Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Časovku na Giru vyhrál Kiryenka. V růžovém je zase Contador

V sobotu dostali na Giru šanci časovkáři. Téměř šedesátikilometrový boj s chronometrem vyhrál Kiryenka ze Sky, v růžovém je zpět Alberto Contador.

23.05.2015 / 17:06

Alberto Contador byl třetí v časovce a má zpět růžový dres

Časovka na 59,4 km z Trevisa do Valdobbiadene odstartovala v pravé poledne a opět za vydatného deště. Posledním borcem na startu pak byl Fabio Aru, jenž vyjel na trať v 15:42. Vedoucí čas stanovil na delší dobu Bělorus v dresu britského Sky Vasil Kiryenka, který zajel časovku za 1:17:50.  Za ním byl o 23 vteřin Němec Patrick Gretsch z AG2R. Toho přeskočil až Luis Leon Sanchez z Astany, který ztratil na v té době vedoucího Kiryenku 12 sekund. Závodníci z úvodu startovního pole časovky měli podle informací z oficiálních stránek závodu výhodnější vítr, který se během časovky ztočil, a závodníkům už tolik do zad nepomáhal.

Vasil Kiryenka vítěz časovky na Giru

To potvrzovaly mezičasy favoritů. Porte, König, Urán i Kreuziger ztrácely na Kiryenku přes dvě minuty. Na mezičase na 49 km ztrácel Porte na Kiryenku téměř 4 minuty. V boji Contadora s Aruem byl stav na 17,6 km +1,06 pro Contadora. To už byl v cíli Richie Porte a ztratil na svého stájového kolegu 4:20. Zdá se, že Giro není Porteho závod. Nevedlo se ani Romanu Kreuzigrovi. Ten na Kyrienku ztrácel 4 minuty už na mezičase na 35  km. Zabral rodák z Moravské Třebové Leopold König, do cíle dojel se ztrátou 1:44 na Kiryenku a zdá se, že Sky bude mít nového lídra. Naopak, ztráce začal Aru, na mezičase na 35 km už měl na Contadora přes tři minuty a do cíle ještě pořádný kus.

V cíli už byl i Belgičan Van den Broeck z Lotto Soudal, aktuálně šestý, což mohlo 11. muže celkového pořadí posunout hodně nahoru. Mezitím zabral Fabio Aru a stáhl náskok El pistolera zase pod dvě minuty. Kreuziger držel ztrátu 4 minut na Kiryenku. V cíli byl Urán, se ztrátou 2:45 na vedoucího muže zatím 22. Na 50 km zatím Aru ztrácel na Contadora 2:14. Roman Kreuziger dostal nakonec ztrátu pod 4 minuty, ale i tak byl až 41. se ztrátou 3:52.

Fabio Aru přišel o Maglia Rosu

Alberto Contador skončil v časovce 3. za Kirynkou a Sanchezem. Na první místo ztratil 14 vteřin, ale oblékl se do růžového. Landa ztratil ještě více než Kreuziger, a Fabio Aru nakonec na svého největšího soka ztratil v cíli 2:47. Roman Kreuziger je 9., Leopold König hned za ním na 10. pozici.

"Bez včerejších smolně ztracených dvou minut bych momentálně okupoval 3.pozici na Giru....Dál už to nekomentuji, je to sport a k tomu patří i smůla a porážky, ale jen opravdoví hrdinonvé to nevzdávají. Jak jsem slíbil, tak činím, zpět v Top 10 bojujeme dál!!!" uvedl Leopold König v emotivním vyjádření na svém Facebookovém profilu.