Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Santos Tour Down Under odstartuje v Austrálii sezónu profipelotonu

V Evropě vládne zima nebo plískanice a na opačné straně zeměkoule už se připravují první cyklistické závody. Prvním ve World Tour bude od 20.- 26.1. 2015 etapový závod v okolí Adelaide - Santos Tour Down Under. Hlavním favoritem je Richie Porte ze Sky, loučit se bude Cadel Evans.

13.01.2015 / 8:01

Tour down under 2015 se blíží

 

Tour Down Under bývá spojován se začátkem sezóny. Nyní ale bude spojen i s jedním koncem. Domácí borec, Cadel Evans, se bude letos loučit s profesionálním pelotonem, a tak si bude jistě před domácím publikem přát zajet co možná nejlepší výsledek. Rád by dovezl okrový dres, který veze lídr tohoto závodu.

"Pořád cítím touhu vyhrávat, jinak bych končil mnohem dříve. Cítím, že by mi mohl profil závodu letos vyhovovat, ale stejně tak to bude mít ještě několik dalších závodníků. Přijel jsem motivovaný odvést maximum. Myslím si, že letos nebudou tak těsné rozdíly mezi jezdci na špici jako loni. Rozhodovat se bude na kopci Willunga Hill," říkal před závodem Cadel Evans, který v roce 2014 skončil celkově jen vteřinu za celkovým vítězem Gerransem.

Nejen Evans bude tahákem pro domácí fanoušky. Pro ty bude nejfavorizovanějším celkem australská Orica-GreenEdge. Za tu bohužel nepojede obhájce loňského prvenství Simon Gerrans, jenž si v přípravě zlomil klíční kost. Za Oricu nejedou ani Matthews či Ewan, a tak možná pojedou zelení na Jihoafričana Impeyho.V sestavě Orici je vítěz TDU 2011 Cameron Meyer, nejlepší vrchař na Vueltě 2012 Simon Clarke, australský šampión z roku 2013 Luke Durbridge, loňský mistr Austrálie v časovce Michael Hepburn a zlatý medailista z her Commonwealthu Mathew Hayman. Tým doplní novozélanský cyklista Sam Bewley a již zmiňovaný Impey.

"Tour Down Under je pro nás velký závod. Vždy se snažíme na domácím závodu udělat pro fanoušky australské cyklistky pořádnou šou, ale letos tomu nebude jinak. Naším cílem letos bude vyhrát etapu a být velmi aktivní," řekl před závodem sportovní ředitel Orica-GreenEdge Matt White.

Pozadu nebude chtít zůstat další domácí jezdec Michael Rogers z Tinkoff-Saxo či aktuální mistr Austrálie Heinrich Haussler z IAM Cycling. Ze zahraničních by ty domácí měl v celkovém pořadí nejvíce zlobit Kanaďan Hesjedal z Cannondale-Garmin, silnou sestavu má Astana s posilami Boomem, Cataldem či Luisem Leonem Sanchezem. Spurty by měli být doménou německého rychlíku z Giant Alpecin Marcela Kittela. Konkurovat mu bude třeba Mark Renshaw z Ettix Quickstepu.

 

SOUPISKY TÝMŮ NA SANTOS TOUR DOWN UNDER

 

Právě první dvě etapy budou šité na míru sprinterům nebo únikářům. Až od třetí etapy se závod dostane do kopců, kde se bude rozhodovat o celkovém vítězi. Třetí, čtvrtá i pátá etapa mají v sobě kopce, ve kterých si to rozdají lídři jednotlivích stájí. V páte se dvakrát pojede na obávany Willunga Hill. V šesté, poslední etapě, se peloton vrátí do Adelaide a rozhodovat se bude zřejmě opět ve spurtu.

 

Etapy Santos Tour Down Under 2015

1. Etapa, 20. leden, Tanunda - Campbelltown, 132.6km
2. Etapa, 21. leden, Unley - Stirling, 150.5km
3. Etapa, 22. leden, Norwood - Paracombe, 143.2km
4. Etapa, 23. leden, Glenelg - Mt Barker, 144.5km
5. Etapa, 24. leden, McLaren Vale - Willunga Hill, 151.5km
6. Etapa, 25. leden, King William Road, Adelaide, 90km

Poslední vítězové Tour Down Under
 
2014 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
2013 Tom-Jelte Slagter (Ned) Blanco
2012 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge
2011 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Cervelo
2010 Andre Greipel (Ger) HTC-Columbia
2009 Allan Davis (Aus) Quick Step
2008 Andre Greipel (Ger) High Road
2007 Martin Elmiger (Swi) Ag2r
2006 Simon Gerrans (Aus) Ag2r
 
První desítka Tour Down Under 2014
 
1. Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 19:57:35
2. Cadel Evans (Aus) BMC - 1 s
3. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida - 5 s
4. Richie Porte (Aus) Sky - 10 s
5. Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp - 27 s
6. Robert Gesink (Ned) Belkin - 30 s
7. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge - 34 s
8. Geraint Thomas (GBr) Sky - 37 s.
9. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
10. Egor Silin (Rus) Katusha - 47 s

 

HR

Zdroj fotografie: http://www.tourdownunder.com.au