Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Jak se vedlo Čechům v minulém týdnu? Zářil Štybar s Vakočem, Kreuziger zvládl návrat

Omán, Andalusie a Algarve. Tři prestižní a kvalitně obsazené závody se jely ve třetím únorovém týdnu a na dva z nich se vydali také čeští jezdci a předvedli se ve velmi dobrém světle. 

23.02.2015 / 12:40

Leopold König kontroluje vybavení před Tour of Oman

Na Arabském poloostrově závodili Leopold König a Roman Kreuziger. Po skvělém začátku sezony na Mallorce byla očekávání na Königovy výsledky poměrně vysoká. „Keny“ však před závodem v rozhovoru pro iDnes.cz prohlásil, že bude spíše v pozadí a v Ománu pojede jako spolulídr s namotivovaným Woetem Poelsem. Jeho nizozemský stájový kolega skutečně vybojoval lepší výsledek, když dojel celkově na patnáctém místě. Česká posila týmu Sky obsadila celkově 24. pozici, nejlepším etapovým výsledkem byla pro Königa taktéž 24. příčka v královské etapě vedoucí na Zelenou horu, v ostatních etapách dojížděl sedmadvacetiletý nováček špičkového týmu v hlavním balíku jezdců.

Roman Kreuziger (vepředu) se slovenským parťákem Saganem

V probíhající kauze nesrovnalostí v biologickém pasu vyrazil do Ománu také Roman Kreuziger. O rok starší český jezdec si vedl lépe, v závodu plnil roli kapitána, měl využít své zkušenosti a dirigovat ostatní závodníky. „Křižákovi“ se podařilo dobře pomoci spolujezdci z Tinkoff-Saxo Rafalovi Majkovi, který v celkové klasifikaci obsadil čtvrté místo. Práci pro tým dokázal Kreuziger skloubit i s dobrým individuálním výsledkem, při výšlapu na Zelenou horu mu těsně unikla první desítka, celkově skončil při závodním debutu roku dvanáctý.

Zdeněk Štybar (v bílém) během první etapy Volta ao Algarve

Souboj týmů Sky a Etixx – Quick Step. V tomto duchu se nesl další etapák minulého týdne, tentokrát již v Evropě. V Algarve, nejjižnějším regionu Portugalska bojovali v barvách Etixxu Zdeněk Štybar a Petr Vakoč, za Bora-Argon 18 jel Jan Bárta. Zdeňkovi Štybarovi se hned v první etapě Volta ao Algarve podařilo výborné umístění – páté místo, vyhrál přitom jeho týmový kolega Gianni Meersman.  Po druhé etapě se dostal Štybar celkově dokonce na třetí místo. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Štybar trochu zaostal v časovce a poté pracoval společně s Vakočem a dalšími jezdci na úspěchu pro Tonyho Martina a Michala Kwiatkowského. Srdnatým bojem a neustálými útoky se Štybarovi a týmu Etixx – Quick Step nakonec nepodařilo v poslední etapě vysvléct z dresu lídra Thomase Gerainta ze Sky, ale i tak z toho bylo krásné druhé místo pro Kwiatkowskiho a jedenácté pro Zdeňka Štybara.

Petr Vakoč v Portugalsku hodně zapracoval pro tým

Rodák ze Stříbra během závodu chválil také černou práci a výkonnost mladíka Petra Vakoče, který často táhl čelo pelotonu: “Tahali hlavně Petr s Lampaertem. Vakoč byl fantastický. Tenhle kluk má neskutečně silný motor a myslím, že to budeme vídat víc a víc. Jsem šťastný, jak skvělou práci odvádí. Věřím, že jeho výkony jsou motivací pro další mladé závodníky v České republice. O Petrovi ještě hodně uslyšíme,“ vysekl na svém webu poklonu legendární český cyklokrosař. Dvaadvacetiletý Vakoč po náročné práci v úvodních dvou etapách dokázal zajet i velmi dobrý výsledek v časovce, kde vybojoval sedmadvacátou pozici. "Já jsem se svým výkonem nadmíru spokojen, ukázal jsem sobě i všem, že mám skvělou formu a jsem schopný svým úsilím pomoci rozhodnout výsledky závodů," glosoval vydařený týden v Portugalsku Petr Vakoč pro www.petrvakoc.com.

Jan Bárta zvládl v Algarve svou specialitu - časovku

Třicetiletý Jan Bárta z pro-kontinentálního týmu Bora-Argon 18 v Portugalsku dojížděl v etapách na začátcích druhé stovky pořadí, skvěle se ale prezentoval v náročné časovce. Tam předčil i Zdeňka Štybara a dojel třináctý. Celkově Bárta těsně proklouzl do první stovky a skončil devětadevadesátý.

Souboj cyklistických titánů Alberta Contadora a Chrise Frooma na španělském Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol si žádný český závodník zblízka neprohlédl, na tomto podniku Česká republika svého zástupce neměla. 

Výsledky českých závodníků na Tour of Oman a Volta ao Algarve

Tour of Oman (17. 2. – 22. 2. 2015)

Leopold König (Team Sky)
Celková klasifikace: 24. Místo

1. etapa: Bayt Al Naman Castle › Al Wutayyah (161 km) – 66. místo
2. etapa: Al Hazm Castle › Al Bustan (195,5 km) – 49. místo
3. etapa: Al Mussanah Sports City › Al Mussanah Sports City (158, 5 km) – 63. místo
4. etapa: Sultan Qaboos Grande Mosque › Jabal Al Akhdhar (Zelená hora) (189 km) – 24. místo
5. etapa:  zrušena
6. etapa: Oman Air › Muttrah Promenade (133,5 km) – 69. místo

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) 
Celková klasifikace: 12. místo

1. etapa: Bayt Al Naman Castle › Al Wutayyah (161 km) – 64. místo
2. etapa: Al Hazm Castle › Al Bustan (195,5 km) – 37. místo
3. etapa: Al Mussanah Sports City › Al Mussanah Sports City (158, 5 km) – 41. místo
4. etapa: Sultan Qaboos Grande Mosque › Jabal Al Akhdhar (Zelená hora) (189 km) – 11. místo
5. etapa:  zrušena
6. etapa: Oman Air › Muttrah Promenade (133,5 km) – 47. Místo

Volta ao Algarve em Bicicleta (18. 2. – 22. 2. 2015)

Zdeněk Štybar (Etixx – Quick Step)
Celková klasifikace: 11. místo
1. etapa: Lagos › Albufeira (166,7 km) – 5. místo
2. etapa: Lagoa › Monchique (197,2 km) – 7. místo
3. etapa: Vila do Bispo › Cabo de São Vicente (ITT – 19 km) – 16. místo
4. etapa: Tavira › Malhão (215,7 km) – 20. místo
5. etapa: Almodôvar › Vilamoura (184,3 km) – 70. místo

Jan Bárta (Bora-Argon 18)
Celková klasifikace: 99. místo
1. etapa: Lagos › Albufeira (166,7 km) – 115. místo
2. etapa: Lagoa › Monchique (197,2 km) – 106. místo
3. etapa: Vila do Bispo › Cabo de São Vicente (ITT – 19 km) – 13. místo
4. etapa: Tavira › Malhão (215,7 km) – 147. místo
5. etapa: Almodôvar › Vilamoura (184,3 km) – 120. místo

Petr Vakoč (Etixx – Quick Step)
Celková klasifikace: 142. místo
1. etapa: Lagos › Albufeira (166,7 km) – 127. místo
2. etapa: Lagoa › Monchique (197,2 km) – 114. místo
3. etapa: Vila do Bispo › Cabo de São Vicente (ITT – 19 km) – 27. místo
4. etapa: Tavira › Malhão (215,7 km) – 165. místo
5. etapa: Almodôvar › Vilamoura (184,3 km) – 149. místo

SH

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/TeamSky, https://twitter.com/tinkoff_saxo, http://www.etixx-quickstep.com, https://twitter.com/BoraArgon18