Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Remco Evenepoel králem Vuelty

Třetí grand tour sezóny skončila a z vítězství se ve Španělsku radoval dvaadvacetiletý Belgičan Remco Evenepoel. Druhý skončil domácí Enric Mas a třetí devatenáctiletý krajan Mase Juan Ayuoso. Nejlepším sprinterem byl Dán Mads Pedersen, vrchařem Ekvádorec Richard Carapaz a bílý dres si vzal také Evenepoel. Český cyklista Vojtěch Řepa dokončil Vueltu na 77. místě.

11.09.2022 / 20:08

Remco Evenepoel nemůže uvěřit, ale je králemVuelty 2022

 

Letošní Vuelta nebyla vůbec nudná. Bohužel ji letos hodně ovlivnily také mnohé odstupy kvůli covidu. Ochudily nás o spurterské souboje Sama Bennatta s Madsem Pedersenem, pro Dána tak byl boj o zelený dres pak celkem jednoduchý. Z borců na celkové postupně odstoupili S. Yates, Sivakov, náš Jan Hirt, Kuss, Chaves, po pádech Woods, Alaphililppe a později Vine a nakonec i Roglič...

 

Bennett vyhrál dvě etapy, ale musel domů skrz covid...

 

Po úvodní časovce šlo do vedení Jumbo Visma, ve dvou sprinterských dojezdech v Utrechtu a Bredě si vzal vítězství irský rychlík Sam Bennett z Bory, kterému skvěle rozjel spurty Danny van Poppel.

 

Jumbo ovládlo týmovou časovku

 

Ve 4. etapě šel do červené dresu nejlepšího závodníka Primož Roglič. Pátou etapu ovládl únik a domácí borec z UAE Marc Soler a červený dres si na chvíli vzala FDJ a Rudy Molard.

 

Roglič získal červený dres ve 4. etapě

 

V 6. etapě došlo na první lámání chleba. Z úniku sice vyhrál etapu Jay Vine z Alpecinu, ale Evenepoel s Masem ujeli Rogličovi a červený dres si tak vzal mladý Belgičan.

 

Jay Vine se skvěle pohyboval v kopcích

 

V dalším dějství dostal šanci únik a skvělé načasování zvládl Jesus Herrada z Cofidisu a zval si pro sebe sedmou etapu. O den později opět ujel všem Jay Vine, Evenepoel, Mas a Roglič dojeli spolu.

Jesús Herrada vyhrál 7. etapu

 

V 9. etapě uspěl zase únik, když vyhrál Louis Meintjes z IMWGM, Remco Evenepoel dokázal ujet Masovi i Rogličovi a navýšil svůj náskok na čele závodu na 1:12 na Mase a 1:53 na Rogliče. To bylo před dnem volna a časovkou, kterou pak dokázal bývalý fotbalista Andrelechtu Brusel opanovat. Na 31 km z Elche do Alicante najel na Rogliče 48 sekund a na Mase 1:51.

 

Remco Evenepoel jasně vyhrál časovku Vuelty

 

Po volném dni dostali šanci sprinteři a premiérové vítězství na Grand Tour získal Australan Kaden Groves z BEX. Ve 12 etapě uspěl únik a do té doby nevýrazný Richard Carapaz dal o sobě prvně pořádně vědět...

 

Groves vyhrál 11. etapu Vuelty

 

Ve 13. etapě se opět spurtovalo a vyhrál už jasný majitele zeleného dresu Dán Mads Pedersen z Treku. O den později se opět radoval Carapaz, ale přišla i zápletka v boji o La Roja. Evenepoel měl slabší den a Roglič na něj najel 48 sekund.

 

Richard Carapaz vyhrál na Vueltě 3 etapy

 

Přišla 15. část španělského etapáku a vítězství nizozemského cyklisty Thymena Arensmana z DSM. V boji o červený dres získal nejvíce Enric Mas. Evenepoel dlouho tahal skupiny a Roglič mu v závěru ujel, ale získal jen 15 sekund.

 

Pád Rogliče jej připravil o možnost bojovat o 4. titul...

 

V 16. etapě přišel důležitý moment pro celkový vývoj Vuelty. Etapu sice vyhrál Mads Pedersen, ale ve skupince spurtoval i Roglič, který opět ujel Evenepoelovi i Masovi, ale v závěru spadl po kolizi s Wrightem z Bahrainu a do další etapy už nenastoupil. Evenepoel měl v závěru defekt, měnil kolo, ale bylo to v zóně 3 km, a tak dostal čas skupiny a zůstal ve vedení.

 

Rigoberto Uran vyhrál 17. etapu Vuelty

 

Po dni volna se zadařilo úniku, ve kterém  měl nejvíce sil Rigoberto Urán z EF, když přespurtoval Pachera i Herradu.

 

Remco vítězem na Alto del Piornal

 

V etapě na Alto del Piornal se radoval Remco Evenepoel, který s Masem na posledních metrech sebrali vítězství Robertu Gesinkovi z Jumbo Visma. O den později dosáhl hattricku ve vítězných etapách Mads Pedersen.

 

Mads Pedersen vyhrál tři etapy na Vueltě

 

Ve 20. etapě se muselo rozhodnout. Mas zkoušel vyzrát na Evenepoela, ale neměl síly belgického soka udolat.

 

Etapu si vzal po heroickém výkonu Richard Carapaz, který získal třetí etapu a po odstoupení Vina i dres pro nejlepšího vrchaře.

 

Richard Carapaz vyhrál i 20. etapu Vuelty

 

Podium tedy patřilo Remco Evenepoelovi, Enricu Masovi a mladému Juanu Ayuosovi, který ustal ataky Lópeze z Astany.

 

Juan Ayuso skončil na Vueltě 3.

 

Zelený dres získal Mads Pedersen, bílý Remco Evenepoel pro nejlepšího mladíka. Ale skvěle se ukázali i domácí Juan Ayuso.

 

Carlos Rodriguez po pádu v 17. etapě

 

A také Carlos Rodriguez z Ineosu, který po pádu padal první desítkou a v poslední etapě jej Arensman o vteřinu obral o 6. místo v celkovém pořadí.

GC Vuelta 2022 TOP10 

Vuelta a Espaňa skončila 21. etapou v Madridu, kterou vyhrál Kolumbijec Juan Molano z UAE před Madsem Pedersenem a svým týmovým kolegou Pascalem Ackermannem.

 

Na tomto závodu se loučily také dvě legendy. Vincenzo Nibali a také domácí Alejandro Valverde...

 

Zdroj fotografie: https://www.lavuelta.es/en/home-gallery