Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Postav si svůj tým na závody Grand Tour (Giro, TdF, Vuelta) a vyhraj zajímavé ceny...

Giro v režii dvou Anglánů. Froome zlomil všechny na Colle Delle Finestre

Letošní Corsa rosa opět ukázala, proč je Giro tak oblíbeným závodem. 101. ročník Gira dlouho ovládal anglický cyklista z australské stáje Mitchelton-Scott Simon Yates, aby ho v 19. etapě postihla krize, které využil krajan Chris Froome ze Sky a v etapě přes Colle Delle Finestre si dojel pro růžový dres, který už nepustil. Poslední římskou etapu, která už neměla vliv na celkové pořadí vyhrál Sam Bennett.

27.05.2018 / 18:59

Král je zpět. Froome zničil všechny epickým únikem...

Italský závod startoval v Izraeli, kde vyhrál prolog obhájce Tom Dumoulin a oblékl se do růžového dresu. Další dvě etapy pak vyhrál Elia Viviani, který získal dres pro nejlepšího sprintera a už ho do konce Gira nepustil. Po dvo klasikářských etapách (Wellens a Battaglin, příšel už v Itálii na Sicílii první kopec a to Etna a zazářila dvojice Mitchelton-Scott Chaves a S. Yates. První vyhrál, druhý šel do růžového dresu.

Chaves a Yates na Etně

Pak přišel spurterský úspěch Ira Sama Bennetta a skvělý závěr ekvádorského mladíka Carapaze na Montevergine di Mercogliano. V 9. etapě na Gran Sasso d´Italia opět zářil Simon Yates, na Frooma najel přes minutu na Dumoulina už měl 38 sekund.

Simon Yates ovládl i Gran Sasso d´Italia

V 10. etapě se povedl únik a vyhrál Slovinec Matej Mohorič. A bylo tu Assisi-Osima a další vítězství pro mladého Brita Yatese. A Froome chytil dalších 40 sekund. Po dalším spurterském úspěchu Benneta přišel revanž Vivianiho a konečně tady byl Monte Zoncolan.

Froome na Zoncolanu

Ve 14. etapě poprvé Chris Froome vystrčil růžky. Na brutálním stoupání na Monte Zoncolan ujel v závěru i Simonu Yatesovi a byť získal k dobru jen 6 sekund, ukázal, že se jen tak nevzdá. Další den ale za nasazení na Zoncolanu trochu zaplatil a Simon Yates vyhrál v Sappadě a zase navýšil náskok na všechny. Po dni volna následovala časovka, kterou vyhrál Rohan Dennis před Tonym Martinem a  Tomem Dumoulinem, ale Simon Yates zajel časovku obstojně, Dumoulin na něj najel jen 75 sekund.

Viviani vyhrál i na dešti. Skvěle mu to rozjel Štyby

V další sprinterské etapě dominoval i díky skvěle rozjetému špurtu od Zdeňka Štybara Elia Viviani a bylo zde Prato Nevoso, kde uspěl únik a Max Schachmann z Quick-Stepu, v dojezdu favoritů poprvé zaváhal Simon Yates a ztratil půl minuty. Mitchelton-Scott to bral jako drobné zaváhání, bohužel se ukázalo, že to byla předvěst pádu pořadím. V 19. etapě postihla krize Simona Yatese krize, které využil krajan Chris Froome ze Sky a v etapě na Colle Delle Finestre si dojel pro růžový dres, který už nepustil. Na Cervinii vyhrál Nieve, Froome si Dumoulina, na kterého měl 40 sekund pohlídal.

Poslední etapu v Římě vyhrál Sam Bennett před Vivianim, na korunovaci Frooma už se nic nezměnilo.
Froome se přiřadil k legendám, které vyhrály všechny tři Grand Tour: Jacques Anquetil, Alberto Contador, Chris Froome, Felice Gimondi, Bernard Hinault, Eddy Merckx, Vincenzo Nibali.

Froome se přiřadil k legendám, které vyhrály všechny tři Grand Tour: Jacques Anquetil, Alberto Contador, Chris Froome, Felice Gimondi, Bernard Hinault, Eddy Merckx, Vincenzo Nibali. Kdo získal další dresy. Viviani je nejlepším sprinterem, Miguel Angel López nejlepším mladíkem a Chris Froome nejlepším vrchařem. Nejlepším týmem se stal Team Sky.