Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...

Výjezd na Aiu vyhrál Bask Landa. V čele stále Henao

Mikel Landa z Astany byl nejrychlejší v 5. etapě závodu Kolem Baskicka. V čele je stále Kolumbijec Henao ze Sky, 2. je ve stejném čase Rodriguez z Katushy.

11.04.2015 / 7:43

Nairo Quintana ve 28% stoupání do Aia.

Pátou etapu z Eibaru do Aia, která měřila 155 km a končila brutálním výšlapem s 28% stoupáním vyhrál domácí baskický závodník Mikel Landa z Astany před Belgičanem Timem Wellensem z Lotto Soudal a Tomem Danielsonem z Garmin-Cannondale. Trojice byla součástí velkého úniku asi třiceti závodníků, ze kterého do cílového kopce zbylo jen pár lidí a pár sekund, ale pro Landu byl na domácím závodu etapový úspěch velmi vážený.

O atak se přitom pokoušel Etixx - Quick Step, když z úniku počkali De La Cruz a Tony Martin na Kwiatkowského, vytvořili si asi třicetivteřinový náskok na hlavní favority, ale v cílovém kopci to mistra světa neutáhl a hlavní favoriti jej předjeli.

Celkově tak zůstává ve vedení Kolumbijec Sergio Henao ze Sky ve stejném čase jako Joaquim Rodriguez z Katushe, třetí je se sedmi vteřinami zpět mladý Brit Simon Yates z Orica GreenEdge, za ním je Nairo Quiantana z Movistaru se ztrátou 12 vteřin.
Petr Vakoč dojel v etapě na 49. místě se ztrátou 4:01, celkově je 29. s mankem 7:27.
Dnes se bude závod rozhodovat v 18 km dlouhé časovce v Aia, cyklisty opět čeká brutální výstup na 14% kopec, takže mají v časovce šanci také vrchaři.