Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

Tour de Suisse zavítala do Rakouska, na vrcholu byl první Pinot, Hirt předvedl životní jízdu

Pětadvacetiletý Francouz zvládl dnes nejrychleji náročnou porci 237 kilometrů s finišem na stoupání do výšky téměř 2 700 metrů. Sedmé místo bral český talent Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

17.06.2015 / 20:50

Thibaut Pinot vyjel na ledovec v páté etapě nejrychleji

O jedinou vteřinu vedl před pátou etapou v celkovém pořadí Tom Dumoulin z Giant – Alpecinu před Peterem Saganem, nejnáročnější etapa Kolem Švýcarska však kartami hráčů o žlutý dres pořádně zamíchala. Z pátého místa celkového pořadí poskočil na první bronzový muž loňské Tour, Thibaut Pinot. Druhý byl na horském dojezdu jezdec, jenž se vzpamatoval ze zranění na Giru, Domenico Pozzovivo, Pinot mu ujel o 34 vteřin.  Dobrou výkonnost prokázal třetí Simon Špilak z Kaťuši a také náš Jan Hirt, závoďák z prokontinentálního CCC dojel 78 sekund za vítězem na sedmé příčce. Mladík z polské stáje se držel v partě pronásledovatelů se silnými vrchaři Pinotem, Thomasem ze Sky, Špilakem, Lopézem z Astany a Pozzovivem.

Jan Hirt se v závodě World Tour hodně hlasitě ozval

Skupina naháněla Rakušana Stefana Denifla z IAM Cycling a dostihla jej až kilometr a půl před cílem. To už jela grupa nejsilnějších bez Hirta, který tempo ale skvěle udržel až do třech kilometrů před cílovou pasáží. Dokázal za sebou až do cíle držet například Rafala Majku z Tinkoff-Saxo nebo Sergia Luise Henaa z týmu Sky.“Nebyl jsem lídrem týmu pro dnešní etapu a nečekal jsem, že můžu zajet tak dobře v tak těžké etapě. Měl jsem pomáhat klukům z týmu, ale cítíl jsem se silný na posledním stoupání a jsem šťastný, že jsem byl schopný toho využít,“ řekl pro týmový web Jan Hirt a doplnil: “Je to určitě největší úspěch v mé kariéře. Závod Kolem Švýcarska je jedním z nejvíce prestižních ve světe cyklistiky a dojet tady v první desítce je něco, na co mohu být pyšný,“ uvědomoval si po etapě čtyřiadvacetiletý závodník. „Dnešní výsledek nejde srovnávat s dalšími vítězstvími, na které jsem dosáhl v kategorii 2.1. nebo 2.2. a tady jsem jel proti těm nejlepším. Ještě speciálnější je to také proto, že jsem takový výsledek zajel v nejdelší a nejtěžší etapě. Nejen, co byla na tomto závodě, ale v mém životě,“ vyznal se po skvělém výkonu Jan Hirt.

Do výšin mezi sníh a kameny dojel Denifl z původního úniku osmi jezdců osamocen a předstižen osmi dalšími závodníky. Slovenský spurtérský fenomén Peter Sagan dorazil do cíle se ztrátou skoro 24 minut, další Čech ve startovním poli Zdeněk Štybar nabral po boku týmových kolegů Renshawa a Cavendishe ještě o sedm minut více, ještě dvě minuty po nich dorazil do finiše Michal Kwiatkowski.

Zítra čeká na peloton hodně zvlněná dávka téměř dvouset kilometrů do cílového města Biel nedaleko Bernu.