Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

Týmovou časovku na 98. ročníku Giro d´Italia vyhrála australská Orica GreenEdge

Cyklističtí fanoušci se dočkali. První letošní Grand Tour odstartovala týmovou časovkou, kterou vyhrál australský tým Orica, v růžovém pojede Simon Gerrans.

09.05.2015 / 17:17

Vítěz týmové časovky Orica GreenEdge

Úvodní etapou 98. ročníku Giro d´Italia byla týmová časovka ze San Lorenza di Mare do San Rema dlouhá 17,6 km. Jako první vyjela na trať italská stáj Lampre - Merida. Favority bylo možné hledat mezi tým Orica GreenEdge, Team Sky, Etixx - Quick Step a Tinkoff-Saxo. Lampre - Merida stanovila úvodní čas, když dojela trasu za 20:25 s průměrem 51,7 km/h. Výborně zajela Astana (19:39), a na delší dobu se usadila na první pozici. Fabio Aru už na týmové časovce získal třeba na krajana Pozzoviva z AG2R 35 vteřin.
To už byly na trati první dva Češi. Leopold König s Teamem Sky a Petr Vakoč s Etixx - Quick Step. Na mezičase 9,9 km oba týmy ztrácely na Astanu, Sky více. V cíli pak Porte s Königem ztratili na Arua z Astany 14 sekund. Etixx přifrčel do cíle na prozatimním druhém místě se ztrátou šesti vteřin na Astanu. Dobré výkony zajely i týmy BMC Racing Team, Movistar i IAM Cycling, ale ani ony nestačily na kazažský celek s italským lídrem Aruem.
To už byla na startu australská Orica, která dala na mezičasu Etixxu osm a Astaně 13 vteřin. A tento náskok si Orica udržela i v cíli. První dovedl do cíle australský celek Simon Gerrans. Kdo mohl Australany sundat z piedestalu byla Katusha a Tinkoff-Saxo, tedy dva ruské týmy. Katusha měla v úvodu časovky technické trable, ale nakonec to zvládla a do cíle dojela v čase stejném jako Team Sky. Mnohem lépe to rozjela stáj Tinkoff-Saxo, která na mezičasu o dvě sekundy porazil Oricu. Tempo ale Contador, Kreuziger a spol. neudrželi a v cíli ztráceli na Australany sedm vteřin.

"Zajeli jsme hodně dobrou časovku, zejména první část se nám povedla. V té druhé jsme se párkrát trošku rozsypali, ale je potřeba to brát jako celek a rozhodně můžeme být naprosto spokojeni. Věděli jsme, že tenhle tým může zajet hodně dobře, ale upřímně jsem nečekal, že bychom bojovali přímo o vítězství. Za úspěch bych považoval každé umístění v top 5. Pár dní jsem nezávodil, ale poslední trénink za motorkou mi hodně pomohl. Cítil jsem se v pohodě, můžu být spokojený. Byli jsme hodně vyrovnaní,“  řekl Roman Kreuziger pro svůj web.

"Atmosféra na startu byla neuvěřitelná. Davy diváků, růžová úplně všude. Byl jsem pěkně nervózní, ale hned s prvním šlápnutím to přešlo. Dnešní týmová časovka utekla neskutečně rychle. 17,7 km jsme zvládli ve čtvrtém nejrychlejším čase. Mysleli jsme na vítězství, ale i tak jsme s výkonem spokojeni. Cítil jsem se velmi dobře a byl jedním ze šesti jezdců, co jsme dojeli do cíle pohromadě," hodnotil závod celkově pátý nejlepší mladý jezdec Gira po týmové časovce Petr Vakoč.

Tinkoff-Saxo dojel v týmové časovce druhý

Ze závodníků na celkové pořadí tedy nejlépe dopadla časovka pro Contadora, za ním je Aru, pak Uran, Porte ztratil asi více, než se čekalo. Pozzovivo už chytil pěknou ztrátu.