Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
Profipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Češi na Giro d’Italia, díl druhý: Leopold König

Do hry o růžový trikot pro vítěze Giro d'Italia se budou snažit promluvit i Češi. V sobotu čeká debut na Giru Leopolda Königa, v dresu týmu Sky pojede ve službách Richieho Porteho.

07.05.2015 / 17:15

Leopold König s týmovým lídrem Richiem Portem
Stejně jako Roman Kreuziger, bude i „Keny“ jedním z nejbližších pomocníků týmového lídra. Spolupráci uvnitř stáje nacvičovali nebeští jezdci na konci dubna během závodu Giro del Trentino a přípravný závod se vydařil. V první etapě si Sky vyzkoušel týmovou časovku, kterou bude začínat i letošní Giro d’Italia. Čtyřdenní podnik zvládla parta okolo Porteho na jedničku, australský lídr Richie Porte si připsal další vítězství. Leo König se blýskl celkovým třetím místem a ukázal, že po nesnázích z úvodu jara se dostává do lepší pohody.

Po přestupu do nejbohatší cyklistické stáje světa se musel bývalý jezdec druhodivizního NetAppu srovnávat z novými tréninkovými metodami i rolí v týmu. V lednu na jednoetapových závodech na Mallorce naznačil sedmadvacetiletý cyklista třetím a pátým místem svou sílu. Závody Kolem Ománu, Tirreno-Adriatico a Kolem Katalánska už se však pro Leopolda výsledkově příliš dobře neodvíjely. Během Volta Catalunya se na svém facebooku svěřoval, jakým utrpením prochází, ode dna se ale dokázal odrazit. Po dvanáctidenním kempu na Tenerife, kam vyrazil i druhý rodák z Moravské Třebové Roman Kreuziger, se už Königovi v Trentinu vedlo skvěle.

Vlak týmu Sky v čele s Leopoldem Königem

Český zástupce v týmu Sky má už ze závodů Grand Tour zkušenosti i značné úspěchy. Loni si při premiéře na Tour připsal fantastické sedmé místo v celkové klasifikaci, rok předtím byl na Vueltě devátý a vyhrál i etapu. „Nový přírůstek v týmu Sky, český vrchař má skvělý záznam ve své rozkvétající kariéře na Grand Tour. Umístění v nejlepší desítce na Tour a Vueltě ukazují, že König má na to, aby prorazil při debutu na Giru,“ říká web stáje. Leopolda řadí mezi jezdce, které se vyplatí sledovat v boji o trikot Maglia Rosa, také experti ze serveru cyclingnews.com. Tým Sky se bude především soustředit na podporu druhého muže žebříčku UCI. Richie Porte letos jezdí ve vynikající formě. Během následujících týdnů se ukáže, jestli se letos vydaří Portemu nadstandardně i závod Grand Tour a jaký prostor dostane Čech v černomodrém dresu. 

"Je pravda, že Richie bral desítku jen jednou, navíc díky hodně dlouhému úniku. Jsem na tom v tomhle ohledu papírově líp, ale reálná forma mluví pro něj. Já budu pomáhat, a jestli dostanu volnost, pokusím se zajet další top ten," vysvětloval pro Sport magazín Leo König. Dvojnásobný vítěz Czech Cycling Tour oceňuje také náročnost letošního Gira. "Hned první týden se začne zostra, skoro každý den nás čeká těžká etapa. Jsou tam výjezdy na dva velké kopce a nebude moc času se rozkoukávat. Giro může být specifické drsným počasím v Alpách. Náročnost zvyšuje i fakt, že jde o první Grand Tour sezony a všichni jsou na startu čerství a připraveni," komentoval pro Sport jezdec Sky. SH

Zdroj fotografie: www.teamsky.com