Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

Individuální časovku ovládl v Richmondu létající Bělorus Vasil Kyrienka. Jan Bárta je muž z Ria

Dnes se na MS v silniční cyklistice v americkém Richmondu jela individuální časovka. V jizdě proti času zvítězil překvapivě Vasil Kyrienka před Adrianem Malorim a Jeromem Coppelem. Jan Bárta dojel na 11. místě a vybojoval si stejně jako Sáblíková místo na OH v Rio de Janeiru.

23.09.2015 / 21:50

Mistr světa v časovce 2015 Vasil Kyrienka

Časovka byla dlouhá 53 kilometrů. Za hlavní favority byli považováni Němec Tony Martin, Australan Rohan Dennis a Nizozemec Tom Dumoulin. Do první desítky chtěl zajet také český mistr v časovce Jan Bárta, další z českých borců na startu byl Petr Vakoč. Úvodní čas stanovil Australan Michael Hepburn, který zajel trať za 1:04:28.  Že půjde o výborný čas ukázal výsledek Ilnura Zacharina, rodáka z Tatarstánu v dresu Ruska, který na Hepburna v cíli ztratil 1:08. Australana překonal jako první Brit Stephen Cummings, byť jen o 0,31 vteřiny. Na třetím mezičasu už Hepburna překonal Polák Marcin Bialoblocki, vítěz časovky na závodu Okolo Polska. V cíli pak najel Bialoblocki na Cummingse 36 vteřin.

Petr Vakoč se rozehřívá před startem časovky v Richmondu

Mezitím odstartovaly všechny hvězdy a 12. od konce i Jan Bárta. Na prvním mezičase po 16 km dlouho vedl časem 19:00:77. Překonal například Bodnara, Brandla, Coppela, Maloriho a dokonce i Rohana Dennise a Toma Dumoulina. První, kdo překonal Jana Bártu na prvním mezičase, byl Bělorus Kyrienka a to rozdílem 15 vteřin. Na Kyrienku ztrácel 10 vteřin i hlavní favorit Tony Martin.

Jan Bárta před startem časovky, jak jinak než s úsměvem

Na druhém mezičase už ale rodák z Kyjova ztrácel na francouského mistra v časovce Jeroma Coppela 19 vteřin. Ještě před Coppela se dostal italský časovkářský specialista Adriano Malori. Výborně si i nadále vedl Kyrienka, který pořád držel velký náskok (31 sekund) před Tonym Martinem a stále jasně vedl. Vítěz časovky na Tour de France Rohan Dennis měl po druhém mezičasu, kde byl 4.,  technický problém a musel měnit kolo. Tom Dumoulin byl o osm desetin za Janem Bártou. Tony Martin byl na druhém mezičasu až 6.

Na posledním mezičase už ztrácel Jan Bárta na Coppela 53 sekund, dostali se před něj i Bodnar a Castroviejo.Coppela překonal na posledním mezičase až Ital Malori. Náskok Kyrienky se začal stenčovat, běloruský expres začínal pomalu tuhnout. Na Maloriho měl 11 sekund. Bárta byl devátý, sedmý byl Tony Martin.

Franouzský mistr zajel v cíli skvělý čas 1:02:56 překonal Poláka Bialoblockého téměř o minutu a rychlostní průměr měl borec IAM Cycling přes 51 km/h. Jan Bárta ztratil na Coppela další vteřiny a v cíli byl až za Bialoblockým a Moserem. Francouze Coppela nepřekonal ani Španěl Castroviejo. Adriano Malori podal skvělý výkon a vybojoval druhou medaili pro Itálii, Coppela porazil jezdec Movistaru o 17,5 vteřin.

Jerome Coppel zajel skvělou časovku

Jeden z hlavních favoritů Rohan Dennis i kvůli defektu dojel až za pódiovým umístěním, na Maloriho ztratil 59 sekund a na trati ještě byli tři jezdci. Hned za Dennisem dojel Vasil Kyrienka a udržel náskok na Maloriho a o devět vteřin se dostal na první místo. Na trati už byli jen Dumoulin a T. Martin, oba však na Kyrienku ztratili. Dumoulin přes minutu a byl 5. a Tony Martin byl dokonce až 7. Petr Vakoč zřejmě časovku vypouštěl a dojel až 53.