Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Češi na Giro d’Italia, díl první: Roman Kreuziger

Do třítýdenních bojů na italských silnicích se zapojí také české jezdectvo. Ve zbroji týmu Tinkoff – Saxo se bude snažit pomoct svému lídrovi Roman Kreuziger.

07.05.2015 / 6:55

Roman Kreuziger bude k ruce Albertu ContadoroviJedním z nejvíce favorizovaných mužů letošního Gira je Alberto Contador. Španělský pětinásobný vítěz závodů Grand Tour bude mít k ruce Romana Kreuzigera. Roman oslavil včera devětadvacáté narozeniny, na oslavy však příliš času zřejmě nebylo. Do začátku náročného třítýdenního martyria zbývají pouze dva dny a zkušený jezdec se bude v kopcích snažit vydržet co nejdéle s El Pistolerem. V letošní sezoně už „Křižák“ pro Contadora pracoval na Tirreno-Adriatico, kde sám skončil desátý, lídr TInkoff-Saxo byl pátý. Rodák z Moravské Třebové jel také v pozici týmového kapitána na jednorázových závodech, před dvěma týdny zajel všechny tři ardenské klasiky a cílem byl úspěch na La Doyenne, neboli Lutych – Bastogne – Lutych. Výsledkem bylo skvělé páté místo, jenže po klasikách čeká na jezdce komplexnější prověrka. Contadorova parta trénovala ve vysoké nadmořské výšce na sopce Mount Teide na Kanárských ostrovech, dvoutýdenní soustředění už zde před nimi absolvoval i Kreuziger. “Po soustředění a ardenských klasikách je vidět, že Roman je ve skvělé formě,“ hodnotil Steven de Jongh, sportovní ředitel Tinkoff – Saxo.

Giro 2015 - Tinkoff Saxo

Top cyklistickou akci na apeninském poloostrově si Roman vychutnal už dvakrát, v dresu Astana Pro Team. V ročnících 2011 a 2012 v patnácti etapách finišoval v první desítce, z toho třikrát na pódiu.  V roce 2012 v devatenácté etapě odpověděl nejlepším možným způsobem na kritiku za 121. místo v předchozí etapě a cestu z Trevisa na Alpe di Pampeago vyhrál. 

Páté místo v celkové klasifikaci z roku 2011 je nejlepším českým výsledkem v závodě série Grand Tour.
Určitým problémem je pro českého závodníka kauza údajného dopingu, kterého se měl dopustit podle UCI právě v letech 2011 a 2012. Kvůli abnormalitám v biologickém pasu kontaktovala UCI Kreuzigera až v červnu 2013 a od té doby není případ uzavřen. Romanovo jméno očistila Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, UCI se ale odvolala a vše putovalo ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu. Na rozhodnutí se kvůli odkladům stále čeká.

"Strávil jsem posledních pár dní odpočinkem a lehkým tréninkem po ardenských klasikách. Cítím, že jsem v dobré formě. Zbývá pár dní do startu a jsem plně soustředěný na Giro. Chci být co nejlépe připravený a udělám, co budu moct, abych podpořil našeho lídra Alberta Contadora v jeho úkolu vyhrát,“ řekl Roman pro týmový web.  

Silnou trojici vrchařů, kteří budou hlavními pomocníky Contadora na nejtěžších stoupáních, tvoří kromě Kreuzigera ještě Michael Rogers a Ivan Basso. Giro pochopitelně patří mezi oblíbené podniky zkušeného českého profíka:„Je to závod, který mám opravdu rád kvůli zemi a lidem. I když tam není takový tlak jako na Tour, není Giro o nic lehčí. Stoupání jsou kratší, ale jsou prudké a intenzivní. Cítím, že mám formu, která je potřeba, abych na těchto kopcích Albertovi pomohl a těším se na sobotní start.“

Výjezd na Alpe di Pampeago ve vítězném podání Romana Kreuzigera na Giro d'Italia 2012

SH

Zdroj fotografie: www.tinkoffsaxo.com