Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Táborské MS v cyklokrosu ovládl Van der Poel, Kateřina Nash skončila pátá

Tábor, jedna z tradičních lokací Mistrovství světa v cyklokrosu, opět přivítal nejlepší jezdce a jezdkyně této disciplíny. Na startu chyběl Zdeněk Štybar, česká legenda tohoto sportu.

02.02.2015 / 10:41

Kateřina Nash bojovala v Táboře o medaili, nakonec byla pátá

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a nyní profesionální jezdec stáje Etixx - Quick Step Zdeněk Štybar se zotavoval z operace zubů a zůstal na soustředění ve španělském Calpe.

Jako první byl na programu závod juniorů, kde se však překvapení v podobě úspěchu českých jezdců nekonalo. Nejrychlejší byl sedmnáctiletý dánský cyklokrosař Simon Andreassen, který nejlepšímu mladému Čechovi Vojířovi ujel o čtyři minuty.

Mezi ženami už však české barvy měly favoritku, na úspěch pomýšlela Kateřina Nash. Ta byla dlouho ve hře o bronzovou medaili, ale dva pády ji nakonec o pódium připravily a Nash tak skončila na pátém místě. Vítězkou se v Táboře stala Francouzka Ferrandová-Prévotová.

V mužské kategorii elite patřil mezi naděje na zopakování českého Štybarova triumfu Martin Bína, došlo však k chybě při výměně kola a za prohřešek byl po prvním odjetém okruhu Bína diskvalifikován. Nejlépe se z Čechů umístil Michael Boroš, který nakonec bral třináctou pozici. Šampionem se stal Nizozemec Mathieu Van der Poel, druhý dojel Van Aert z Belgie a bronzovou příčku obsadil další nizozemský závodník Van der Haar.

Poměrně vydařené představení ukázali čeští jezdci do 23 let, na sedmém místě dorazil do cíle Jakub Skála, jedenáctý byl Vojtěch Nipl. Favorizovaný talent Adam Ťoupalík měl technické potíže už v prvním okruhu a závodem se protrápil na dvaadvacátou pozici.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře

Muži elite: 1. Van der Poel (Niz.) 1:09:12, 2. Van Aert (Belg.) -15, 3. Van der Haar (Niz.) -17, ...13. Boroš -3:19, 18. Paprstka -3:38, 24. Petruš -4:41, 29. Lasák -5:05, 39. Šimůnek -2 kola, Bína diskvalifikován.

Ženy: 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 49:10, 2. Cantová (Belg.) -1, 3. Vosová (Niz.) -15, 4. Harrisová (Brit.) -21, 5. Nash (ČR) -36, ...16. Mikulášková -3:01, 21. Havlíková -3:19, 36. Nosková -5:48, 43. Štěpánová (všechny ČR) -8:37.

Muži do 23 let:
 1. Vanthourenhout 49:55, 2. Sweeck (oba Belg.) -10, 3. Godrie (Niz.) -14, 7. Skála-1:06, ...11. Nipl -1:36, 22. Ťoupalík -2:38, 35. Schubert -5:04, 37. Vrána -5:32.

Junioři (15,71 km): 1. Andreassen (Dán.) 42:24, 2. Iserbyt (Belg.) -40, 3. Gulickx (Niz.) -41, ...33. Vojíř -3:56, 37. Matějček -4:12, 45. Jelínek -4:34, 49. Kunt -5:16, 68. Březina (všichni ČR) -1 kolo.