Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Mladík Formolo vyhrál 4. etapu. Kreuziger celkově třetí

Fantastické představení předvedli cyklisti ve 4. etapě Gira. Vyhrál obrovský talent italské cyklistiky Davide Formolo. Do růžového jde Australan Simon Clarke.

12.05.2015 / 17:31

Davide Formolo vítězí ve 4. etapě Giro d´Italia

Jestli některá etapa mohla přát úniku, byla to 4. z Chiavary do La Spezia. Na 150 km měli cyklisté před sebou tři stoupání 3. kategorie a celkem čtyři náročné kopce a čtyři sjezdy. Potvrdila se předpověď a únik vyšel. Krásný příběh prožil dvaadvacetiletý italský cyklista Davide Formolo z Cannondale Garmin, který vydržel v úniku po celou etapu, v závěru dokázal ze skupinky dvakrát nastoupit, a protože druhý atak byl úspěšný, udržel do cíle dvaadvacetivteřinový náskok na druhé Simona Clarka z Orica GreenEdge, který díky bonifikaci zítra oblékne růžový dres a bude již třetím borcem australské stáje, kterému se to povedlo.
Za Formolem dojela skupinka favoritů, ve které byli hlavní favorité Aru, Contador, Porte, ale scházel Rigoberto Urán. Contadorovi v etapě výborně pomohl český cyklista Roman Kreuziger, který byl v jedné ze stíhacích skupin a za svůj fantatický výkon byl odměněm celkovým pořadím, je třetí.

Když největší favorité skupinku s Romanem v posledním stoupání dojeli, dokázal se jich udržet a pomohl lídrovi svého týmu Alberto Contadorovi. Roman skončil v etapě na 13. místě se ztrátou 22 vteřin a průběžně postoupil na skvělé třetí místo. Novým lídrem je Australan Simon Clarke (Orica).

"Po včerejšku, kdy jsme kontrolovali etapu, protože jsme to považovali za správné, jsme dnes chtěli mít někoho v úniku. A dohodli jsme se, že by bylo ideální, kdyby tam byl Michael Rogers nebo já. Rogers byl v prvním nástupu a když to nevyšlo, tak řekl, ať to zkusím já,“ popisoval Roman pro svůj web

"Upřímně mě překvapilo, že nás nechali odskočit o tolik. Nevěřil jsem tomu. Když jsme se dotáhli do té první skupiny, byl to pak takový divný závod. Hodně se nastupovalo, nebylo to moc organizované. A věděl jsem z vysílačky, jak rychle se k nám blíží. Když tam přiletěla skupinka s Albertem, snažili jsme se jet naplno. Chyběl tam Urán a i v tom sjezdu jsme do toho dali všechno, protože každá vteřinka se počítá,“ prozradil Roman.

Když měl s dalšími uprchlíky ještě 60 km před cílem skoro 9 minut, věřil, že by to mohlo dopadnout. "Myslel jsem, že už nás nedojedou, ale taky jsem si říkal, že v pelotonu někdo určitě znervózní. Nečekal jsem, že by mě nebo Chavese nechali přijet do cíle s šesti minutami, Astana odvedla velký kus práce,“ přiznal.

V celkovém pořadí je třetí. Contador hned za ním. Oba ztrácejí 17 vteřin na australského lídra. "Důležité je, že jsme dnes nic neztratili a hlavně, že jsme z úvodních nervózních etap vyšli bez pádu. To je základ,“ řekl jeden z klíčových mužů Tinkoff-Saxo.

„Musím přiznat, že takhle těžkou Grand Tour nepamatuju. V etapách se jede od začátku do konce nadoraz a je vidět, že Giro bude extrémně těžké. Zatím jsme neměli odpočinkovou etapu,“ prozradil.

Další český superdomestik Leopold König z Team Sky se v okleštěné skupině s Portem neudržel a dojel s Uránem. Etixx kromě časové ztráty Urána utrpěl i další odstoupení. Po Serrym musel kvůli zranění z nedělního pádu způsobeného cyklistou-divákem, který vjel do pelotonu, Gianni Meersmann. Z Etixxu byl v jednu dobu hodně vidět Petr Vakoč, který sjížděl náskok uprchlíků, protože Etixx nikoho ve dvou ujetých skupinách neměl a obával se hlavně velkého náskok skvěle jedoucího Kreuzigra.

 Výsledky 4. etapy Giro d´Italia

#JménoTým
1FORMOLO DavideTeam Cannondale - Garmin
2CLARKE SimonAustralia
3MONSALVE YonathanSoutheast
4VISCONTI GiovanniMovistar Team
5CHAVES Johan EstebanOrica GreenEDGE
6ARU FabioAstana Pro Team
7MOINARD AmaëlBMC Racing Team
8CATALDO DarioAstana Pro Team
9CONTADOR AlbertoTinkoff - Saxo
10PORTE RichieTeam Sky

Průběžná celková klasifikace Giro d´Italia

#JménoTým
1CLARKE SimonAustralia
2CHAVES Johan EstebanOrica GreenEDGE
3KREUZIGER RomanCzech Republic
4CONTADOR AlbertoTinkoff - Saxo
5ARU FabioAstana Pro Team
6CATALDO DarioAstana Pro Team
7VISCONTI GiovanniMovistar Team
8MOINARD AmaëlBMC Racing Team
9FORMOLO DavideTeam Cannondale - Garmin
10PORTE RichieTeam Sky

 

HR

Zdroj fotografie: www.gazzetta.it/Giroditalia/2015/en/?lang=en