Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...

Josef Černý chce uspět na Závodu míru

Cyklista Josef Černý se připravuje v polské stáji CCC Sprandi Polkowice na svůj vrchol v kategorii U23. V Závodu míru U23 by se rád loučil dobrým výsledkem.

31.03.2015 / 8:39

Josef Černý - CCC Sprandi Polkowice

Jaké máte aktuálně na pořadu závody?
Momentálně se připravuji na závod Okolo Turecka a po něm na závod Okolo Ázerbájdžánu. Pak bych měl vše směřovat k Závodu míru.

Letos jste jel zatím dva závody na Mallorce a ve Španělsku. Jak se vám v nich vedlo?
Na Mallorce jsme jeli na Stepniaka, snažili jsme se mu rozjet spurt. Skončil 14., tak to nebylo úplně špatné. První letošní závody pro mě byly hodně náročné, protože jsem začal trénovat po dlouhé nemoci až v listopadu. Půl roku jsem nezávodil kvůli mononukleóze.

Nyní jste v plném tréninku. Kde nejčastěji a nejraději trénujete?
Určitě v Beskydech, Pustevny, Lysá, Smrk, to je moje, ale tam se nyní kvůli počasí ještě moc nedá. Tak jezdím do Polska na roviny. V Polsku je kolo bráno na silnicích jako dopravní prostředek, cyklisti můžou jet vedle sebe, ne jako u nás. Jinak potrénuju i doma v Ostravě.

Na konci května se pojede Závod míru. Čeho byste na něm chtěl dosáhnout?
Je to můj poslední rok v kategorii U23. Bude to závod světového poháru této kategorie, takže tam budou nejlepší mladí cyklisti z celého světa. Na etapácích v Turecku a Ázerbájdžánu se budu chtít na Závod míru dobře připravit. Etapy tam budou těžké, rozhodovat se bude na Pradědu.

Budete se v Jeseníkách připravovat už před závodem?
Ano, chci tam jet deset dní předem, pořádně tam potrénovat a zvyknout si na tratě.

Jak jste zatím spokojení v polské stáji CCC Sprandi Polkowice?
Jsem u nich třetím rokem a jsem hodně spokojený. Vedení je v pohodě, plán závodů si můžu dělat v podstatě sám. Dostanu se na dobré závody, vyhovuje mi to. Je nás nyní v týmu sice 27, ale závodů je dost, takže není žádný problém.

V týmu jste nyní dva Češi spolu s Janem Hirtem. Je to výhoda?
Určitě. Byli jsme na dlouhém soustředění, kde jsme s Honzou bydleli na pokoji, je to lepší být v tom zahraničí s někým od nás. Honza je super kluk, věřím, že se nám bude dařit.

Jak často musíte do Polkowic? Jak jsou vlastně od Ostravy daleko?
Asi 370 kilometrů, ale na centrálu jezdím málokdy, v podstatě tam nemusím. Spíše je to o tom, kam letíme na závody, takže spíš je to o cestování na letiště.

Kdo je Josef Černý?

Je rodákem z Ostravy, v květnu mu bude 22 let. Jezdí třetím rokem za polskou prokontinentální stáj CCC Sprandi Polkowice. V profipelotonu na sebe výrazněji upozornil v roce 2013, kdy byl v závodu Okolo Trentina dvakrát druhý a v několika etapách jel v trikotu vedoucího závodníka, přestože jel v závodu například Bradley Wiggins. Je dvojnásobným mistrem republiky v časovce v kategorii U23. Loni byl na Závodu míru celkově 18. a byl druhý nejlepší vrchař závodu. Vyhrál také klasiku Visegrádské čtyřky z Frýdku-Místku do Brna. Zbytek sezóny 2014 musel vynechat kvůli mononukleóze.