Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...

Petr Vakoč před Czech Cycling Tour: „Závodit doma je něco extra“

Konečně doma. Profesionální cyklisté závodí celý rok v zahraničí, doma si zazávodí jen na mistrovství republiky. Czech Cycling Tour je další možností. Díky tomu, že akce povýšila do 1. kategorie UCI se jej mohou účastnit i týmy z World Tour. Letos přijel jako první tým belgický Etixx – Quick Step se dvěma českými hvězdami. Petr Vakoč se na CCT těší a chtěl by uspět. Cílem je výhra nebo pódium.

12.08.2015 / 18:05

Petr Vakoč v dresu Ettix Quick Step

Petře, jak se cítíte po závodu Okolo Polska a jak hodnotíte tento nedávno proběhlý závod?

Na Polsku se mi jelo dobře, hodnotím to pozitivně. V páté etapě jsem bohužel ztratil, protože jsme při dělení balíku zůstali vzadu a nepovedlo se nám ztrátu dotáhnout a pak už nikdo nechtěl jet, tak byl ztráta větší a z boje o celkové pořadí jsem vypadl. V posledních dvou etapách jsem ale zajel opět velmi dobře, dojem jsem vylepšil a s formou jsem spokojen.

Stihl jste před českou tour zregenerovat i potrénovat?

Ano, měl jsem čtyři dny na regeneraci, volnější trénink, pak jsem měl jeden kratší trénink více na rychlost, cítím, že jde forma nahoru.

Víte, jakou budete mít roli na Czech Cycling Tour? Pojede tým na vás a Zdeňka Štybara?

Taktika zatím ještě není určená, teprve dnes večer se všichni sejdeme (rozhovor vznikal ve středu ráno, pozn. red.). Už dříve ale bylo avizováno, že CCT bude šance pro mě a Zdeňka se doma předvést.

Petr Vakoč vítězí na CCT v roce 2013 na Sv. Kopečku.

Co bude v závodu rozhodovat, pokud jde o celkové pořadí?

Určitě bude důležitá týmová časovka. Tam bychom měli mít navrch, samozřejmě sobotní těžká etapa přes Jeseníky bude také do konečného pořadí promlouvat.

Nebude nevýhodou, že s vámi pojedou prvně týmovou časovku noví závodníci vaší stáje, Kolumbijci Gaviria s Contrerasem?

Nemyslím si. Sice jsme spolu v tomto složení ještě nejeli, ale Gaviria je vynikající dráhař, myslím, že na nějakých Panamerických hrách vyhrál týmovou stíhačku, takže ten by nám měl pomoci. V časovce máme docela velkou šanci, samozřejmě jsou tam další skvělé týmy, třeba Bora-18 Argon s Honzou Bártou mají najetou týmovou časovku také velmi dobře.

Jak vzpomínáte na ročníky závodu, ve kterých jste se účastnil? V roce 2012 jste byl 28. a v roce 2013 už na 4. místě celkově…

Jel jsem i první dva ročníky, ale tam mi to nesedlo, tehdy to bylo na mě ještě moc náročné a taky jsem měl jeden rok technické problémy. Na rok 2013 už vzpomínám rád, vyhrál jsem etapu, celkově byl čtvrtý. Rád bych na tento výkon navázal a Českou Tour vyhrál nebo byl minimálně na podiu.

Letos přijedete s Etixxem týmem série World Tour. Jak se na závod těší spolujezdci z týmu?
Těší se, Czech Cycling Tour má dobré reference, my se Zdeňkem jsme klukům závod samozřejmě popisovali, pro nás je dobrá týmová časovka, sobotní královská etapa bude také nádherná pro cyklisty i fanoušky.

A pro vás závod doma, asi to bude obrovská motivace…

Ano, už jsem to zmiňoval, my se na domácí závody strašně těšíme, je to prostě něco jiného jet doma, před fanoušky, kamarády, známými. Je skvělé, že tu možnost máme. Stejně to mají všichni závodníci na celém světě.

Petr Vakoč vybojoval letos dres mistra ČR v Žilině

POSTAVTE SI NA CCT SVŮJ TÝM A VYHRAJTE DĚTSKÉ KOLO MERIDA

Kdo je Petr Vakoč?

Rodák z Prahy začínal v deseti letech v malém oddílu MKV sport, kde ho vedl bývalý výborný cyklokrosař Miloslav Kvasnička. V roce 2006 přestoupil do Dukly Praha a začal se věnovat výhradně cyklistice. V roce 2010 část sezony strávil v UCI centru ve Švýcarsku. Následující rok, první v kategorii U23, již ve švýcarském týmu strávil téměř celý. I v roce 2012 závodil v zahraničí, jen se přesunul do francouzského týmu CC Etupes. V roce 2013 se Petr vrátil zpět domů, do nově vzniklého týmu Etixx-iHNed.cz (nyní AWT-GreenWay), který působil jako farma World tour týmu Omega Pharma Quickstep, kde podával tak dobré výkony, že si vysloužil pozvánku do prvního týmu dnes již Etixx - Quick Step. Petr byl 2. na Mistrovství Evropy U23 konaném v Olomouci v roce 2013.
V loňské sezóně zazářil sólo únikem ve 2. etapě na Tour de Pologne z Toruně do Varšavy, kde senzačně zvítězil a čtyři etapy jezdil ve žlutém trikotu. Celkově skončil na Tour de Pologně na 10. místě. Vybojoval dvě stříbra na MČR v časovce a individuálním závodě. Na MS ve Španělsku pak byl nejlepší z našich na 29. místě a na stejné pozici byl i v časovce.
Letos si Petr Vakoč díky výborným výkonům pro tým v jarních klasikách a závodech kolem Baskicka a Katalánska vyjel účast na Giro d´Italia, což byla jeho první účast na Grand Tour. Na Giru opět makal pro tým, ale i tak byl 27. mezi mladými jezdci. Na českém šampionátu v Žilině pak získal bronz v časovce a zlato v hromadném závodě. Ještě před tím získal bronz na Evropských hrách v Baku. Minulý týden jel závod Okolo Polska, kde byl celkově na 31. místě.