Stačí nasadit 10 cyklistů a sledovat, jak si v závodě povedouOkořeň si sledování nejslavnějších cyklistických závodů zábavnou cyklistickou tipovačkou...

Časovku na MČR vyhrál počtvrté za sebou Jan Bárta. Kdo bude kralovat v neděli?

Jan Bárta prokázal na MČR v časovce v Žilině, že v jízdě proti chronometru u nás nemá konkurenci. Druhý skončil Leopold König a třetí Petr Vakoč.

27.06.2015 / 6:49

Tři králové české časovky 2015Jezdec stáje Bora-Argon 18 získal dnes na mistrovství ČR a Slovenska v Žilině svůj již čtvrtý titul v řadě a na trati dlouhé 39 kilometrů, kterou projel průměrnou rychlostí 49,41 km/h, za sebou nechal o 44 vteřin Leopolda Königa (Sky) a bronzového Petra Vakoče (Etixx-Quisck Step), který zaostal o již o 1:43.

Přesto měl Bárta dnes na trati jednoho velkého konkurenta. Slovenský rychlík Peter Sagan proměnil hned svůj první start na slovenském šampionátu v časovce mezi elitou v titul, druhý Maroš Kováč s ním prohrál o téměř čtyři minuty. Sagan v polovině trati ztrácel na Bártu 23 vteřin, na posledním mezičase již jen jedenáct a v cíli  byl pomalejší od českého šampiona o pouhé čtyři vteřiny.

Šestý muž letošního Gira d’Italia König opět dokázal, že časovky se stávají jeho silnou zbraní a po bronzu v roce 2010 získal v jízdě proti chronometru druhou medaili. Nakročeno k medaili měl i před rokem ve Slavkově u Brna, ale připravily jej o ni technické potíže. Silnou medailovou trojku uzavřel Vakoč, který šel na start po příjezdu z Evropských her v Baku, kde v neděli vybojoval bronz v závodu s hromadným startem a po loňském stříbru se dnes musel spokojit "jen" s bronzem.

I když si o jednu příčku pohoršil, tak se ziskem bronzu byl Petr Vakoč spokojen. "Projevilo se na mě asi trochu dlouhé cestování z Baku a oproti loňsku jsem neměl tolik času se na časovku připravit. Myslím ale, že jsem podal dobrý výkon a vzhledem k tomu, jaká byla příprava, jsem spokojen. Trať mi seděla, jen mohla být trochu náročnější," řekl časovce Vakoč jehož ještě čeká nedělní závod s hromadným startem a pro něj si klade cíle ty nejvyšší. "Chtěl bych vyhrát, mám za cíl získat mistrovský titul," dodal Petr Vakoč.

"Přijel jsem na šampionát dobře připraven, takže za zlato jsem určitě spokojen . První půlku závodu po rovině jsem letěl, kopec také dobře přejel. Potom na trati bylo pár zatáček, které jsem jel na jistotu, protože jsem věděl, že mám náskok," řekl v cíli Jan Bárta, kterého potěšilo, že dokázal porazit, i když těsně, i Petera Sagana. "On se na časovky nyní více soustřeďuje a jezdí je hodně dobře. Jsem rád, že i jeho jsem porazil," pokračoval již čtyřnásobný český mistr. A jak se Bárta těší na nedělní silniční závod? "Myslím, že bude lehčí jak loni, ale těžko říci co od něj čekám. Asi nebude taková nadvláda Štybara se spolujezdci z Etixxu jako loni, myslím, že to bude jiné. My jezdící v zahraničí tu budeme mít složité. pojedeme každý pojedeme sám za sebe, proti sobě a navíc i proti domácím týmům, které budou v početní přesile, takže to bude možná i štěstí," dodal Bárta.

Tři nejlepší ve třiadvacítkách. Zlatý Pepa Černý

Mezi jezdci do 23 let vybojoval mistrovský dres Josef Černý z polské stáje CCC Sprandi Polkowice, když druhého Daniela Turka (Cycling Academy) porazil o 57 vteřin, před rokem stříbrný Michal Schlegel (AWT GreenWay) obsadil tentokrát třetí místo s odstupem 1:23 na vítěze.

Výsledky MČR v časovce:

Muži

1. Bárta (Bora-Argon 18) 46:42, 3. König (Sky) +44, 3. Vakoč (Etixx-Quick Step) +1:43, 4. Okrouhlický (CK Příbram Fany Gastro) +3:49, 5. Bláha (Dukla Praha) +3:53, 6. Fürst (Dukla Praha) +4:01, 7 Hošek (Whirlpool Author) +4:03, 8. Boroš (BKCP Powerplus) +4:10, 9. Boubal (CK Příbram Fany Gastro) +4:42, 10. Nežerka (Lawi - Author Team) +4:49.

U23:

1. Černý (CCC Sprandi Polkowice) 48:52, 2. Turek (Cycling Academy) +57, 3. Michal Schlegel (AWT GreenWay) +1:23, 4. Sisr (Dukla Praha) +1:35, 5. Sekanina (TJ Favorit Brno) +1:47, 6. Pietrula (Dukla Praha) +1:53.

Zdroj fotografie: Jan Brychta - svetcyklistiky.cz