Dokážeš obstát v soutěži se sportovními řediteli slavných stájí?Okořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...
UAProfipeloton Facebook Page Profipeloton Twitter Page Profipeloton Instagram Page

Časovku opanoval na Baskicku Tom Dumoulin. Celkově vyhrál Purito

Poslední etapou na závodě Kolem Baskicka byla 18 km dlouhá časovka v městečku Aia, jejíž součástí bylo i 14% stoupání. Nejlépe zvládl boj proti času Tom Dumoulin z Giant-Alpecin. Celkovým vítězem je Rodriguez z Katushy.

11.04.2015 / 17:25

El Purito zářil a vyhrál v závodu Okolo Baskicka

V časovce šlo o hodně. Vždyť mezi prvním Henaem a druhým Rodriguezem bylo jen pár setin, třetí Simon Yates ztrácel sedm vteřin, čtvrtý Nairo Quintana dvanáct. Desátý Thibaut Pinot měl manko jen 36 vteřin. V normální časovce by favority zajisté byli Tony Martin z Etixxu, Rohan Dennis z BMC a Tom Dumoulin z Giantu, ale protože bylo součástí časovky i stoupání se sklonem až 14 % měli větší šanci i vrchaři.

Vedoucí čas v polovině odjetého pole stanovil Gorrka Izaguirre z Movistaru, který zajel čas 29:37:80, který byl v celkovém pořadí na 73. místě. O patnáct vteřin jej pak překonal Estonec Rein Taaramae z Astany. A již zmiňovaný Dennis ztratil na Estonce v cíli časovky 23 vteřin. A zdaleka neměl na Fabia Fellineho z Treku, který zajel 29:09. Hned za chvíli jej ještě o dvě vteřiny pokořil Beňat Intxausti z Movistaru. Tony Martin zajel svůj čas mezi Izaguirrem a Taaramaem.

Jeden z hlavních časovkářských favoritů přeci jen etapu zvládl. Tom Dumoulin z Giant-Alpecin jel průměrně 38,2 km/h, což znamenalo v cíli skvělý čas 28:46:70. V cíli měl v ten moment luxusních 21 vteřin na druhého Intxaustiho. Velkým smolařem byl Simon Špilak z Katushy, který ihned po sjezdu ze startovací rampy zaznamenal defekt a musel volat servisní vůz, který v ten moment nebyl přítomen a Slovinec tak hodně ztratil.

Někteří závoďáci zkusili měnit časovkářský speciál pro stoupání za klasické kolo, třeba jako Nairo Quintana z Movistaru. V cíli už byl Michal Kwiatkowski z Etixx - Quick Step, který zajel čas na úrovni Taaramaeho a v celkovém pořadí byl opět jako na Paříž - Nice na setiny s Ruiem Costou z Lampre Merida. Nejblíže se Dumoulinovi přiblížil další Bask Ion Izagirre z Movistaru, hnaný domácími fanoušky ztratil na Holaňdana jen pět sekund. Časovka nevyšla podle představ ani Pinotovi ani Van Garderenovi, a tak se šlo do velkého finále.

Nairo Quintana ztratil v cíli na Dumoulina 30 sekund a celkově jej skočil jeho kolega Izagirre. Simon Yates ztratil na Quintanu ještě 13 vteřin navíc a Kolumbijec tak mladého Brita v celkovém pořadí o osm vteřin předskočil. Rodriguez zajel skvěle, ztratil na Dumoulina jen čtyři vteřiny a v časovce se zařadil na druhé místo. Henao ztratil na Purita 13 vteřina a celkovým vítězem Baskicka se tak letos stal Joaquim Rodriguez z Katushy. Druhý byl Sergio Henao z Team Sky a třetí Ion Izagirre z Movistaru.

Český závodník Petr Vakoč z Etixx - Quick Step dojel v časovce na 93. místě se ztrátou přes čtyři minuty. Celkově ale udržel první třicítku a na Baskicku byl druhý nejlepší závodník Etixxu a skončil celkově 28.

"Věděl jsem, jak na tom jsem a jestli budu 26. nebo 28. pro mě už nehrálo roli. Svůj úkol tady jsem splnil, takže nebyl důvod se zničit před ardenskými klasikami. Hned 15. mě čeká Brabantský šíp, takže jsem to objel 'volně'. První kopec jsem vyletěl a pak jsem dojel do cíle ve víceméně klidném tempu," řekl jediný česká závodník na Baskicku pro své stránky.