Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouPostav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Australan Jay Hindley vyhrál Giro d´Italia 2022. Fantastický úspěch zaznamenal Jan Hirt

První letošní Grand Tour vyhrál australský cyklista Bory Hansgrohe Jay Hindley před Richardem Carapazem z Ineosu a Mikelem Landou z Bahrainu. Vynikající šesté místo a obrovský respekt vybojoval český závodník Jan Hirt.

29.05.2022 / 18:09

Jay Hindley s trofejí pro vítěze Gira

 

Poslední etapu 105. ročníku Giro d´Italia byla časovka. Tu vyhrál domácí borec Matteo Sobrero z Team Bike Exchange.

 

Passo Fedaia_Hindley_Carapaz

 

Ale v boji o celkové pořadí se rozhodlo o den dříve na Passo Fedaia, kde Bora vyzrála na Ineos, respektive Jay Hindley uvařil Richarda Carapaze a získal takový náskok, který si v časovce v pohodě pohlídal. Třetí místo udržel v sobotu i neděli zkušený Bask Mikel Landa.

 

Hirt_vitezstvi 16. etapa

 

Český závodník Jan Hirt předvedl snové Giro d´Italia. V úvodních etapách neztratil moc, dařilo se stájovému kolegovi Pozzovivovi, a tak mohl rodák z Třebíče a odchovanec Favoritu Brno zůstat v klidu. Svoji sílu a vytrvalost pak předvedl v 16. etapě do Aprici. Dokázal dojet do cíle první i přes křeče a hodně poničené kolo 7 sekund před Arensmanem.

Hirt Jan IMG

V celkovém pořadí skočil do desítky a po dalších výborných výkonech z toho nakonec bylo 6. místo celkově, což je obrovský úspěch. Uvidíme, zda bude pokračovat v Intermarché Wanty-Gobert, nebo přestoupí do Bike-Exchange, o čem se na Giru nahlas mluvilo...

 

Vincenzo Nibali

 

Jak dopadlo Giro dál? V desítce kromě zmiňované trojice dojel čtvrtý Vincenzo Nibali, který v Messině, cíli páté etapy oznámil konec kariéry po této sezóně. Pátý byl Bilbao, šestý Hirt, sedmý Buchmann, osmý Pozzovivo, devátý Carthy a desátý Juan Pedro Lopez.

CELKOVÉ POŘADÍ GIRA 2022

Bianca Juan Pedro Lopez

 

Španěl z Treku, který dlouho vozil maglia rosa. Ale jeden dres si domů odvezl, když vybojoval bílý dres pro nejlepšího mladíka.

 

Ciclamino Démare

 

Maglia Ciclamino pro nejlepšího spurtéra vybojoval překvapivě Arnadu Démare, i když je otázka, jak by to dopadlo, kdyby se korek z prosecca netrefil do oka Biniama Girmaye...

 

Azzura Bouwman

 

Nejlepším vrchařem se stal Nizozemec Koen Bouwman, který tak dal zapomenout Jumbo Visma na neúspěšné vystoupení Dumoulina a Fosse v boji o růžový dres.

 

Bahrain Merida

 

Nejlepším týmem pak byl Bahrain Merida, který měl dva borce v TOP 5 Landu a Bilbaa. Dále za Bahrain bojovali Novak, Poels, Bauhaus, Süterlin a Buitrago, Jan Tratnik odstoupil kvůli zranění už v Maďarsku. Druhá skončila o čtyři minuty za Bahrainem Bora Hansgrohe a třetí byl Ineos Grenadiers už se ztrátou přes hodinu.

 

Pád Caleba Ewana v první etapě

Jako vždy mělo Giro i spoustu poražených. Už na Visegrádu zaznamenal pád v závěru Caleb Ewan a vybojoval nakonec jen druhé místo v jedné z etap. Po pádu brzy odstoupil López z Astany, Jeden z favoritů a výborný Romain Bardet z DSM musel z Gira po prvním volném dni kvůli nemoci. Nedojel ani Dumoulin a velkým zklamáním byl italský závod i Simona Yatese, který sice vyhrál dvě etapy, ale měl ambice na podium. Z Gira nakonec také odstoupil.

Girmay vyhrál 10. etapu

 

Sportovní tragédií pak bylo odstoupení Eritrejce Biniama Girmay po vítězství v 10. etapě. Na podiu jej oslavné prosecco (korek) trefilo do oka a po vyšetření v nemocnici stáj raději volila jistotu a z Gira mladého rychlíka stáhla. Škoda, předváděl výborné souboje s Mathieu van der Poelem, který vyhrál první etapu, byl dvakrát druhý, třetí v poslední časovce a bavil diváky v únicích i ve stoupání jízdou a la Sagan.

 

MVDP po vítězné etapě...

 

Tak to bylo Giro d´Italia 2022....

Zdroj fotografie: https://www.giroditalia.it/