Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

König vyhrál časovku a letenku do Rio de Janeira

Konec kralování Jana Bárty na domácích časovkách přišlo v nejméně vhodnou chvíli. Po čtyřech zlatý v řadě dnes v Hodoníně prohrál na 50km trati o pouhých osm vteřin s Leopoldem Königem a to jej s největší pravděpodobností bude stát letenku na OH do Ria. Bronz vybojoval Petr Vakoč. Šampionem mezi jezdci U23 se stal Michal Schlegel. V ženách pak Martina Sáblíková.

23.06.2016 / 21:20

Podium MČR v časovce v roce 2016 v Hodoníně

Byla to veliká bitva. V první polovině závodu vládl na mezičasech König, ale na obrátce s ním srovnal krok obhájce titulu a vypadalo to, že si jede pro další triumf. Vedl o pět vteřin, ale König na to dokázal zareagovat a deset kilometrů před cílem již zase on k dobru deset vteřin. Bárta jako obhájce měl navíc výhodu, že startoval až poslední, o minutu později za Königem. Bárta se na odpověď již nezmohl, a tak König se dočkal prvního mistrovského titulu.

Měl jsem z Bártova tábora zprávy, jak hodně je nervózní,“ říkal spokojený König. Bárta mínil, že na startu neztratil rozhodující vteřiny, ale... „Vzal jsem si návleky na tretry a po deseti kilometrech jsem měl uvařené nohy. Na začátku jsem jel hodně rychle, asi jsem tam mohl ubrat. Mám pocit, že mi jde forma nahoru, ale asi tam něco chybí. Možná je to i tím, že jsem do neděle závodil ve Slovinsku nadoraz. Mohu ale říci, že jsem spokojený, není to zklamání. Mám už čtyři tituly. A těch osm vteřin? Jsou důležitější věci na světě, například to, že mám doma zdravé dítě,“ vzal porážku od Königa sportovně Bárta.

Pro Königa znamená vítězství jistou letenku do olympiádu, kde v časovce mohou nastoupit dva naši jezdci a mistr má jistotu. O druhém rozhodne reprezentační trenér Tomáš Konečný, musí jím být však někdo z kvarteta pro hromadný závod. Bárta jako druhodivizní jezdec si mohl podle nominačních kritérií vyjet Rio pouze ziskem titulu v časovce. König vyhrál i přestože čtyři měsíce kvůli zánětu v koleni nezávodil a poprvé startoval až Kolem Švýcarska.

„Věděl jsem, že tím horkem to bude extrémně těžké, že dneska budu hodně trpět. Ale řekl jsem si, že se nebudu starat o výsledek a pojedu srdcem. Souzpeři byli také dobře připravení, ale byli dost ve stresu. A to byla možná i moje výhoda,“ dodal König.

Michal Schlegel v mistrovském dresu U23

I přes bolest, že s největší pravděpodobností přijde o olympijský hry v Rio de Janeiru, se Martina Sáblíková (NowiS Team) postavila dnes v Hodoníně na start silniční časovky a s přehledem ji vyhrála. Byla to pátá zlatá medaile v této disciplíně v řadě, celkově šestá a již třinácté cyklistické zlato. Druhou Jarmilu Machačovou (Dukla Praha) porazila o 1:09 minuty a třetí Anežku Drahotovou z Team Louny o 2:13.

Martina Sáblíková vyhrála MČR v časovce v roce 2016

Juniorům vládli bikeři. Na trati dlouhé rovněž 24 kilometrů Richard Holec, závodící hlavně v Americe, porazil Jakuba Otrubu (Mapei Merida Kaňkovský) o 49 vteřin, třetí Vojtěch Sedláček z CK Příbram - Fany Gastro zaostal o 1:19. Vyrovnanější průběh měl závod juniorek na 26 kilometrů. Adéla Šafářová porazila Barboru Džerengovou z Dukly Praha o 26 vteřin, rychlobruslařská kolegyně Sáblíkové Natálie Kerchbaummayrová (NowiS Team) zaostala o dalších pět vteřin.

Mistrovství ČR v časovce:

Muži (50 km):

1. König (Sky) 1:08:01. 2. Bárta (Bora Argon) +8 vt., 3. Vakoč (Etixx Quick-Step) +49, 4. Okrouhlický (Lawi Author) +1:46, 5. Černý (CCC) +4:29, 6. Bucháček (Whirlpool) +4:32, 7. Hirt (CCC) +4:36, 8. V. Hačecký (Whirlpool Author) +5:05, 9. Bláha (Dukla Praha) +5:29, 10. Kaňkovský (Whirlpool Author)+-6:25.

Muži do 23 let (50 km):

1. Schlegel (Klein Constantia) 1:11:35, 2. Kukrle (Whirlpool´Author) +1:16, 3. Pietrula (Dukla Praha) +1:23.

Ženy (24 km):

1. Sáblíková (NowiS Team) 32:03, 2. Machačová (Dukla Praha) +1:09, 3. Anežka Drahotová (Team Louny) +2:13, 4. Hoichmann (Dukla Praha) +3:19, 5. Bajgerová (KC Kooperativa Jablonec n. N.) +3:35, 6. Korvasová (Team Louny) +3:52.

Junioři (24 km):

1. Holec (Nutrend Specialized Racing) 30:53, 2. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský) +49, 3. Sedláček (CK Příbram - Fany Gastro) +1:19, 4. Klabouch (Velo Club Cirkl Č. Budějovice) +1:21, 5. Babor (TJ Kovo Praha) +1:33, 6. Šimůnel (KC Kooperativa Jablonec n. N.) +1:56.

Juniorky: (16 km):

1. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) 19:47, 2. Džerengová (Dukla Praha) +26, 3. Kerchbaummayrová (NowiS Team) +31, 4. Krupová (Expres CS-Merida Team Kolín) +1:20, 5. Ungermannová (/KC Kooperativa Jablonec n. NB.) +1:21, 6. Neumanová (TJ Kovo Praha) +1:32.