Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

Českým cyklistům časovka v Baku moc nevyšla

Zlý den zažili čeští silniční cyklisté na prvních Evropských hrách v ázerbájdžánském Baku v časovce. Neckářová jela se zlomenou klíční kostí, Josef Černý měl defekt hned po startu.

19.06.2015 / 6:45

Zuzana Neckářová

Nejhůře dopadla Zuzana Neckářová, která po defektu krátce po startu vletěla do bariéry a má zlomenou klíční kost. Časovku přesto dokončila na 27. místě. Josef Černý musel kvůli defektu dvakrát měnit kolo a skončil 31, a tak jediný komu se vyhnuly technické problémy byl Daniel Turek, ale jeho čas stačil jen na 22. místo. Zlaté medaile vybojovali Bělorus Vasil Kiryjenka a Ellen van Dijková z Nizozemí.

„Hned na prvním kilometru, než se najelo na tu dálnici, měla Zuzka defekt a šla rovnou do plůtku na rameno. Než se vymotala a seštelovali jsme kolo, ztratila. Ale smekám před ní, že to dojela. Ležet se zlomenou klíční kostí celou dobu na řídítkách, to je obdivuhodné,“ chválil Neckářovou reprezentační trenér Tomáš Konečný. Jediná Češka ve startovním poli šla po závodě na vyšetření a to potvrdilo zlomeninu klíční kosti. Ruku má zafixovanou a její vystoupení v Baku tak předčasně skončilo. Sobotní závod s hromadným startem tak v českém dresu pojede jen Barbora Průdková. „Je to velká škoda, v silničním závodě měla Zuzka ještě větší šance,“ litoval trenér.

Bělorus Kiryjenka zbytek startovního pole porazil rozdílem třídy, když rovinatou trasu dlouhou 51,6 km zvládl jako jediný pod hodinu a před Nizozemcem Stefem Clementem vyhrál o 1:10, bronzový Španěl Luis Leon Sánchez byl pomalejší o dalších 22 vteřin.

Kiryjenka byl papírově největším favoritem. Před třemi týdny vyhrál dlouhou časovku na Giru před L. Sánchezem, který se s ním dostal na stupně vítězů i dnes. Kiryjenka byl nejrychlejší na všech mezičasech a potvrdil skvělou formu, když trasu proletěl průměrem téměř 52 km/h.

Tomáš Konečný nemohl být v Baku s časovkou spokojený

Černý měl defekt hned po 800 metrech. "Vzal si klasické kolo s normálními řídítky, aby neztratil kvůli výměně a dva kilometry jel na něm. Další disk neměl, proto jsme mu na jeho časovkářský speciál dali normální zadní kolo a znovu zastavil na výměnu. Tam samozřejmě nějaké vteřiny ztratil, navíc byla znát i absence toho disku,“ řekl Tomáš Konečný a k Turkovi přidal: "Dan zajel takový svůj standard. Kdyby mu to sedlo, mohl být v top 15, ale oba kluci jsou mladí a s tak dlouhou časovkou nemají zkušenosti. Určitě to pro ně bude deviza do budoucnosti,“ uvedl Konečný.

Výsledky:

Muži (51,6 km):

1. Kiryjenka (Ukr.) 59:36, 2. Clement (Niz.) +1:10, 3. Sánchez (Šp.) +1:32, 4. Grivko (Ukr.) +1?46, 5. Quaade (Dán.) +2:12, 6. Vorobjev (Rus.) +2:18, ...22. Turek +5:10, 31. Černý (oba ČR) +7:52.

Ženy (25,8 km):

1. van Dijková (Niz.) 32:26, 2. Solovjejová (Ukr.) +37, 3. van Vleutenová (Niz.) +1:07, 4. Antošinová (Rus.) +1:12, 5. Ritterová Rak.) +1:25, 6. Pavluchinová (Ázer.) +1:31, ...27. Neckářová (ČR) +4:16.