Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Rogličovi pšenka ve Francii zase nekvetla. Paříž-Nice obhájil Schachmann

První těžší přípravou na letošní grandtourové závody byl etapák Paříž-Nice. Ve spurtech kraloval Sam Bennett z Deceuninck - Quick Step a v kopcích a v celkovém pořadí až do poslední etapy Primož Roglič. V ní ale spadl, měl technické potíže a soupeři toho využili. Max Schachmann tak obhájil vítězství na 79. ročníku závodu za sluncem.

14.03.2021 / 17:05

Sam Bennett 1- etapa

Etapy na Paříž-Nice bývají těžké a v první se čekalo, jestli to roztrhají klasikáři či vítr, ale počasí bylo příznivé a Deceuninck - Quick Step dovezl sprinterský tým s Morkövem a hlavně Samem Bennettem. A tak se spurtovalo, Sam Bennett jasně vhyrál před Démarem a M. Pedersenem.

Cees Bol

Ve druhé etapě už DQS nebyl včas na pozicích, a tak si pro spurterské vítězství dojel nizozemský rychlík Cees Bol z DSM před Madsem Pedersenem a Michaelem Matthewsem.

Stefan Bissegger

Ve třetím dějství se jela 14,4 km dlouhá časovka. Těsně ji vyhrál mladý Švýcar Stefan Bissegger z EF před Rémim Cavagnou z DQS a třetí byl Primož Roglič. Bissegger se oblékl do žlutého dresu, ale bylo jasné, že v kopcích si jej vezme Roglič.

Primož Roglič

A stalo se tak už ve 4. etapě, která vedla přes hornaté vinařské kopce kraje Beaujolais. Roglič vyhrál, druhý byl Schachmannn a třetí G. Martin. Další den opět patřil Samu Bennettovi, který přespurtoval v závěru Nacera Bouhanniho a Pascala Ackermanna. V šesté etapě měl závěr patřit klasikářům, ale Roglič byl tak silný v závěru, že jej marně snažil cvaknout Laporte i Matthews. Primož bral další vítězství.

V sedmé královské etapě na Valdeblore de Colmiane ukázal Primož Roglič ještě více svoji dominanci. V závěru na čáře přespurtoval únikáře Gino Mädera z Bahrainu a bral vítězství i deset vteřin za bonifikaci. Před poslední etapou tak měl na Schachmanna 52 sekund a na třetího Vlasova 1:11.

Roglič pád

Závěrečná etapa kolem Nice byla bohužel zkrácena 92,7 km, a neměl to být boj o žlutý dres, ale spíše o etapové vítězství. A přišly potíže pro Jumbo Visma. Nejprve defekt a pak pád, ale Primož pokračoval v hlavním poli, ale pohoda byla pryč. Do úniku se 50 km před cílem dostala osmičlenná skupina ve složení: De Clercq, Theuns, Rutch, Bystrom, Bol, Oldani, Barguil a De Plus.

rozhodujici moment závodu Jumbo Visma nedojelo...

Do problému pak dostala Rogličě Bora, která jej odpojila od pelotonu ve sjezdu, Roglič totiž opět měnil kolo kvůli potížím s řazením a 22 km před cílem muselo Jumbo Visma sjiždět nepříjemný atak. Protože k Boře se připojila i Astana pro Vlasova. A to byl problém pro slovinského lídra.

Roglič si to musel v posledních kilometrech sjíždět sám, z týmu mu nikdo nezbyl a neměl už ani své kolo, jel na vypůjčeném. Pomohli mu sice Danny van Poppel i Bouhanni, ale náskok už skočil na 40 sekund, 15 km před cílem. A ztráta už jen narůstala až na nečekané tři minuty a osm sekund.

Vítězství v etapě bral Magnus Cort Nielsen z EF, který přespurtoval Laporta. Celkovým vítězem se stal Max Schachmann z Bory před Alexandrem Vlasovem a Ionem Izagirrem z Astany. Roglič skončil až 15.