Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Ve slovinské bitvě na TdF zvítězil Pogačar nad Rogličem

Kvůli pandemii se dlouhou nevědělo, zda se letošní Tour de France pojede. Jela se a svojí dramatičností a sportovními výkony překonala předešlé ročníky a připravila nesčetné zážitky. Nad vším čněl boj o žlutý trikot mezi Slovinci Pogačarem a Rogličem, ale byl tu i boj o zelený dres mezi Bennettem a Saganem, skvělé výkony Sunwebu či Wouta van Aerta. V Paříži pak završil letošní Tour vítězstvím Sam Bennett.

20.09.2020 / 19:11

Kristoff vítězí v první etapě TdF

 

Pojďme si shrnout, jak šla Tour etapu po etapě. První tři části Staré dámy se jely v Nice a okolí a hned první etapa značně ovlivnila celý závod. Jednak karavana, která namydlila "schody" a jezdci padali jako hrušky a druhak debilní fanoušek, který při selfie shodil Pozzoviva a ten pak asi dvacítku jezdců, mezi nimi i Thibauta Pinota...První etapu překvapivě vyhrál Alexander Kristoff z UAE, opět se ukázalo, že obtížné etapy on umí.

 

Alaphlippe vyhrál 2. etapu TdF a oblékl žluťáka

 

Druhá klasikářská etapa přinesla očekávanou změnu žlutého dresu. Kristoffa vyslékl Julian Alaphilippe, který v klasikářském dojezdu zvládl porazit Marca Hirschiho a poslal do nebe pozdrav v červnu zemřelému tatínkovi. Třetí etapa přinesla hromadný spurt a vítězství Caleba Ewana před Samem Bennettem a Giacomem Nizzolem.

 

Roglič vyhrál první horskou výzvu

 

První horská výzva přišla v etapě ze Sisteronu do Orciére-Merlette, nahoře zůstalo ve finále 16 cyklistků a nejrychlejší byl Primož Roglič před Tadejem Pogačarem, Alaphilippe ještě ustrážil žlutý dres. V boji o zelený dres už zuřila bitva Sam Bennett vs. Peter Sagan, oba měli po této etapě 83 bodů. I v páté etapě měl Ir navrch nad Slovákem, i když v dojezdu se musel sklonit ještě před Ceesem Bolem a hlavně vyníkajícím Woutem van Aertem, který zvládl dělat práci pro Rogliče a ještě vítězit.

V šesté etapě vyšel únik a zadařilo se ukrajinskému borci Lutsenkovi. A také se měnil žluťák. Alaphilippe dostal bidon v zakázané zóně 17,7 km před cílem od svého trenéra a bratrance Francka Alaphilippa a dvacetisekundová bonifikace přihrála žlutý dres Adamu Yatesovi.

 

Wout van Aert vyhrál 7. etapu TdF

 

V sedmé etapě se opět prosadil v rychlém závěru Wout van Aert, důležitá etapa byla i pro boj o žlutý dres. Pogačar nebyl včas vepředu a ztratil minut dvacet na větru. O den později opět vyšel únika a radost byla v AG2R díky Nansu Petersovi. V závodu po této etapě nepokračovali Nizzolo, Rosa a Calmejane. A hlavně odpadl Thibaut Pinot. Bolest zad byla velká a francouzská naděje chytila 25 minut...

 Pogačar vítězí v 9. etapě TdF

 

Před volným dnes tu byla další pyrenejská zkouška a první vystrčení růžků jedenadvacetiletým Tadejem Pogačarem. Spolu s Rogličem, Landou a Bernalem dojeli únikáře Hirschiho a ve spurtu měl nejvíce sil právě Pogačar. Primož Roglič se díky druhému místu oblékl do žlutého dresu. V závodě skončil Fabio Aru.

 

Sam Bennett vítězem 10. etapy TdF

 

Po volném dni zase zabojovali spurteři. Sam Bennett získal první vítězství na Tour de France a získal zelený dres. Konečná etapa to byla pro smolaře Pozzoviva z NTT.

Sagan vs. WVA

 

Ten udržel i díky tomu, že v další etapě UCI poslala za natlačení na van Aerta Petera Sagana na konec startovního pole a sebrala mu dvacet bodů v bodovací soutěži. Asi rozhodující moment pro boj o zelený dres. Etapu vyhrál Caleb Ewan.

 

Hirschi se dočkal...

 

Ve 12. etapě do Sarranu se dočkal švýcarský mladík Marc Hirschi, potřetí klepal na vítězství v etapě a tentokrát to vyšlo. Tour v tento den skončila pro Ilnura Zakharina. O den později se jelo na pořádný kopec, vyšlo to úniku, když v závěru dokázal porazit Daniel Martínez duo z Bory Schachmann a Kämna.

V boji o celkové vyhrál Roglič před Pogačarem, první slabost ukázal Bernal, když na Slovince ztratil 38 sekund. I Nairo Quintana a Adam Yates ztratili. Pogačar smazal ztrátu z větrné sedmé etapy. Po pádu a zlomenině zápěstí a lopatky skončil Mollema, ráno pak po otřesu moozku nepokračoval ani domácí Romain Bardet.

 

S.K. Andersen vyhrál v Lyonu

 

Ve 14. etapě opět zářil Team Sunweb. Po sérii ataků se nad týmovou prací německého týmu rozplýval na ČT Sport i spolukomentátor Leopold König. Sladké vítězství pro Sörena Kragh Andersena.

 

Bernal trpí... 

A byly tu Alpy a Grand Colombier. A taky konec Egana Bernala. V závěru opět Pogačar silnější Rogliče. Ztráta se snížila na 40 sekund. A konečná pro Egana Bernala. Chytil 7:20, konec imperia Sky, Ineos...

 

Kamna vítězí v 16. etapě

 

V další etapě to vyšlo obřímu úniku. A skvěle zajel německý mladík v dresu Bory Lennard Kämna. V závěru dokázal skvěle ujet Carapazovi a slavil vysněný triumf.

V boji o celkové pořadí dojeli borci až na Naira Quintanu všichni pospolu. Další den do etapy z Grenoblu do Col de la Loze nenastoupil Egan Bernal. V horském dojezdu si nejlépe vedl Superman López, ale na Rogliče s Pogačarem to nestačilo, celkově ale poskočil se slušným náskokem na třetí místo.

 

Grenadiers v 18. etapě...

 

V 18. etapě konečně zazářil Ineos Grenadiers. V úniku zůstali Michal Kwiatkowski a Richard Carapaz. Dojeli spolu, Polák bral etapu a Ekvádorec dres pro nejlepšího vrchaře. V boji o celkové ztratili v závěru Adam Yates a Rigoberto Úran. Tour bohužeh skončila pro "gorilu" Greipela.

O den později opět přišla dánská pohádka a skvělý atak 15 km před cílem od Sörena Kragha Andersena, který jel závěr průměrem 57 km/h. Bennett si v této etapě pohlídal Sagana a bylo tak rozhodnuto i o zeleném dresu.

 

Pogačar přepsal dějiny... 

A přišla dvacátá etapa a časovka na Planinu krásných dívek. 30 km zvlněného terénu a pak necelých 6 km na vogézský kopec. Tam, kde je doma Thibaut Pinot. Ten měl neskutečnou podporu, ale záda mu dávno nedovolila jet o titu. Děl se jiný zázrak.

Tři hodiny seděl v křesle lídra Francouz z DQS Rémy Cavagna. Překonal ho až Wout van Aert, toho pak týmový kolega z Jumbo Visma Tom Dumoulin.

 

Tom a WVA sledují zkázu Rogliče

Oba pak nevěřícně sledovali na obří obrazovce to, co se dělo mezi lídry. To, že Porte smazal Landu i Lópeze jim asi nevadilo, ale neuvěřitelně zírali na výkon Tadeje Pogačara. Ten už na slovinském šampionátu v časovce porazil Rogliče o 9 sekund. Ale tady ztrácel 57 vteřin.

 

Pogačar v cílli časovky

 

Jenže už na rovině smazal polovinu. Čekalo se, že si Roglič dobře rozložil síly a v kopci to otočí a Tadej shoří, ale stal se opak. Pogačar tempo ještě vystupňoval, zajel neuvěřitelný čas a stanovil také rekord stoupání na Planche des belles filles. Na Rogliče najel 1:56. A před Paříží měl na Rogliče najednou minutu Pogačar.

 

Poražený Roglič

 

Poslední den Tour do Paříže už se jelo jen o etapu. UAE mohlo slavit žlutý dres, puntíkatý dres i dres mladíka. To vše dovezl do cíle rodák z Komendy Tadej Pogačar. Zelený dres dovezl do Irska Sam Bennett. Na Champs Élyseés slavil právě muž v zeleném Sam Bennett před Madsem Pedersenem a Peterem Saganem. A jak dopadli naši? Jan Hirt 68. a Roman Kreuziger 109. Pro oba těžká Tour. Hirt se nedokázal včas dostat za zranění na Tour de l´Ain a Kreuziger nebyl po pauze rozjěžděný.

 

Bennett vyhrál v Paříži

 

ToP10_Tour de France

 

Zdroj fotografie: www.letour.fr