Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


František Raboň dojel do cíle profesionální kariéry

Plzeňský rodák skončil v 31 letech profi kariérů, ve které jezdil převážně jako domestik výborných špurterů Cavendishe či Greipela. Výborný časovkář dokázal vyhrát v roce 2010 etapový závod kolem Murcie, vyhrál prolog na závodu Okolo Romandie. Děvětkrát vyhrál mistra republiky a byl mistrem Evropy do 23 let. Sedmkrát se účastnil závodů Grand Tour.

11.01.2015 / 6:26

František Raboň na Bohemii 2013

Svoji kariéru v silniční cyklistice zahájil v týmu T-Mobile v roce 2006, jeho klíčovým přestupem se stal rok 2008, kdy začal jezdit jako 'domestik' za závodní tým HTC.

Po 4 letech se mu naskytla příležitost získat angažmá v dalším top závodním týmu a to Omega Pharma Quick Step, jejichž barvy hájil 2 roky.

V roce 2013 se stal členem týmu Specialized Racing, kde bude po boku Jaroslava Kulhavého a Christophera Sausera závodit v MTB XC Marathon kategorii.

Ve světovém profesionálním pelotonu je řada starších cyklistů než František Raboň, ten přesto dnes oficiálně v pražské kavárně Café Level v jedenatřiceti letech ukončil svoji kariéru profesionálního cyklisty. Na setkání s několika novináři přišel sám a na úvod řekl: "Nedostal jsem žádnou nabídku, která by mě oslovila. Byť byla poslední sezona na horských kolech skvělá a já myslel, že na bikách zůstanu dál, tak se nestalo. Jsem ale za 18 závodních sezon unaven. Vloni se mi taky narodila dcerka, jsem více doma a užívám si rodiny, za poslední tři měsíce jsem vyrazil na kolo šestkrát," řekl Raboň.

"Nyní je čas se vydat jinou cestou. Splaskla bublina, ve které jsem žil přes 15 let, kdy dny byly podobné - ráno vstát, jet na trenink, regenerovat. Začínám od začátku. Zatímco já jezdil, svět mezitím běžel dál. Musím se znovu zaškolit, poznávat ho. A kdybych chtěl být například agentem jezdců, musím nejprve projít kurzy, které UCI vyžaduje," prozradil devítinásobný mistr ČR, účastník sedmi závodů Grand Tour a mistr Evropy jezdců do 23 let.

"Má kariéra byla bohatá. Odnáším si z ní spousty zážitků jako lídr i jako domestik. Procestoval jsem celý svět, mám spoustu kamarádů. Za to jsem vděčný. A týmy, kterými jsem prošel, patřily vždy ke světové špičce,“ připomíná své angažmá ve stájích T-Mobil, HTC-Highroad a Omega - Quick Step. "Bylo to, jako bych ve fotbale hrál za Manchestery nebo za Barcelonu. A vůbec mi nevadí, že jsem tam nebyl v titulní roli. Není každý Messi, potřebujete i obránce nebo lidi, kteří občas sedí na lavičce.“

"Mám nabídky na práci od mnoha firem, až mě to příjemně překvapilo. Založil jsem  vlastní firmu Raboň Cycling, bude v Česku zastupovat firmu Supacaz vyrábějící cyklistické omotávky, sbudu polupracovat formou ambassadorství se Specialized, testovat dresy značky Kalaš i propagovat hodinky Prim," nanzačuje své další aktivity Raboň. "A také je tu má srdeční záležitost, charitativní nadace Centrum Hájek, což je stacionář pro postižené děti. Máme u Plzně unikátní místo, kde už dnes může denně rehabilitovat patnáct dětí,“ pochlubil se s tím, že bude i nadále rád spolupracovat s Českou televize v rolu spolukomentátora.

Závodní týmy

2006 - 2007: T-Mobile Team
2008 - 2011: HTC-Highroad
2012 - 2013: Omega Pharma – Quick-Step
2013 - 2014: Specialized Racing

Úspěchy & Vítězství

2012 - vítěz časovky na Tour de L'ain
2011 - vítěz časovky na Giro d'Italia
2010 - vítěz časovky a celkové klasifikace na Tour of Murcia
2009 - vítěz časovky na Tour of Murcia, prologu a časovky (2 dny ve žlutém dresu) na Tour de Romandie
2008 - vítěz etapy na Tour of Ireland

Celkově se zúčastnil 5x Giro d'Italia a 2x Vuelta Espana, 3x se stal Mistrem České republiky v časovce

Zdroj fotografie: www.frantisekrabon.cz