Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Okolo Katalánska. První velké měření borců s ambicemi na úspěchy na Grand Tour

V pondělí startuje 96. ročník závodu Okolo Katalánska. O celkový triumf si to rozdají Froome, Contador, Aru, Porte, N. Quintana či Chaves. V pelotonu budou i dva Češi. Petr Vakoč má závod za barákem a bude chtít vyhrát nějakou méně vrchařskou etapu a za polské týmy jedou Karel Hník, Jiří Polnický a Jan Hirt.

20.03.2016 / 8:15

V Katalánsku se pojede hodně vysoko...

První velké dostaveníčko vrchařů se bude konat v Katalánsku. V pondělí startuje sedmietapový závod Volta Ciclista a Catalunya, jeho 96. ročník. Loni vyhrál závod Richie Porte před Alejandro Valverdem a Domenicem Pozzovivem. Alberto Contador byl 5., Fabio Aru 6. Ještě si připomeňme poslední pět vítězů tohoto závodu. 2015 Porte, 2014 Rodriguez, 2013 D. Martin, 2012 Albasini, 2011 Scarponi. Letos je závod stavěný vyloženě vrchařský. Už v první etapě se startem i cílem ve městě Calella a délku 175 km budou mít cyklisté pět vrchařských prémií. Vrchařská prémie první kategorie na Coll Fomic bude končit ve výšce 1 131 m.n.m, do cíle bude ještě 55 km a jeden hrbek 15 km před cílem. Pokud se tedy vepředu udrží Petr Vakoč (Etixx - Quick Step) může pomýšlet hodně vysoko. Kromě něj na rychlé koncovky mohou pomýšlet Vakočův stájový kolega Daniel Martin, Phillpe Gilbert z BMC, Thomas a Swift ze Sky, Rosa z Astany, Impey z Orica GreenEdge, uzdravený Chris Boekmans z Lotto Soudal, Nikias Arndt z Giant-Alpecin, Davide Cimolai z Lampre, Kevin Réza z FDJ, Davide Formolo z Cannondalu, Van Genechten a Elminger z IAM Cycling, Bernard Eisel z Dimension Data, Nacer Bouhanni z Cofidisu či Enrico Gasparotto z Wanty - Groupe Gobert. Zásadní bude, zda se třeba Bouhanimu podaří přejet větší kopce.

Vakočovy triumfy ve Francii

Druhá etapa by mohla sedět Vakočovi ještě více. Vede z Mataró do Olot, měří 178 km a končí ve 480 m. n. m. v kopci, který by mohl vyhovovat právě Vakočovi. Třetí etapa už bude pro borce na celkové pořadí. A tady se čeká pořádný souboj borců s ambicemi na Grand Tour. Startuje se v místě bydliště Petra Vakoče v Gironě, cíl je v La Molina Alp ve výšce 1 629 m. n. m., což bude čtvrtá horská prémie této etapy, měřící 178 km. Kdo si to tedy zřejmě bude rozdávat na těchto vrcholech? Loňský obhájce Richie Porte z BMC, Chris Froome ze Sky, Nairo Quinitana z Movistaru, Alberto Contador z Tinkoffu, Fabio Aru z Astany, Esteban Chaves z OGE, Ilnur Zakarin a Joaquím Rodriguez z Kaťuši, Bardet a Pozzovivo z AG2R, Rigoberto Urán z Cannondalu, Gesink a Kelderman z Lotto-NL Jumbo, Rafael Valls z Lotto Soudal, Tom Dumoulin z Giant-Alpecin, Ryder Hesjedal a Julián Arredondo z Treku, z BMC určitě bude chtít bojovat o triumf i Tejay Van Garderen. Zapomenout nemůžeme ani na Franka z IAM Cycling, zkušeného Rebellina z polské cécéček a zkušené domácí kozáky Antona (Dimension Data), Navarra (Cofidis) a Arroya (Caja Rujal). Z našich budou kromě Vakoče v závodu i Karel Hník a Jiří Polnický z Verva Active Jet a Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

I čtvrtá etapa bude bojem vrchařů. První kopec čeká na závoďáky brzy po startu, kdy vyšplhají až do 2 157 m. n. mořem, cílové místo etapy Port Ainé je ve výšce 1 923 m. n. m. Pátá etapa míří z Rialp do Valls, měří 187 kilometrů a profil se trochu srovná, pár kilometrů před cílem bude vrchařská prémie 2. kategorie a cíl v mírném kopci, tedy další možný cíle pro Vakiho. Šesté katalánské zastavení je v etapě ze Sant Joan Despi do Vilanova i la Geltru, která měří bez tří kilometrů 200 km. Jestli Bouhanni dorazí až sem, bude velkým favoritem této etapy. Závěrečná etapa se jede na okruzích hlavního města Katalánska, Barcelony, měří 136 km. Cyklisté si dají osmkrát Circuit de Montujic, loni tuto etapu vyhrál Valverde před Coquardem a Černeckým.

 

Zdroj fotografie: http://www.voltacatalunya.cat