Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page


Giro2016 - Nibali, Valverde, Landa nebo někdo jiný?

Číslo hokejisty Wayna Gretzkyho symbolizuje letošní GIRO D´ITALIA. 99. ročník startuje v Nizozemí už v pátek, po třech etapách se přesune do Itálie, kde se pojede dalších 18. etap. Kdo bude slavit v Turíně 29. května?

03.05.2016 / 6:30

O tyto dresy se bude bojovat od 6. do 29. května

Růžový dres pro celkového vítěze. Loňský vítěz 98. ročníku Gira Alberto Contador ani druhý borec celkového pořadí Fabio Aru na startu letošního ročníku nejsou. Až loni třetí, Bask Mikel Landa na startu chybět nebude. Letos však nepojede za Astanu, ale za Team Sky. Loni musel makat pro Fabia Aru, letos pojede jako lídr Team Sky. Spolu s ním měl jet i loni šestý Leopold König, který však kvůli zranění kolene musí nuceně pauzírovat. Sky měl vůbec potíže se zdravím svých jezdců. I Landa musel část sezóny kvůli nemoci vynechat a začal závodit až na závodu Settimana Internazionale Coppi e Bartali na konci března. Doma v Baskicku si na Vuelta Ciclista al Pais Vasco ověřil, že mu to v kopcích pořád jezdí, a byť nevyhrál, dokázal si, že závodní forma nechybí. Sebevědomí si pak vylepšil na závodu Giro del Trentino, které za účasti Nibaliho vyhrál. Otazníky však nad možným vítězstvím Landy visí. Je opravdu v plné formě po nemoci, aby zvládl nástrahy Grand Tour v roli lídra? Nebude mu chybět König, distancovaný S.L. Henao, pauzu měl i Beňat Intxausti. Sky má širokou základnu, ale hodně početnou skupinu chystá na Tour de France Chris Froome a část borců je znavena po klasikách. Landovi tak pomůžou krajani Nieve s Lopezem.

Má Mikel Landa na to vyhrát Giro?

Alejandro Valverde. Lídr Movistaru nikdy na Giru nejel a v pravý čas si řekl, že by byla škoda, velký závod v kariéře vynechat. Možná poslední cyklista, která umí vyhrávat klasiky i Grand Tour se pokusí na Giru uspět. Místo tréninků radši závodí, a tak se můžeme letos dočkat toho, že Alejandro pojede Giro jako lídr, Tour jako superdomestik Naira Quintany a Vueltu proto, že je to doma... Movistar má velmi silný mančaft, superdomestika pojede Valverdemu Kostaričan Andrey Amador, který jel skvěle pro N. Quintanu minulý týden na Romandii. I u Valverdeho visí otazníky. Jak mu budou sedět dlouhé italské kopce a serpentiny?

Alejandro Valverde. Uspěje při debutu na Giru?

Vincenzo Nibali. Žralok z Messiny se upnul k Giru poté, co v Astaně začal ztrácet půdu pod nohama, jelikož se Kazaši zřejmě upínají více na Fabia Arua. Nibali je pořád velkým favoritem, ale příliš mu nepomáhají mediální či jiné aféry. Loni se přidržel auta a byl přistižen, letos zase šel proti pelotonu při zrušení etapy na Tirreno Adriatico. Doma mu ale budou tifosi určitě fandit a jestli má dojít ještě k restartu Nibaliho kariéry. Vincenzo měl podle všeho namířeno do Trek Segafredo, ale zda z angažmá zřejmě sešlo, se ukáže v příštích týdnech.

Vincenzo Nibali. Vrátí se doma na vrchol?

Pokud nevyhraje někdo z těchto tří borců, kdo další? Tom Dumoulin z Giant Alpecin se soustředí na časovku v úvodní etapě doma v Nizozemí, na Vueltě ukázal, že umí vydržet s nejlepšími v kopcích, navíc na Giru nejsou oproti Vueltě takové stojky, a k dobru má ještě další dvě časovky. Díky časovkám si dělá naděje i Rigoberto Urán z Cannondalu, loni byl až 14., letos zatím nic nenaznačuje, že by mohl dojet na podium. Zazářit by mohli mladíci Esteban Chaves z Orica GreenEdge či Ilnur Zakarin z Kaťuši. První se zatím nijak nápadně neprojevoval, ale Australané možná takticky střeží dynamit před výbuchem. Zakarin opět ukázal na Romandii, že drží krok v kopcích i s Nairem Quintanou. Zvládnou však oba tak dlouhý závod? Tinkoff pojede na Rafala Majku, který spadl na klasice Lutych-Bastogne-Lutych a na Romandii nezářil, zkušený Ryder Hesjedal z Treku si musí ohlídat začátek závodu, v závěru by pak mohl doskočit až na podium. Pak už jsou tu borci, kteří by mohli překvapit, ale na podium to nevypadá. Domenico Pozzovivo z AG2R bude chtít odčinit loňský pád v úvodu Gira, Nizozemec Steven Kruijswijk byl loni sedmý za Königem, letos se zatím také zřejmě skrývá. Dobrou sezonu by mohlo ještě vylepšit FDJ s loni devátým Alexem Geniezem.

Červený trikot pro nejlepšího sprintera se bude odvíjet v sedmi spurterských etapách. Největšími favority rovinatých dojezdů budou Němci Marcel Kittel z Etixx - Quick Step a André Greipel z Lotto Soudal, otázka, zda dokáží přejet v závěrečných etapách brutální kopce, v závěrečné etapě do Turína lze očekávat, že ne všichni sprinteři v ní pojedou. Kromě zmiňovaných německých rychlíků bude v koncovkách hodně rychlý australský špunt Caleb Ewan z Orica GreenEdge a pak plejáda domácích borců. Elia Viviani ze Sky, Giacomo Nizzolo z Treku, Sacha Modolo z Lampre, Kristian Sbaragli z Dimension Data, Matteo Pelucchi z IAM Cycling či Nicola Ruffoni z Bardiani. Nebezpečný bude určitě Arnaud Démare z FDJ, vítěz klasiky Milán - San Remo, nebo Holanďan Moreno Hofland z Lotto - NL Jumbo.

Modrý dres nejlepšího vrchaře bývá trochu hádankou, často si jej bere i celkový vítěz. Loni tomu tak nebylo, vyhrál jej Ital v dresu Movistaru Giovanni Visconti před Mikelem Landou a Stevenem Kruijswijkem. Letos by mohl o modrý trikot zabojovat také někdo z širšího okruhu favoritů, Chaves, Zakarin či Hesjedal. V únicích by se mohl o vrchařský dres pokusit i Gianluca Brambilla z Etixxu, De Marchi z BMC či Davide Formolo z Cannondalu.

Esteban Chaves by mohl jet i o modrý a bílý dres...

Bílý dres pro nejlepšího mladíka by si mohl přivést domácí Davide Formolo či jeho stájový kolega z Cannondalu Joe Dombrovski, Carlos Verona z Etixxu, Manuel Senni z BMC, Rakušan Preidler z Giantu nebo Merhawi Kudus z Dimension Data. Časovky by v boji o bílý trikot mohly nahrát Bobu Jungelsovi z Etixxu nebo Stefanu Küngovi z BMC.

Časovkářský dres se bohužel vydávat nebude, ale letošní GIRO by si jej možná zasloužilo. Po úvodním prologu v Holandsku se jede dlouhá i horská časovka. Těšit se můžeme na souboje Toma Dumoulina s Fabienem Cancellarou z Treku, Josem Van Emdenem z Lotto NL Jumbo, Matthiasem Brandlem z IAM nebo Damienem Howsonem z OGE.

Zvládne Adam Hansen další GT v řadě?

Letošní Giro bude opravdovým zážitkem, škoda jen, že bude bez české účasti. Fandit tak můžeme alespoň australskému Moravákovi v dresu Lotto Soudal Adamu Hansenovi, který bude bojovat o překonání rekordu v počtu absolvovaných Grand Tours v řadě. Čeká ho 14. v řadě a celkově 18., ještě další dva závody GT nedokončil (Giro i Tour de France v roce 2010).

 

Zdroj fotografie: www.giroditalia.it