Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

V Jeseníku vyhrál Belgičan Vliegen. Celkově ovládl Závod míru U23 Rakušan Mühlberger

Závod míru skončil etapou z Jeseníku do Jeseníku. Po 160 kilometrech dorazil jako první do cíle u Hotelu Priessnitz Belgičan Vliegen. Z celkového triumfu se radoval Rakušan Mühlberger.

31.05.2015 / 16:25

Odstartováno v Jeseníku, cíl bude tamtéž...

Očekávalo se, že v Závodu míru U23, který se jede v rámci Nation´s Cupu, rozhodne o celkovém vítězi etapa na Praděd, a předpoklady se naplnily, byť rozdíly na Pradědu nebyly velké. Na nejvyšší horu Moravy dorazila dvacítka cyklistů v rozmezí pár sekund. Celkově sice vedl vítěz etapy Rakušan Gregor Mühlberger, a avůj náskok ve třetí etapě uhájil.

Nedělení etapa měla start dopoledne v lázeňském městě Jeseníku, etapa zamířila na sever do Javorníku, odkud se přes Písečnou vrátila přes Rejvíz, Zlaté Hory, Vrbno pod Pradědem, Hvězdu, Vidly, zpět do Jeseníku, kde byl cíl u Hotelu Priessnitz, takže po těžkých 160 kilometrech přišel ještě náročný dojezd k lázeňskému Hotelu. U něj spurtovala o vítězství čtveřice nejsilnějších cyklistů. Nejvíce sil měl Belgičan Loic Vliegen, druhý byl Nor Odd Christian Eiking, třetí Ital Gianni Moscon. Včerejší vítěz Rakušan Gregor Mühlberger dojel čtvrtý bez ztráty a udržel tak růžový trikot celkově nejlepšího závodníka. Druhý byl celkově dnešní vítěz Vliegen a třetí Nor Eiking. Na šestém místě se ztrátou šesti vteřin dojel český reprezentant Josef Černý.

"Dnešní etapa byla hodně těžká a náročná, ale rozhodovalo se až v posledním kopci. Celou etapu jsem se na něj šetřil a ostatní kluci z týmu mi to hodně ulehčili, hodně mi pomohli. Ve stoupání na poslední vrchařskou prémii to zkusil Dan (Turek), ale únik mu nevyšel a tak mi v závěru vydatně pomohl. Myslím si, že jsme jako tým celkově předvedli dobrý výkon a osobně jsem spokojen i se svým vystoupením," řekl Černý.

Na jezdce dnes čekala nejdelší a zároveň nejnáročnější etapa se čtyřmi vrchařskými prémiemi. Od prvních kilometrů se jeli cyklisté hodně aktivně, neustále se někdo pokoušel o úniky, ale ty měly jen velmi krátká trvání. Favorité se pečlivě hlídali, nikomu z popředí výsledkové listiny se žádný atak nepovedl. Pohromadě dorazili nejlepší až pod závěrečný tříkilometrový kopec v cílovém městě a tam již rozhodovalo, komu zbylo nejvíce sil. Závodníkům dnes přálo počasí a podél trati je hnalo svými hlasivkami hodně diváků a závěrečný kopec v lázeňském městě byl doslova cyklistickými příznivci obsypán.

Češi splnili svůj hlavní cíl, získali body do hodnocení Nations´ Cupu a to hodně těšilo trenéra Tomáše Konečného. "S tím jsme šli na start, takže asi celkově mohu říci, že jsem spokojen. V dnešní etapě byl vidět Turek, Černý byl v cíli šestý, ostudu jsme rozhodně neudělali. Kluci měli za úkol přivést Černého pod poslední kopec a tam již záleželo, kdo měl jaké nohy. Zda však náš bodový zisk bude stačit na přímou kvalifikaci na Tour d´Avenir nevím, ale spíše ne. Do patnáctky se asi neposuneme, ale pořadatelé mají ještě pět žlutých karet a mohlo by to vyjít," řekl Tomáš Konečný.

Mühlberger vyhrál na Pradědu a v Jeseníku trikot udržel

Výsledky:

3. etapa: Jeseník - Jeseník (160 km): 1. Vligen (Belg.) 3:57:30, 2. Eiking (Nor.), 3. Moscon (It.), 4. Mühlberger (Rak.), 5. Kämna (Něm.) všichni stejný čas, 6. Černý +6, ...45. Turek +2:55, 56. Schlegel +3:38, 69. Kukrle +7:15, 89. Nipl +25:30. Sisr (všichni ČR) nedokončil.

Konečné pořadí: 1. Mühlberger 9:58:50, 2. Vligen stejný čas, 3. Eiking +7, 4. de Plus (Belg.) +12, 5. Moscon +16, 6. Kämna +24, ...11. Černý +35, 46. Turek +6:19, 51. Schlegel +7:19, 70. Kukrle +19:11, 95. Nipl +44:32.

Týmy: 1. Norsko 29:58:03, 2. Belgie +2:50, 3. Švýcarsko +4:00, 4. Itálie +4:09, 5. Rusko +4:14, 6. Dánsko +5:24, ...12. ČR +12:44.