Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

První horskou etapu Tour vyhrál jasně Chris Froome před týmovým kolegou Portem

Po volném dni zamířila Tour de France do Pyrenejí. První ryze horskou etapu s dojezdem na dlouhý kopec vyhrál Team Sky. Chris Froome jasně zvítězil před týmovým kolegou Portem a Nairem Quintanou z Movistaru.

14.07.2015 / 17:07

Chris Froome vítězí v 10. etapě TDF

První horská etapa dlouhá 167 km startovala v Tarbes a cíl měla na vrcholku La-Pierre-Saint-Martin ve výšce 1 610 m nad mořem. Do závodu už nenastoupili Ivan Basso z Tinkoff-Saxo kvůli diagnostikované rakovině varlat a Lars Boom z Astany kvůli chřipce. Do úniku šel brzy Pierrick Fedrigo z Bretagne-Seche Environnement, který si vytvořil náskok dvou minut, když jej začal stíhat Kenneth Van Bilsen z Cofidisu. Náskok dvojice narůstal, ale van Bilsen dostihl Fedriga až po velkém úsilí. Společně dvojice vzorně spolupracovala a 90 km před cílem měla náskok na peloton 15 minut.

Fedrigo a Van Bilsen v úniku 10. etapy

80 km před cílem spadl 14. muž celkového pořadí Warren Barguil z Giant-Alpecin, chvíli to vypadalo, že nebude moci pokračovat dál, ale po chvíli odpočinku a dezinfekci ran, vyrazil stíhat peloton, na který měl po pádu pětiminutové manko.S pomocí týmového kolegy Sinkeldama dokázal ale ztrátu během několika kilometrů dohnat. Náskok vedoucí dvojice mezitím aktivní Movistar stáhl na 11:30. Na rychlostní prémii byl na 3. místě André Greipel z Lotto Soudal, a protože se mezi něj a Petera Sagana dostali ještě Cavendish, Degenkolb a Debuscherre, tak v 11. etapě poveze zelený dres opět Greipel. 30 km před cílem se náskok dvojice snížil na šest minut. Při nájezdu na cílový kopec už byl manko hlavního pole jen dvě a půl minuty.

Na kopec dovedl peloton Movistar a Tinkoff-Saxo následovaní Teamem Sky a peloton hodně prořídl. Odnesli to třeba i Rui Costa z Lampre, Romain Bardet i Christophe Peraud z AG2R, Andrew Talansky z Cannondale-Garmin, Thibaut Pinot či Wiloc Keldermana z Lotto-NL Jumbo, kteří tempo neudrželi. Na čele už zůstal jen osamocený Fedrigo, ale jeho dojetí bylo s ohledem na tempo Movistaru nevyhnutelné. 11,4 km se zvedl Robert Gesing z Lotto-NL Jumbo, aktuálně 15. muž celkového pořadí, dojel Fedriga. 10 km před cílem si vystoupil z tempa také obhájce vítězství Vincenzo Nibali, stejně jako Baukke Mollema a Rigoberto Urán. Na čele dotáhl Gesinka Rafael Valls s Lampre. 8 km před cílem se zvedl Alejandro Valverde, ale Sky nenechal Španěla odjet. O kilometr později to Alejandro zkusil znovu, ale Thomas s Portem pracovali pro Frooma neuvěřitelně. Gesinkův náskok už byl jen 11 vteřin.

Atak Chrise Frooma v 10. etapě

Šest kilometrů před cílem přišel atak Porteho, udržel se jen jeho lídr Froome a Nairo Quintana. Tempo neakceptovali Contador, Gesink, Van Garderen, Valverde, Gallopin, Rolland. A pak přišel atak Chrise Frooma, jediný kdo trochu vzdoroval byl Quintana, ale i on ztrácel během chvilky třicet vteřin. Chris Froome vyhrál skvělým stylem s více než minutovým náskokem na Quintanu, kterého v závěru ještě dojel Richie Porte. A skončil druhý, když v závěru předčil i Quintanu. Čtvrtý dojel Robert Gesink se ztrátou 1:32. Pak dojeli Valverde s Thomasem, A. Yates, Rolland a Gallopin. Van Garderen chytil 2:28, Contador 2:50, ztráta Nibaliho byla 4:25.

11. etapu přes legendární Tourmalet budete moci opět sledovat prostřednictvím online přenosu.