Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Fantastický závěr Dauphiné. Froome vyhrál a získal i žlutý dres

Poslední etapa letošního Critéria du Dauphiné vyvrcholila nádherným soubojem mezi Froomem a Van Garderenem, který dopadlo o vteřiny lépe pro borce ze Sky.

14.06.2015 / 17:03

Krásné stoupání na Lacets de Montevernier

Závěrečná etapa Critéria du Dauphiné mířila ze Saint-Gervais Mont Blanc do Modane Valfréjus, měřila 155 km. Měla šest vrchařských prémií, dvě z nich byly první kategorie. Dojíždělo se do Modane Valfréjus ve výšce 1 553 m.n.m, poslední stoupání mělo 8,4 km s průměrem stoupání 5,7%. Brzy po startu unikla pelotonu sedmička: Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), Gorka Izagirre (Movistar), Bruno Pires (Tinkoff), Perrig Quémeneur a Romain Sicard (Europcar), Albert Timmer (Giant) a Stephen Cummings (MTN). Po chvíli je z pelotonu doskočili ještě Cyril Gautier (Europcar), Tony Martin (Etixx) a Gatis Smukulis (Katusha).

Tony Martin nerad jezdí ve skupině a okamžitě si ze skupinky uprchlíků odjel a jel svoji tradiční časovku, ale po chvíli byl dojet, za skupinkou vyrazila stíhací skupina ve složení: Andriy Grivko (Astana), Mikaël Chérel and Alexis Vuillermoz (AG2R-La Mondiale), Jonathan Castroviejo (Movistar), Angel Vicioso (Katusha) a Cristiano Salerno (Bora-Argon 18), ale po čase svůj úmysl vzdala. Na 63 km měli uprchlíci na peloton 2:15. Na 94 km Martin zase odjel, měl na skupinku 50 sekud, peloton měl už čtyři minuty. Pak ze skupinky za Martinem odpadli Smukulis a Timmer, ze závodu mezitím odstoupili například Herrada, Tersptra nebo Rowe. To už začala peloton vedeným Teamem Sky náskok Martina stahovat. 21,5 km před cílem měl Panzerwagen z Chotěbuzi na skupinu se žluťákem 1:55.

Chris Froome atakuje v poslední etapě.

Čekala se rozhodující bitva mezi Froomem a Van Garderenem na cílovém, 8,4 km dlouhým kopcem s průměrem stoupání 5,7%. Aby Froome vyhrál Dauphiné celkově, potřeboval etapu vyhrát a Van Garderena porazit o 14 vteřin, v případě, že by Američan dojel druhý. Kdyby byl borec z BMC až třetí, stačilo lídrovi Sky i 12 vteřin. 15 km před cílem už byl dojet Martin, ze skupinky za ním zbyl už jen Steve Cummings (MTN-Qhubeka), který zkusil sólo a měl náskok asi čtyřiceti vteřin. Brit zkusil podobný kousek jako Romain Bardet v 5. etapě, kdy nastoupil před sjezdem a závěrečný kopec zvládl s malým náskokem. Za Cummingsem vyrazil zkušení lišák Valverde. 10 km před cílem měl borec z MTN-Qhubeka na hlavní skupinu 55 vteřin a na Valverdeho 45 vteřin.

Kopec začal Cummings s náskokem 1:20, v pelotonu táhl překvapivě Nibali se Scarponim, za ním byla trojice ze Sky a hned za Froomem ve žlutém Van Garderen. Nibali jel pekelné tempo, 6,5 km před cílem dojela hlavní skupina Valverdeho, náskok Cummingse šel rychle po minutu. Atak Scarponiho pak nepobral právě Nibali, ale peloton to pěkně roztrhalo. 4,6 km před cílem zkusil nastoupit Joaquim Rodriguez z Kaťuši,  ale Wout Poels ze Sky jeho náskok stáhl, vedoucí skupina už měla jen 10 jezdců, čekal se atak Frooma, Van Garderen byl přilepený na Britově zadní galusce. Ve skupince nebyl 3. celkově Beňat Intxausti z Movistaru. 2,5 km Froome atakoval, získal na Tejaye Van Garderena deset metrů, ale Američan se držel skvěle.

Chris Froome vyhrál Critérium du Dauphiné

Ale Brit znovu zabral a mezera se zvětšovala. Van Garderena navíc dojeli Costa, Bardet, S. Yates a Rodriguez. Chris Froome nakonec porazil Van Garderena o 18 sekund, Američan byl v etapě až 4., takže nezískal ani bonifikační vteřiny. Celkovým vítězem Critérium du Dauphiné se tak stal Chris Froom z Team Sky.