soutěži byl populární slovenský cyklista druhý. Po vydařeném vystoupení na rovinaté poušti čekají jezdce zcela jiné, náročné profily. Ty by ale měly Saganovi vyhovovat.

„Peter Sagan v Kataru dokázal, že je tam, kde má v tomto čase sezony být a bude se soustředit na etapová vítězství. V Ománu je několik kopcovitých etap, které pro něj budou lepší než rovné sprinterské etapy v Kataru,“ uvedl sportovní ředitel Tinkoff-Saxo Sean Yates.

Závodní premiéru roku 2015 si v Ománu odbude Roman Kreuziger, taktéž člen stáje Tinkoff–Saxo. Jeho kariéru nyní brzdí dopingová kauza. Kreuziger se už více než rok snaží očistit v případu, který má své začátky v roce 2011 a 2012. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) objevila nesrovnalosti v jeho biologickém pasu. Na konci ledna vypovídal Kreuziger na detektoru lži, užívání dopingu odmítl a podle přístroje nelhal.  Podle Rozhodčí komise Českého olympijského výboru je Roman Kreuziger nevinný a tak může dle prohlášení generálního manažera stáje Tinkoff Saxo Stefana Feltrina český jezdec na Tour of Oman závodit. V následujících měsících se však bude na základě odvolání UCI ke sportovnímu arbitrážnímu soudu znovu rozhodovat o Kreuzigerově osudu.

Hned na prvním závodě bude osmadvacetiletý jezdec plnit důležitou roli. "Mám za sebou celkem dlouhé soustředění a necítím se špatně. Lídrem našeho týmu na celkové pořadí bude Rafa Majka, na rovinaté etapy je tam Peter Sagan. Já budu kapitán a měl bych ten tým trošku dirigovat zevnitř během závodu,“ prozradil na svém webu Roman Kreuziger.

S Tour of Oman má Kreuziger zkušenosti, loni zde skončil v celkové klasifikaci osmý.  “Závod jsem jel vloni, tak vím, co mě čeká. První dvě až tři etapy jsou dobré na rozjetí, pak přijde nejtěžší etapa s dojezdem na kopec Green Mountain a další den jsou takové okruhy s kopcem. Uvidíme, jak na tom budu. Jsem zvědav na nějaké porovnání s ostatními,“ popsal závod Roman Kreuziger a dodal: “Ta Zelená hora mi zrovna moc nesedí, není to úplně kopec pro mě. Je dost prudký. Ale chci tam být co možná nejdéle s Rafou, abych mu pomohl. Jemu by to mělo sedět víc.“

 Peter Velits má úspěchy v časovce, startoval v ní i v Kataru

Slovensko bude na Tour of Oman reprezentovat i Peter Velits ze stáje BMC Racing Team. Minulý týden také startoval na Tour of Qatar, v Ománu bude zřejmě pomáhat k úspěchu Američanovi Tejayi van Garderenovi, který v loňském ročníku Okolo Ománu skončil druhý a nyní opět pomýšlí na nejvyšší mety závodu.

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/pages/Leopold-König/137641279650474, http://www.tinkoffsaxo.com/, https://www.flickr.com/photos/bmcproteam/ - Tim De Waele/TDWsport