Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Tři Češi na Tour Kreuziger, Bárta a Vakoč. Superdomestik, únikář a debutant

Do sobotní první etapy slavné Tour de France odstartují také tři čeští závodníci. Zkušený superdomestik Contadora Roman Kreuziger, specialista na úniky Jan Bárta a nováček na Tour Petr Vakoč, který bude pomáhat Kittelovi na rovině a Danielu Martinovi v kopcích.

01.07.2016 / 11:15

Petr Vakoč vyhrál letos ve Francii dvakrát

Petr Vakoč letos debutuje na Tour de France. Jeho týmovou rolí bude pomáhat kolegům. V rovinatých etapách pojede Vako na Marcela Kittela, i když v závěru lze očekávat, že přeberou taktovku Tony Martin a po něm Sabatini s Richezem, tak sjíždění úniků bude v popisu práce hlavně Vakoče a Keisseho. V kopcovitých etapách by měla zase český borec pomáhat co nejdéle Danielu Martinovi či Julianu Alaphilippovi. "Už na konci minulé sezony jsem přišel za týmem, že bych chtěl startovat na Tour. Že to je velký cíl na tuto sezonu. Že cítím, že to zvládnu, a že bych chtěl udělat všechno pro to, abych Tour mohl jet," řekl Petr Vakoč pro ČT SPORT.

Nominace nakonec Petra neminula. "Věděl jsem od začátku, že pokud Tour pojedu, tak budu v roli pomocníka. Lídři jsou jasně daní a nemám žádnou záruku, že budu mít šanci jet na výsledek. Může se to stát. Může tam být příležitost jít do úniku, ale radši s tím moc nepočítám," přiznává otevřeně český cyklista. "Zejména v rovinatých etapách se bude očekávat od nás (týmu Etixx Quick Step – pozn. red.), že odvedeme většinu práce. Může se stát, že ostatní týmy to nechají jen na nás, pokud Marcel bude ve výborné formě a bude etapy vyhrávat," dodal Vakoč.

Petr Vakoč ale už letos ukázal, že pokud dostane důvěru i v závěru etapy, dokáže vybojovat cenná vítězství. Letos se blýsknul dvěma jarními vítězstvími na francouzských klasikách Sud Archere a Royal Bernard Drome Classic, kdy jako první cyklista historie vyhrál v jeden víkend oba tyto závody. Potom ještě o sobě dal jedno hodně hlasitě vědět, když vyhrál věhlasnou belgickou klasiku Brabantský šíp.
Na Amstel Gold race pak dojel 31. Na závodu Okolo Kalifornie mu parťák Julian Alaphilippe děkoval za pomoc při udržení vedoucího trikotu. Odolnost v horách si Petr vyzkoušel na závodu Okolo Švýcarska, dojel tam 33. Minulý víkend vybojoval bronz na domácím šampionátu v časovce, kde dojel za Königem a Bártou a v hromadném závodě dojel na čtvrtém místě. Nyní už se těší na Tour a všichni čeští fanoušci s ním, protože věří, že Petr zase něco předvede.

Je to v pořadí už sedmá Romanova Tour de France. Nejlépe dojel celkově pátý, což až nyní a možná v historii cyklistická veřejnost docení. Letos se konečně může věnovat jen závodění, aféra s biologickým pasem a distancem je pryč a na výkonech Romana Kreuzigra je to znát. V neděli si v Kyjově dojel pro první mistrovský titul a na Tour tak pojede s českou trikolórou, byť jí Oleg Tinkoff na svém dresu nedopřál moc místa. Respektive klasický dres Tinkoffu je jen doplně o české barvy. Romanova role na Tour je jasná, bude k ruce jednomu z největších favoritů Albertu Contadorovi.
Formu má Roman velmi dobrou, kromě českého titulu letos prvně vynechal Tour de Suisse a jel Dauphiné a i kvůli špatnému počasí na Švýcarsku si tuto změnu pochvaloval. Na generálce Tour Dauphiné dojel na 19. místě. Jelikož Kreuzigra čeká i Vuelta, vzdal se účasti na OH v Riu, čímž vyřešil jeden rébus trenéru reprezentace Tomášovi Konečnému, koho nechat ze silné pětky doma. Na tiskovce po MČR se v dobré a kamarádské atmosféře i Romanovi z úst Honzy Bárty děkovalo. Kdo ví, třeba z toho vzejde i velký úspěch a Roman k němu sice přispěje jen nepřímo, ale na druhou stranu dost podstatně.

Nyní se bude Kreuziger soustředit na Tour, a protože už patří v pelotonu mezi ostřílené mazáky, lze čekat, že může i Contadorovi hodně pomoct porazit britskou mašinu Sky na čele s Froomem nebo kolumbijského vrchaře Quintanu se silným Movistarem v zádech."Naše strategie je jasná. Máme lídra Contadora, který vyhrál Tour, Giro i Vueltu, a tým je poskládaný na něj. S tím, že pro rovinaté etapy tam bude Peter Sagan, který zabojuje o zelený trikot. My další jim máme být k dispozici," řekl před startem závodu pro idnes.cz Roman Kreuziger.

 

Jan Bárta jede potřetí na Tour, opět v dresu německé Bora-18 Argon. Na republikovém šampionátu byl v časovce "až" druhý a v individuálním závodě šestý, ale o start na OH v Riu nakonec nepřišel. Před MČR v Kyjově ještě dokázal Bárta dojet celkově třetí na závodu Okolo Slovinska, formu cítí dobrou.

"Myslím, že mě tým použije na úniky, abych byl vidět vepředu. Zkusím z toho dojet do cíle a získat nějaké umístění v etapě. Také bych měl pomáhat jiným závodníkům," popsal úkoly, které ho ve Francii čekají. Bárta už dlouhodobě cílí na vítězství v některé z etap a za účast v únicích si loni vyjel červené číslo pro nejaktivnějšího závodníka, na což by mohl navázat i letos. Velkým lákadlem po něj bude i první z časovek, v níž by mohl překvapit favority.

Zdroj fotografie: www.etixx-quickstep.com/