Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Dnes staruje závod Okolo Švýcarska. Jede i Zdeněk Štybar

Prolog, horské etapy, časovka, to vše čeká na cyklistky na tradičním závodu Okolo Švýcarska. Další závod, na kterém budou ladit cyklisté na Tour de France.

13.06.2015 / 6:43

I na Tour de Suisse se pojede hodně vysoko...

V sobotu začně prologem na 5,1 km devíti etapový závod Tour de Suisse - Okolo Švýcarska 13.6. - 21.6. Na rozdíl od pořadatelé Daupiné, mohoo ti na Švýcarsku stavět trať jako generálku na Tour de France, byť tento závod pro řadu cyklistů generálkou na starou dámu bude. Bývalo tradicí, že závod Okolo Švýcarska měl hodně horské zaměření, letošní ročník dává díky dvěma časovkám, dvěma horským etapám a pěti s možností dojezdu v balíku šanci všem typům jezdců. Z pěti "rovinatých" jsou minimálně dvě s kopečky, takže je šance pro spurtery, kteří zvládnou i nějaký ten kopec.

 

Nad startem Spartaka se kvůli nemoc vznáší ?

Z časovkářů si na úvodní prolog a poslední etapu (38,4 km dlouhou časovku) bude brousit domácí borec Fabien Cancellara (Trek Factory), který však zápolí s nemocí a neví se, v jaké bude formě (na svém twitteru v pátek uvedl, že antibiotiková armáda porazila bakterie, takže Spartakus bude připraven). Výbornými časovkáři jsou také Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) a Adriano Malori (Movistar Team). Na prolog si hodně věří také Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), který může bojovat o etapové vavříny v rovinatých dojezdech 6.- 8. etapy, ale i v etapách spíše pro klasikáře ve 2. a 4. etapě. Ze spurterů bude zajímavý souboj zatím asi největších suverénů v rovinatých dojezdech Alexandre Krisfoffa z Kaťuši a Marka Cavendishe z Etixx - Quck Step. Zdatně jim bude sekundovat John Degenkolb (Giant-Alpecin) či Arnau Démáre (FDJ). Na klasikářské etapy jsou připraven Greg Van Avermaet s Philippem Gibertem (BMC), domácí borci Michael Albasini (Orica GreenEdge), Martin Elminger (IAM Cycling) či už zmiňovaný Cancellara. Jsou tu taky Michael Matthews (Orica GreenEdge), Davide Cimolai (Lampre-Merida), Step VanMarcke (LottoNL-Jumbo), Geraint Thomas (Team Sky) a náš Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step).„Už se nemůžu dočkat, až zase budu mít startovní číslo na zádech, protože ta pauza byla hodně dlouhá,“ řekl Štyby.
Po Lutychu si dal volno, dva týdny neseděl na kole. Potom začal znovu s tréninkem. Nejprve na Mallorce a před Švýcarskem absolvoval s částí týmu tréninkový kemp ve vysoké nadmořské výšce v Sierra Nevadě. "Odtrénoval jsem všechno, co jsem chtěl. Myslím, že na tom nejsem špatně, ale potřebuju se rozzávodit a pořádně nevím, co od sebe můžu čekat,“ přiznal pro svůj web Zdeněk.
Tým Etixx-Quick Step bude ve Švýcarsku v rovinatějších etapách zkoušet štěstí s Cavendishem, lídrem na celkové pořadí by měl být Kwiatkowski. "Ale je tam i dost zvlněných etap, které by mi profilově měly vyhovovat, a rád bych se pokusil o nějaký dílčí výsledek. Na celkové pořadí to pro mě nebude. Je tam jedna těžká etapa s dojezdem do 2800 metrů, prolog a ještě časovka na závěr. Přesto věřím, že jako tým budeme úspěšní,“ dodal.

Tři ročníky po sobě vyhrál Okolo Švýcarska Portugalce Rui Costa (Lampre-Merida), ale ten dal tentokrát přednost Critériu du Dauphiné, a tak se otevírá šance dalším. Do Švýcarska se před domácími médii ukryl Francouz Thibaut Pinot (FDJ), formu ladí Polák Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), který bude bojovat proti krajanovi a mistrovi světa Michalu Kwiatkowskému z Etixx - Quick Step. Po pádech a odstoupení z Gira se představí Domenico Pozzovivo (AG2R), dobrou formu měl na italském Grand Tour Jürgen van Den Broeck (Lotto Soudal), na dalším švýcarském etapovém závodě se velmi dobře prezentoval (2. místo) Slovinec Simon Špilak (Kaťuša). V horách můžou překvapit tradičně dobří Kolumbijci S. Henao (Team Sky), Chavez (Orica GreenEdge), Anacona (Movistar) Atapuma (BMC) či Arredondo (Trek Factory). Dalšími černými koni závody by mohli být Gesink (LottoNL-Jumbo), Reichenbach (IAM Cycling), Fuglsang (Astana) nebo Barguil (Giant-Alpecin).

Z českých borců si závod zajede v dresu Etixxu Zdeněk Štybar a pojede také Jan Hirt z CCC Sprandi Polkowice.

Startovka Tour de Suisse

 

Etapy OKOLO ŠVÝCARSKA

1. etapa, 13.6., Risch-Rotkreuz - Risch-Rotkreuz, 5.1km ITT

2. etapa, 14.6., Risch-Rotkreuz - Risch-Rotkreuz, 161km

3. etapa, 15.6., Quinto - Olivone, 174.5km

4. etapa, 16.6., Flims - Schwarzenbach, 193km

5. etapa, 17.6., Unterterzen - Solden, 237km

6. etapa June 18.6., Wil - Biel, 193km

7. etapa, 19.6., Biel - Dudingen, 160km

8. etapa, 20.6., Bern - Bern, 152.5km

9. etapa, 21.6., Bern - Bern, 38.4km

HR

Zdroj fotografie: http://www.tourdesuisse.ch