Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Contador už je v růžovém! Etapu vybojoval Jan Polanc z Lampre-Merida

První souboj vrchařských titánů vidělo letošní Giro d’Italia. Contador, Aru a Porte si to rozdali na kopci do Abetone a El Pistolero se oblékl do růžové. Etapové vítězství slavil po osamoceném boji s kopcem Jan Polanc.

13.05.2015 / 17:40

Fabio Aru, Alberto Contador a Richie Porte bojují na AbetoneVzrušující momenty nabídla první etapa letošní Gira s dojezdem ve stoupání. Pod sedmnáctikilometrovým výjezdem na Abetone mělo pět uprchlíků k dobru více než šest minut, postupně se jejich skupinka roztrhala. Před polovinou závěrečného testu nastoupil Jan Polanc a 7,5 km před cílem měl 27 sekund na Sylvaina Chavanela z IAM Cycling, jehož pronásledovatelské tempo neudržel Silvan Dillier z BMC. Hlavní balík táhl opět Kreuzigerův a Contadorův tým Tinkoff Saxo, za nimi jel osamocen v růžovém trikotu vedoucí muž Simon Clarke z Oriky a bez ochrany týmu jel také Richie Porte ze Sky a Rigoberto Urán. Šest kilometrů před cílem znovu zkusil štěstí Pirazzi z Bardiani - CSF Pro Team. Brzy po něm šli před Tinkoff jezdci Astany. Chavanel, který sám pronásledoval vedoucího Slovince, postupně ztrácel. Snižovat náskok třiadvacetiletého jezdce se však dařilo rychle jedoucímu pelotonu, který pět kilometrů před cílem odpáral i doposud celkově vedoucího Simona Clarka. 4,6 km překvapivě vystřelil dopředu El Pistolero Alberto Contador, za ním se vydal Richie Porte a Fabio Aru. Rigoberto Urán nástup nezachytil, trojice hlavních favoritů se střídala v útocích. Aruovi přijel navíc na pomoc Mikel Landa. Náskok mladého Polance se rychle smrskl na 2:15. Do posledního kilometru však  vjel  devadesát sekund před bojujícími favority a svůj náskok udržel.

Jan Polanc z Lampre - Merida dosáhl na životní úspěch

Tři sta metrů před cílem odpálily esa Tinkoffu, Astany a Sky souboj o časovou bonifikaci, čtyři vteřiny k dobru nakonec ve spurtu vrchařských hvězd získal Fabio Aru z Astany. O kousek před ním totiž jako druhý přejel čáru Sylvain Chavanel.

I přes bonus pro mladého italského favorita z Astany si brzy El Pistolero užil oslavu se šampaňským po převlečení do trikotu Maglia Rosa. Na pódiových příčkách celkového pořadí se už po pěti etapách seřadili hlavní favorité. Contador vede o dvě vteřiny před Aruem, třetí je se ztrátou 20 sekund australan Richie Porte. Čtvrtou příčku drží dvě vteřiny za nebeským jezdcem Roman Kreuziger! Dozadu se propadl Kolumbijec ve službách Etixxu, Rigoberto Urán, který je až 12. se ztrátou takřka minuty a půl. Leopold König se posunul pořadím vzhůru, je hned za Uránem se shodnou ztrátou na vedoucího Španěla 1:24.

Alberto Contador je po páté etapě v růžovém dresu

“Alberto zaútočil, protože cítil že má dobré nohy. Původně jsme na to nemysleli, ale šel do toho a zkusil zaútočit“ řekl po etapě „Křižák“

“Je to dobrý výsledek. Urán se neudržel, Aru a Porte byli velmi silní. ale řekl bych, že situace je po pěti etapách dobrá. Mít růžový dres pro nás není tlak navíc, jsem šťastný a je to skvělý pocit. Ale zítra ho třeba můžu zítra ztratit. Pro nás je nejůležitější, abychom ho měli v Miláne,“ hodnotil vedoucí muž Alberto Contador.

Výsledky 5. etapy Giro d´Italia

#JménoTým
1POLANC JanLampre - Merida
2CHAVANEL SylvainIAM Cycling
3ARU FabioAstana Pro Team
4CONTADOR AlbertoTinkoff - Saxo
5PORTE RichieTeam Sky
6LANDA MikelAstana Pro Team
7CATALDO DarioAstana Pro Team
8TROFIMOV YuriTeam Katusha
9CARUSO DamianoBMC Racing Team
10ATAPUMA John DarwinBMC Racing Team

Průběžná celková klasifikace Giro d´Italia

#JménoTým
1CONTADOR AlbertoTinkoff - Saxo
2ARU FabioAstana Pro Team
3PORTE RichieTeam Sky
4KREUZIGER RomanCzech Republic
5CATALDO DarioAstana Pro Team
6CHAVES Johan EstebanOrica GreenEDGE
7VISCONTI GiovanniMovistar Team
8LANDA MikelAstana Pro Team
9FORMOLO DavideTeam Cannondale - Garmin
10AMADOR AndreyMovistar Team

 

SH

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/giroditalia, https://www.facebook.com/tinkoffsport